Tapeta czy farba?

Podczas odświeżania lub remontu wnętrz prędzej czy później pojawia się pytanie o to, co będzie odpowiednim rozwiązaniem dla ścian – tapeta czy farba. Odpowiedzi na tę wątpliwość jest przynajmniej kilka. W artykule poznasz zalety stosowania farb i tapet, a także dowiesz się, czy obie te techniki można połączyć.

Tapeta czy farba – zalety tapetowania ścian

Kilka lat temu wydawało się, że tapety odchodzą do lamusa. Dziś wiadomo jednak, że mogą być bardzo cenionym sposobem na wykończenie wnętrza. Trzeba tylko wiedzieć, jaką tapetę wybrać do konkretnego pomieszczenia. Dlaczego jednak w sporze tapeta czy farba ta pierwsza zyskuje coraz większe grono zwolenników? Oto kilka podstawowych powodów!

Utrzymanie czystości

Przez dłuższy czas tapety były preferowane do wnętrz, w których mieszkają alergicy. Wszystko z powodu łatwego procesu czyszczenia. To w połączeniu z bajecznymi wzorami sprawiało, że wybór tapety wydawał się wręcz idealny w przypadku urządzania pokoju dla dziecka.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziecka?

Faktycznie dobrze dobrana tapeta, np. winylowa, jest odporna na zniszczenie podczas czyszczenia i dodatkowo odpycha część kurzu. Z tego względu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie czystość jest priorytetem. Pamiętaj jednak, że tapety na flizelinie mogą nie przepuszczać powietrza i wilgoci ze ścian, dlatego są polecane przede wszystkim do pomieszczeń o niskim poziomie wilgotności.

Tapeta czy farba – skomplikowanie procesu aplikacji

Jedną z istotnych zalet kładzenia tapety jest czystość, którą można zachować w trakcie procesu. Potrzebujesz w zasadzie tylko tapety, kleju do tapet i pędzla, którym go rozprowadzisz. Ściana musi być czysta i odtłuszczona, ale nie musisz zabezpieczać np. mebli czy podłóg. Nie trzeba też długo czekać z dotknięciem wytapetowatowanych miejsc, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych klejów.

Czy można pomalować tapetę?

Część osób chciałaby skorzystać z zalet tapet, jednocześnie decydując się na farbę, na przykład z uwagi na kolor. Czy można pomalować tapetę? Jak najbardziej! Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni jej rodzaj. Tradycyjne, papierowe tapety do malowania są zazwyczaj białe lub szare. To sprawia, że możesz pokryć je dowolnym, nawet bardzo jasnym kolorem. Gdy barwa Ci się znudzi, oderwiesz tapetę i zostaniesz z czystą ścianą!

tapeta-czy-farbatapeta-czy-farbatapeta-czy-farbatapeta-czy-farba

Farba czy tapeta – zalety malowania ścian

Do najpopularniejszych rozwiązań, na które stawia się podczas wykańczania wnętrz, należy malowanie ścian. Farby kolorowe są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Dodatkowo można je mieszać, aby uzyskać dokładnie taki odcień, który Cię interesuje. To jednak nie są jedyne zalety tego rozwiązania.

Dostosowane do pomieszczenia

Farba może być dopasowana swoimi właściwościami do pomieszczenia, które chcesz pomalować. Z tego powodu farby do kuchni i łazienki różnią się nieco od tych stosowanych w salonie. Są odporne na wysoką wilgotność powietrza, a przy okazji można je łatwo czyścić bez ryzyka utraty pigmentu z najczęściej zabrudzonych miejsc. 

Idealne dla dzieci

Emulsje, które sprzedawano jeszcze kilkanaście lat temu, miały w sobie sporo związków lotnych. Te mogły się uwalniać nawet przez jakiś czas po malowaniu, co negatywnie wpływało na zdrowie najwrażliwszych mieszkańców, czyli dzieci czy osób przewlekle chorych, jak alergicy. Dziś farby produkowane są w formule antyalergicznej, bez przekraczania pewnego poziomu substancji lotnych. To sprawia, że już po wyschnięciu są bezpieczne dla zdrowia.

Tapeta czy farba – na czym oprzeć decyzję?

Tapeta czy farba – co wybrać, aby wnętrze wyglądało atrakcyjnie? To zależy wyłącznie od Ciebie! Znasz już zalety obu tych rozwiązań. Sprawdź, czym się kierować podczas podejmowania ostatecznej decyzji o ich wyborze. W ten sposób zyskasz pewność, że wybrałeś rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Oczekiwania względem wyglądu

Współcześnie tapety i farby nie różnią się specjalnie pod kątem właściwości. To sprawia, że można je bezpiecznie stosować w różnego rodzaju wnętrzach. Stawiając na tapety dekoracyjne na dużą powierzchnię, musisz pamiętać, że będzie się to wiązało zazwyczaj z nieco wyższym kosztem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jedną ścianę ozdobioną wyjątkową tapetą połączyć z pozostałymi pomalowanymi dopasowaną kolorystycznie farbą. To wyłącznie kwestia Twojej wizji wnętrza.

Z drugiej strony nie musisz się zamykać wyłącznie na wybór tapeta czy farba. Do Twojej dyspozycji pozostaje o wiele więcej możliwości. 

Sprawdź też: Ściany w salonie − podpowiadamy, jak zaaranżować ściany w pokoju dziennym

tapeta-czy-farbatapeta-czy-farbatapeta-czy-farbatapeta-czy-farba

Trwałość rozwiązań – tapeta czy farba?

Jednym z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, decydując, czy tapeta, czy farba do salonu lub innego pomieszczenia sprawdzą się najlepiej, jest trwałość. Zazwyczaj farby, które są dobrze położone na przygotowanym podłożu, wykazują nieco większą wytrzymałość. Nie odklejają się tak jak standardowe tapety, zwłaszcza przy amatorskim montażu. Powszechnie dostępne narzędzia malarskie pozwalają kłaść je szybko i dostosować do potrzeb.

Tapeta czy farba – wysiłek a efekt dekoracyjny

Jeśli chcesz postawić na zaskakujący, mocny efekt, prawdopodobnie uda Ci się to zrobić łatwiej z tapetą niż z farbą. W przypadku farb, aby otrzymać ciekawą strukturę, konieczne jest położenie tynków dekoracyjnych. Jeśli chcesz namalować jakikolwiek wzór, musisz zdecydować na użycie szablonów. To wymaga nie tylko czasu, ale i pewnej wprawy oraz zdolności manualnych.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku tapety. Dla przykładu fototapety mogą być użytkowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych, takich jak kuchnia czy łazienka. Ich aplikacja jest bardzo łatwa i mniej czasochłonna niż wieloetapowe kładzenie tynku i malowanie go w określony sposób. Atrakcyjne, realistyczne wzory fototapet pozwolą Ci wybrać dokładnie taki motyw, który najbardziej Ci odpowiada.

Dzięki zróżnicowanym produktom, które masz do swojej dyspozycji, możesz stworzyć atrakcyjne wnętrze, korzystając z kilku rozwiązań. Połączenie tapety z farbą na ścianie może się świetnie sprawdzić, jeśli pasuje do stylu wnętrza, które chcesz wykończyć. Zanim kupisz odpowiednie produkty, przeprowadź symulację albo rozplanuj kolory i faktury, które miałyby ze sobą sąsiadować.

Data publikacji: 01.06.2018