Produkty

Nakrycie stołu – eleganckie czy praktyczne?

Nakrycie stołu – eleganckie czy praktyczne?

Jadalniany, kuchenny lub ogrodowy – niezależnie od tego, gdzie znajduje się stół, wykorzystywany jest on do spożywania rodzinnych posiłków oraz przyjmowania gości. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby prezentował się on elegancko i zachęcał do biesiadowania. Często jednak dekoracje stołu okazują się być niepraktyczne w codziennym życiu – kiedy więc zdecydować się na eleganckie nakrycie?

Odświętne, eleganckie nakrycie stołuElegancja od święta czy na co dzień?

Perfekcyjnie biały obrus wykonany z delikatnej tkaniny w połączeniu z ażurowym bieżnikiem może całkowicie odmienić charakter naszej jadalni – uczynić ją miejscem pełnym dobrego smaku, maksymalnej elegancji i nieco wzniosłego stylu. Takie nakrycie, pomimo że niezwykle efektowne, jest jednak mało praktycznym rozwiązaniem. Spożywane potrawy i napoje mogą pozostawiać trudne do usunięcia plamy, a wosk z zapalonych do kolacji świeczek dodatkowo dołoży nam pracy przy sprzątaniu. Czy to jednak oznacza, że musimy całkiem rezygnować z wytwornych ozdób? Warto się na nie zdecydować przy ważniejszych uroczystościach, np. rodzinnych spotkaniach z okazji urodzin czy świąt. Jednak jeśli nie ma specjalnej okazji, lepiej postawić na estetyczny, lecz bardziej praktyczny wystrój. Jak go osiągnąć?

Nakrycie stołu w jadalni lub salonie

JaNakrycie stału w ogrodziedalnia oraz salon są zdecydowanie najbardziej reprezentatywnymi pomieszczeniami w mieszkaniu, więc postarajmy się je wykończyć w dobrym guście. Wybierajmy na stół obrusy odporne na zaplamienia lub ceraty, z których gładkich i śliskich powierzchni łatwo usuniemy wszystkie zabrudzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowanie jednorazowych obrusów z papieru – często sprzedawane w formie długich rolek wystarczą nam na długi czas, a w przypadku ich zaplamienia będziemy mogli je bez żalu wyrzucić, zastępując nowym fragmentem z rolki. Podczas posiłków warto rozłożyć też przed każdym z domowników podkładkę na stół – skutecznie ochronią blat lub obrus przez zabrudzeniem, a po kolacji czy obiedzie możemy je łatwo doprowadzić do porządku.

Porada eksperta

Jeśli chcemy żeby nasz stół prezentował się elegancko, a jednocześnie nie był podatny na uciążliwe zabrudzenia, możemy też zrezygnować z obrusu na czas posiłku. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie jeśli posiadamy drewniany stół – naturalne barwy podkreślą klasyczny styl otoczenia, a ewentualne zaplamienia możemy szybko usunąć. Ważny jest tu jednak czas reakcji, aby nie doszło do trwałego odbarwienia surowca.

Podkładka na stół CastoramaStół kuchenny lub ogrodowy

Jeśli centrum życia rodzinnego jest kuchnia, to właśnie stół kuchenny powinien się odpowiednio prezentować. W czasie przygotowywania posiłków służy nam do krojenia i szykowania poszczególnych składników potraw, dlatego zadbajmy o to, aby zawsze zabezpieczać go folią stretch lub ceratą – wówczas nie porysujemy go nożem czy innymi akcesoriami kuchennymi. Podobnie warto zadbać o stół w ogrodzie – narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i liczne zabrudzenia powinien posiadać pasujący pokrowiec, który ściągniemy na czas korzystania ze stołu w czasie ogrodowych przyjęć. Posiadanie praktycznego nakrycia stołu wcale nie oznacza konieczności rezygnowania z eleganckich dekoracji. Funkcjonalne ceraty czy podkładki dostępne są w tak wielu kolorach i wzorach, że równie dobrze możemy za ich pomocą wyczarować gustowne i wytworne aranżacje.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Personalizacja kuchni – nowoczesna aranżacja przestrzeni

Personalizacja kuchni – nowoczesna aranżacja przestrzeni
W czasach masowej produkcji przedmiotów i podobnego wyposażenia wnętrz trudno wyróżnić czymś przestrzeń. Jeśli nie chcemy kupować drogic...
Czytaj więcej

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?
Szafka pod zlewem kuchennym jest miejscem, które można wykorzystać sprytniej niż tylko do przechowywania detergentów czy kosza na śmieci. Oto pomysły ...
Czytaj więcej

Jak urządzić małą, wąską kuchnię?

Jak urządzić małą, wąską kuchnię?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Mała kuchnia wymaga dobrego projektu i nieco pomysłowości podczas urządzania. Tylko wówczas będ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Nakrycie stołu – eleganckie czy praktyczne?