Jak prawidłowo zamontować próg metalowy?

Progi metalowe doskonale nadają się do wykończenia zewnętrznej części podłoża, znajdującego się przy drzwiach. Dzięki jego obecności nie ma mowy o łatwym niszczeniu powierzchni, poprzez kurz czy zimne bądź wilgotne powietrze przedostające się łatwo z zewnątrz. Jak zamontować próg metalowy?

Ciepły montaż ościeżnicy a próg

Często zdarza się, że nawet pomimo doskonałych właściwości termoizolacyjnych samych drzwi zewnętrznych, a także starannego montażu ościeżnicy, do wnętrza dostaje się zimno. Zapomina się, iż istotnym elementem stworzenia funkcjonalnego, ciepłego wejścia jest próg. Również on musi być odpowiednio zamontowany, a ciepły montaż ościeżnicy oraz najlepsze drzwi wejściowe same w sobie nie zagwarantują odpowiednio dobrej izolacji domu od świata zewnętrznego.

Jak prawidłowo zamontować próg metalowy?

Czy wiesz, że…?

Oznakami nieodpowiednio zamontowanego progu metalowego może być jego skrzypienie i ruchomość, gdy się po nim chodzi. Niewłaściwie przymocowany element może skutkować nieszczelnością drzwi. Kluczowym etapem w procesie odpowiedniego montażu progu metalowego jest jego ocieplenie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że cała stolarka drzwiowa jest kompletna i maksymalnie funkcjonalna.

Nieprawidłowo zamontowany i zaizolowany próg metalowy będzie także skutkował zbieraniem się kropli wody lub szronu w miejscach styku z ościeżnicą. Jak więc prawidłowo przeprowadzić czynność umieszczania go w drzwiach wejściowych?

Przeczytaj także: Montaż drzwi wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Krok I – zostawiamy lub wykonujemy kanał montażowy

Aby próg spełniał swoje zadanie i nie wychładzał przedsionka, ani nie wpuszczał zimnego powietrza z zewnątrz, powinien być montowany nie wprost na posadzce, a w specjalnie wykonanym kanale. Dzięki odpowiednim wypełnieniu specjalnego miejsca na próg metalowy, zapewnimy sobie funkcjonalną izolację wykończenia i zagwarantujemy łatwiejsze utrzymanie ciepła, a co za tym idzie, zminimalizujemy straty związane z ogrzewaniem.

Jak prawidłowo zamontować próg metalowy?

W czasie budowy najlepiej zostawić kanał przed wykonaniem posadzki. Można wypełnić go styropianem, który łatwo potem usuniemy – tuż przed samym montażem progu metalowego. Następnie musimy przejść do właściwego wypełnienia kanału, dzięki któremu stworzymy odpowiednią izolację termiczną.

Zobacz też: Montaż drzwi stalowych Splendoor – krok po kroku

Krok II – eliminacja mostka termicznego

Ciepły próg musi być odpowiednio wyizolowany, dlatego prawidłowy montaż należy zacząć od wykonania funkcjonalnego ocieplenia. Możemy wykorzystać do tego specjalne przegrody termiczne, które zapewnią prawidłową izolację progu. W jaki sposób działają?

Posiadają specjalne komory wypełnione powietrzem. Progi termiczne (z przegrodami) umieszcza się w kanale posadzki przygotowanym pod drzwiami. Pod zwykłym progiem metalowym zawsze musi znajdować się jakiś materiał termoizolacyjny, który chroni od przenikania zimna pod podłogą. Należy umieścić go poniżej ocieplenia podłogi, tam gdzie dosięga jej warstwa betonu. Musimy pamiętać, że od zewnętrznej strony próg metalowy potrzebuje również hydroizolacji.

Jak prawidłowo zamontować próg metalowy?

Krok III – jak przytwierdzić próg metalowy

Zwieńczeniem montażu progu metalowego jest jego trwałe i mocne przymocowanie – tak, aby w trakcie wchodzenia i wychodzenia nie przemieszczał się i nie wypaczał. Ostatni etap pracy zależy w głównej mierze od tego, jaki rodzaj progu metalowego posiadamy. Jeśli kanał jest wylany betonem, bez trudu przewiercimy element do niego. Próg metalowy montujemy wtedy do posadzki za pomocą kołków – zazwyczaj dwóch lub czterech. Na koniec uszczelniamy wszelkie przerwy za pomocą pianki silikonowej lub innego uszczelniacza. Niekiedy na listwie progowej umieszczamy dwie listwy dystansowe wykonane z drewna. Dopiero na takiej konstrukcji umieszczany jest próg metalowy.

To, w jaki sposób powinien być umieszczony próg metalowy (z aluminium czy stali) zależy w głównej mierze od jego rodzaju, a także tego, jak zostało przygotowana powierzchnia do jego umiejscowienia. Ważne jest zatem, abyśmy już przed budową przemyśleli, jakie drzwi zamierzamy zastosować, a także ustalić kolejność prac.