Nakrycie stołu – eleganckie czy praktyczne? - Inspiracje i porady

Jadalniany, kuchenny czy ogrodowy - niezależnie od tego, gdzie znajduje się stół, to bardzo ważny mebel, przy którym nie tylko spożywa się posiłki, ale również spędza się czas z bliskimi czy świętuje ważne okazje. Nic więc dziwnego, że każdy chce, aby prezentował się elegancko i zachęcał do ucztowania. Pomogą w tym akcesoria do dekoracji stołu, które mogą być jednocześnie eleganckie i praktyczne. W tym artykule podpowiadamy, jakie wybrać.

Mydło w płynie i w kostce - jak dbać o higienę?

mydlo w kostce

Niegdyś mydło w kostkach było obecne w każdym domostwie, dziś już z pewnością częściej ustępuje ono miejsca temu w płynie. Mydło w kostce jest przy tym najczęściej używane np. do specjalnych zapachowych kąpieli. Skąd wynika wzrost popularności mydła w płynie? Udowodniono naukowo, że na mydle w kostce pozostaje po użyciu wiele drobnoustrojów i bakterii. Korzystanie z jednego mydła przez kilka czy kilkanaście osób może więc tak naprawdę obniżać poziom higieny. Dlatego właśnie w miejscach publicznych znaleźć można obecnie wyłącznie mydło w płynie. 

Mydło w płynie jest odseparowane od bezpośredniego kontaktu ze skórą i otoczeniem, co sprawia, że jest o wiele bardziej higieniczne od tego w kostce. Podczas mycia takim mydłem nawet najbardziej zabrudzonych dłoni (przykładowo po robotach remontowych czy w warsztacie) nie dochodzi do wtórnego brudzenia mydła. Korzystanie z mydła w płynie będzie więc najskuteczniej podnosiło poziom higieny i sprzyjało zdrowiu. 

Mydło w kostce ma jednak swój wyjątkowy charakter, który sprawia, że wciąż znajduje wielu entuzjastów. Obecnie bardziej poleca się je przykładowo do okazjonalnych pielęgnacji podczas dłuższych kąpieli. W sprzedaży dostępne są mydła o przeróżnych, często bardzo fantazyjnych kształtach i zapachach. Wyzwaniem przy stosowaniu mydła w płynie jest zapewnienie czystości zarówno mydelniczki, jak i wanny czy umywalki. Resztki mydła potrafią gromadzić się na tych elementach i prowadzić do ich zabrudzenia. Problemem może być także zapychanie przez pozostałości niektórych mydeł odpływu i rur. 

Zalety i wady mydła w płynie oraz mydła w kostce 

mycie rąk

Podsumowując, poniżej można znaleźć zalety i wady zarówno mydła w płynie, jak i w kostce: 

Mydło w płynie:  

Zalety: 

  • Wyższy poziom higieny niż w przypadku mydła w kostce 

  • Łatwiej jest utrzymać czystość podajnika, wanny, prysznica czy umywalki 

Wady: 

  • Nie można cieszyć się ciekawym kształtem mydła czy miłymi wrażeniami dotykowymi podczas korzystania, wynikającymi z bryły kostki

Mydło w kostce:

Zalety: 

  • Podczas używania doświadcza się także wrażeń dotykowych

  • Dostępne w wielu fantazyjnych kształtach 

  • Ułatwia robienie nastrojowych kąpieli

Wady:

  • Niższy poziom higieny niż w przypadku wersji w płynie

  • Trudniej utrzymać w czystości wyposażenia łazienki

  • Może utrudniać utrzymanie w czystości odpływu 

Co wybrać, aby mydło w płynie pięknie wyglądało w łazience? 

Mydło w płynie Masterline 1 l

Niezależnie od tego, czy wybierze się mydło w kostce czy mydło w płynie, możliwe jest ich piękne zaprezentowanie. Drugi z wymienionych rodzajów mydła warto przechowywać w dozowniku innym niż ten, w którym jest sprzedawany. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie mydła do wystroju całej łazienki. Dostępne są w przeróżnych kolorach, wzorach i fakturach, tak więc można podejść do doboru tego elementu w bardzo kreatywny sposób. Mydło stanie się więc nie tylko niezbędnym elementem łazienki, ale również piękną ozdobą. 

Ciekawą opcją są automatyczne dozowniki do mydła w płynie, które aplikują mydło gdy tylko podsunie się rękę pod czujnik. Takie rozwiązanie zwiększa higienę, gdyż nie ma konieczności dotykania dozownika przez wiele osób. 

Jakie mydelniczki wybierać do łazienki? 

Mydło w kostce ma swój unikalny charakter, który sprawia, że wiele osób wciąż bardzo lubi go używać. Jego fantazyjny kształt może być sam w sobie ozdobą łazienki, ale warto również dopasować do niego stylową mydelniczkę. Podobnie jak dozowniki do mydła w płynie, w sprzedaży dostępnych jest wiele mydelniczek o zróżnicowanych kształtach, stylistyce i kolorze. Podstawowe modele to te wykonane z plastiku. Chociaż wyglądają całkiem schludnie, to w wystylizowanych łazienkach lepszym wyborem będą te wykonane z porcelany, ceramiki czy z elementami drewnianymi. 

Mydelniczkę można dopasować do każdego rodzaju łazienki - nowoczesnej, modernistycznej, klasycznej czy rustykalnej. Można wybierać pomiędzy takimi elementami wyposażenia łazienki, które są inspirowane drewnem, kamieniem czy futurystycznymi kształtami. Z łatwością więc można dobrać mydelniczkę, która będzie nie tylko praktyczna, ale również zapewni świetne wrażenia estetyczne każdorazowo, podczas dbania o higienę.