Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu

Pięknie przystrojony stół na ważne uroczystości rodzinne? A może idealnie dostosowany do wspólnych zabaw z dziećmi? Niezależnie od tego, jak zamierzamy korzystać z miejsca wspólnych, rodzinnych spotkań, powinniśmy zadbać o estetyczny wystrój naszego stołu. Na rynku dostępne są rozmaite elementy wykończeniowe, takie jak ceraty, obrusy czy bieżniki – które z nich sprawdzą się najlepiej w wybranych sytuacjach?

cerata, obrus, bieżnik

Obrus – klasyka i elegancja

Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić elegancko zastawionego stołu bez obrusu. Wśród tego typu tkanin od lat prym wiodły białe modele, które mogły poświadczyć o idealnej czystości miejsca, w którym spożywany będzie wspólny posiłek. Obecnie kolorystyka obrusów jest niezwykle szeroka, tak aby każdy z nas mógł dopasować dekorację stołu do własnych wymagań estetycznych, jak również do wystroju całego otoczenia.

Spośród ażurowych, gładkich, matowych czy połyskujących wariantów można wybrać model perfekcyjnie odpowiadający naszym oczekiwaniom. Kiedy zatem najlepiej sprawdzi się obrus? W czasie świąt, mniejszych uroczystości rodzinnych, ale również na co dzień, w szczególności w domach tych, którym zależy na stylowym wyglądzie mieszkania.

Porada eksperta

Jeśli w naszym domu ryzyko powstawania uciążliwych zabrudzeń na drogich obrusach jest duże, wówczas powinniśmy poszukać obrusów plamoodpornych. Niektórzy również decydują się na modele papierowe, które potrafią udanie imitować elegancką tkaninę – na te często decydują się młodzi rodzice, nie muszą się bowiem przejmować plamami czy przedarciami.

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołuCerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołuCerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołuCerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu

Bieżnik – nowoczesność i tradycja

Pod pojęciem bieżnika kryje się specyficzna tkanina, która również służy do przyozdabiania eleganckiego stołu. W przeciwieństwie do obrusu nie zasłania ona jednak całego blatu, a jedynie jej część – bieżnik powinien przebiegać przez środek mebla, choć można go także wykorzystać inaczej. Równie dobrze zaprezentują się dwa bieżniki obok siebie ułożone na dwóch krańcach blatu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy jednocześnie chcą wyeksponować piękno swojego stołu, a także zadbać o efektowne przystrojenie.

Bieżnik może być również uzupełnieniem obrusu – jeśli chcemy dodać koloru dekoracji, możemy na białym obrusie ułożyć wzorzysty bieżnik. Przy tak wykończonym stole każdy posiłek będzie czystą przyjemnością. Więcej o zastosowaniu bieżników możesz przeczytać tutaj.

Sprawdź również: Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu

Cerata – estetyka i ochrona

Ceraty wykonywane z tworzyw sztucznych to doskonałe uzupełnienie kuchennego stołu, choć równie dobrze sprawdzają się w ogrodach, jadalniach i salonach. Dostępna gama wzorów i kolorów sprawia, że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jest to doskonała alternatywa dla papierowych obrusów – po zabrudzeniu ceraty najczęściej udaje się ją dokładnie wyczyścić, jest też w mniejszym stopniu narażona na przedarcie. Idealnie sprawdza się więc w roli podkładki pod przyrządzanie potraw czy dziecięce zabawy przy stole, ponieważ przywrócenie jej do pierwotnego, estetycznego stanu jest wyjątkowo proste.

Ze względu na zastosowanie poszczególnych materiałów dekoracyjno-wykończeniowych na stół, warto posiadać w mieszkaniu kilka rodzajów ozdób, które będą najbardziej adekwatne do codziennych i bardziej odświętnych sytuacji.