Produkty

Bieżniki w nowoczesnym wydaniu

Bieżniki w nowoczesnym wydaniu

Wydawałoby się, że bieżnik to element dekoracyjnego i funkcjonalnego nakrycia stołu, który dawno już odszedł do lamusa. Jednak obecnie wraca się do niego – być może dzięki temu, że zyskał swoje nowoczesne oblicze. Jakie?

nakryty stółStoliczku nakryj się

Czasy, kiedy na stole musiał pojawić się koronkowy obrus powoli mijają. Teraz chętniej kładziemy na niego podkładki, które często stanowią również doskonały rodzaj dekoracji. Nie tylko chronią blat przed gorącem potraw czy zabrudzeniem, ale także dopełniają aranżacji jadalni, kuchni czy salonu. Dzięki temu, że stoły nie są już tak wrażliwe na związane ze spożywaniem posiłków wypadki i możemy czyścić je rozmaitymi detergentami mniej martwimy się o to, by były całkiem zakryte. Wciąż jednak szukamy funkcjonalnej dekoracji, która posłuży nam do nakrycia stołu.

Jaką rolę spełnia bieżnik?

Bieżnik to rodzaj długiego a wąskiego materiału, który zwykło się przekładać wzdłuż stołu na jego środku. W ten sposób dopełniał wystroju, ale także służył jako podkładka pod stawiane na stole potrawy i naczynia. Bieżnik do tej pory króluje na wystawnych, eleganckich imprezach z okazji np. ślubu czy na bankietach. To od jego wyglądu oraz reszty nakrycia stołu czy dekoracji, zależy czy będzie pasował bardziej do współczesnych trendów, czy raczej stylu klasycznego.

O rodzajach i zastosowaniu bieżnika możemy przeczytać jeszcze tutaj.

Bieżnik na dzisiejszym stole

 Obrus z frędzlami Rural 140 x 275 cm Coraz częściej możemy spotkać się ze stołami designerskimi. Są wykonywane na zamówienie i często ściśle współpracujemy z projektantami, żeby mebel wyglądał dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Modne są grube, masywne stoły z pojedynczych kawałków drewna bądź kamiennymi blatami i metalowymi konstrukcjami. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał nasz stół, nie chcemy go całkowicie zakrywać. Dlatego bieżnik w nowoczesnych nakryciach i dekoracjach jadalni czy restauracji sprawdzi się doskonale.

Czy wiesz, że…?

Bieżnik nie musi mieć dostosowanego kształtu do stołu. Wystarczy, że będzie odpowiednio długi. Ma on kształt prostokąta i doskonale wygląda zarówno na kwadratowych, okrągłych, owalnych i prostokątnych blatach.

Nie musimy kłaść go jedynie wzdłuż stołu, ale również w poprzek – zależy to od układu, jaki chcemy osiągnąć. Oprócz bieżnika wykorzystajmy również modne, dopasowane podkładki pod talerze i kubki.

Nowoczesne bieżniki – wzornictwo

nakrycie stołuPodobnie jak stoły, nasze bieżniki często są obecnie wytwarzane przez młodych projektantów, często więc mogą zachwycać oryginalnym wzorem czy ciekawym materiałem. Równie dobrze sprawdzają się proste wersje, które chcemy wykorzystać głównie funkcjonalnie – np. na tarasie. W czasie imprezy ogrodowej czy spotkania rodzinnego przy stole na zewnątrz z pewnością sprawdzi się bieżnik winylowy czy wykonany na wzór ceraty. Nie musimy się martwić o to, że jego wygląd będzie niedopasowany – szeroka gama wzorów i kolorów z pewnością pozwoli nam wybrać taki, który będzie prezentował się świetnie. Jednak przede wszystkim chodzi o to, aby ciepłe potrawy i intensywnie kolorowe napoje nie zabrudziły naszego stołu.

Nowoczesne bieżniki zrywają z koronkową tradycją obrusów i próżno szukać już ręcznych i wymyślnych haftów. Prędzej znajdziemy na nich proste wzory geometryczne czy wysokiej jakości nadruki z motywami zwierzęcymi czy roślinnymi. Z pewnością jednak bieżnik może świetnie wyglądać również na współczesnym stole.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Do czego może Ci się przydać folia stretch?

Do czego może Ci się przydać folia stretch?
Folia stretch jest powszechnie używana w rozmaitych firmach spedycyjnych, kurierskich i ogólnie zajmujących się transportem czy wysyłką towarów. J...
Czytaj więcej

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu
Pięknie przystrojony stół na ważne uroczystości rodzinne? A może idealnie dostosowany do wspólnych zabaw z dziećmi? Niezależnie od tego, jak zamie...
Czytaj więcej

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki
Wszelkie stoły możemy w jakiś sposób przybrać – czy to w celu ochrony ich blatów, czy też dla celów dekoracyjnych. Tyczy si...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bieżniki w nowoczesnym wydaniu