Szybki i łatwy sposób na zrobienie opaski wokół domu: poradnik dla początkujących

Opaski wokół budynku pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną. Można je wykonać z kostki brukowej, granitowej, żwiru lub grysu, a dodatkowo materiał najlepiej dopasować do ścieżek, alejek lub podjazdu. Dzięki czemu wszelkie elementy stworzą w ten sposób elegancką, spójną całość na działce. Podpowiadamy, jak zrobić opaskę wokół domu.

sposób na zrobienie opaski wokół domu

Opaska wokół domu – o czym należy pamiętać przy jej budowie? Najważniejsze zasady

Budowa pasa okalającego dom nie jest trudna, pod warunkiem że przed przystąpieniem do prac znamy kilka podstawowych informacji.

  • Przede wszystkim opaska wokół budynku musi być wykonana z solidnych, ale przepuszczalnych materiałów. Nie może utrudniać wysychania gruntu, bo jest wówczas szkodliwa dla murów domu – wylewki betonowe nie są więc wskazanym rozwiązaniem. Do budowy opaski wybierajmy kruszywa lub kostki brukowe.
  • Pas okalający dom powinien mieć spadek prowadzący od murów w kierunku trawnika lub chodnika i wynoszący ok. 1-2%. Należy liczyć go w taki sposób: 1% spadku przy opasce o szerokości 1 m oznacza, że krawędź przy budynku jest o 1 cm wyżej niż krawędź przy trawniku. Jeśli opaska ma szerokość 1,5 m, wartość ta będzie miała 1,5 cm itd. Spadek jest istotny – zapewnia skuteczne odprowadzenie wody deszczowej.
  • Jeśli opaska wokół domu ma pełnić funkcję ciągu komunikacyjnego (ścieżki), jej szerokość powinna wynosić około 1,2 m, tak aby dwie osoby mogły się na niej swobodnie minąć.
  • Jeśli wokół domu planujemy instalację odprowadzającą wodę, czyli drenaż, należy go oczywiście wykonać przed utworzeniem ozdobnego pasa – systemy nie będą ze sobą kolidować.

Zobacz również: Pomysł na tani taras – budowa i urządzanie krok po kroku

Jak wykonać opaskę wokół domu? Układanie opaski z kostki brukowej krok po kroku

Kostka wokół domu powinna być ułożona w odpowiedni sposób. W jaki? Wyjaśniamy krok po kroku. 

Krok 1: Korytowanie i przygotowanie gruntu

Pracę rozpoczynamy od wytyczenia pasa o planowanej szerokości. Aby łatwiej wyznaczyć jego bieg, odmierzamy co kilka kroków odległość (na przykład 50 cm) od ściany budynku, wbijając w ziemię kołki. Następnie wzdłuż kołków mocujemy sznurek, który wyznaczy kraniec pasa do wykopu. Zwykle stosuje się kostkę o grubości 4-6 cm – minimalna głębokość wykopu wynosi wówczas 25 cm. Usuwamy żyzną, próchniczą glebę aż do rodzimego gruntu.

Krok 2: Wykonanie obrzeży 

Ograniczenia wykopu mogą zostać wykonane z krawężników, palisad lub plastikowych obrzeży. Mają one wieńczyć pas i zabezpieczać go przed wrastaniem trawy. Krawężniki blokują ponadto rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Obrzeże może wystawać poza grunt na wysokość maksymalnie 2 cm, aby nie utrudniało spływania wody deszczowej. Osadza się je na zaprawie cementowej, pamiętając, że spoiną nie można łączyć pojedynczych elementów wypełnienia opaski.

Krok 3: Wykonanie podbudowy

W tym celu możemy użyć kruszywa – łamanego lub naturalnego. Głębokość podbudowy dla kostki o grubości 4 cm powinna wynosić około 20 cm. Podbudowę najlepiej wykonywać warstwami, zagęszczając ją ręcznym ubijakiem lub wibratorem płaszczyznowym.

Krok 4: Podsypka z piasku

Na podbudowie tworzymy podsypkę z piasku o grubości około 5 cm. Wyrównujemy ją za pomocą łaty i profilujemy jej nachylenie. Na takiej powierzchni możemy ułożyć kostkę brukową. Fugi opaski tworzymy z zagęszczonego piasku.

Przeczytaj także: Mycie kostki brukowej – top 5 narzędzi i produktów

sposób na zrobienie opaski wokół domu

Jak zrobić opaskę wokół domu ze żwiru lub grysu?

Na gruncie przepuszczalnym możemy zdecydować się na wykonanie opaski ze żwiru, otoczaków, białego grysu lub innych kamieni ozdobnych

Kroki 1-2 będą takie same jak w przypadku wykonywania opaski z kostki brukowej. W kroku trzecim układamy geowłókninę lub tak zwaną agrowłókninę przepuszczalną, która ograniczy wyrastanie chwastów i trawy. Ważne jest, aby materiał był przepuszczalny dla wody w obu kierunkach, czyli od góry i od dołu. Nie wolno w tym miejscu rozkładać szczelnych folii izolacyjnych. Na zabezpieczoną ziemię wysypujemy piasek (ok. 5 cm) i warstwę żwiru (ok. 10-15 cm). Tak wykonana opaska będzie estetycznie się prezentować i zdobić nasz dom.

Zainspiruj się: Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Jak zrobić opaskę wokół domu? Podsumowanie artykułu

Dekoracja, estetyka, ale i ochrona domu – takie korzyści daje opaska wokół budynku. Przepisy budowlane nie precyzują, jak ten element powinien wyglądać, ale korzystając z naszego poradnika, wykonasz solidną i trwałą opaskę.

Po niezbędne materiały zajrzyj do Castoramy. Znajdziesz u nas potrzebne narzędzia od renomowanych producentów, które znacznie ułatwią i przyspieszą pracę. Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego lub salonów stacjonarnych, a nasi eksperci pomogą Ci dobrać odpowiednie materiały czy odpowiedzą na Twoje pytania.