Produkty

Jak wykonać opaskę wokół budynku

Jak wykonać opaskę wokół budynku

Przede wszystkim chronią dolne partie elewacji przed zabrudzeniem i stanowią estetyczne zwieńczenie murów na styku z gruntem – opaski wokół budynku pełnią rolę dekoracyjną i praktyczną. Można je wykonać z kostki brukowej, granitowej, żwiru lub grysu. Materiał najlepiej dopasować do ścieżek, alejek lub podjazdu. Wszelkie elementy stworzą w ten sposób elegancką, spójną całość na działce. Podpowiadamy, jak wykonać opaskę dookoła budynku.

O czym należy pamiętać przy budowie opaski

Budowa pasa okalającego dom nie jest trudna, pod warunkiem, że przed przystąpieniem do prac znamy kilka podstawowych informacji:

- Opaska wokół budynku musi być wykonana z przepuszczalnych materiałów. Nie może utrudniać wysychania gruntu, bo jest wówczas szkodliwa dla murów domu – Opaskawylewki betonowe nie są więc wskazanym rozwiązaniem. Do budowy opaski wybierajmy kruszywa lub kostki brukowe.

- Pas okalający dom powinien mieć spadek prowadzący od murów w kierunku trawnika lub chodnika i wynoszący ok. 1-2%. Należy liczyć go w taki sposób: 1% spadku przy opasce o szerokości 1 m oznacza, że krawędź przy budynku jest o 1 cm wyżej niż krawędź przy trawniku. Jeśli opaska ma szerokość 1,5 m, wartość ta będzie miała 1,5 cm itd. Spadek jest istotny – zapewnia skuteczne odprowadzenie wody deszczowej.

- Jeśli opaska ma pełnić rolę ciągu komunikacyjnego (ścieżki), jej szerokość powinna wynosić około 1,2 m, tak aby dwie osoby mogły się na niej swobodnie minąć.

- Jeśli wokół domu planujemy instalację odprowadzającą wodę, czyli drenaż, należy go oczywiście wykonać przed utworzeniem ozdobnego pasa – systemy nie będą ze sobą kolidować.

Układanie opaski z kostki brukowej

1. Korytowanie – pracę rozpoczynamy od wytyczenia pasa o planowanej szerokości. Aby łatwiej wyznaczyć jego bieg, odmierzamy co kilka kroków odległość (na przykład 50 cm) od ściany budynku, wbijając w ziemię kołki. Następnie wzdłuż kołków mocujemy sznurek, który wyznaczy kraniec pasa do wykopu. Zwykle stosuje się kostkę o grubości 4-6 cm – minimalna głębokość wykopu wynosi wówczas 25 cm. Usuwamy żyzną, próchniczą glebę aż do rodzimego gruntu.

2. Wykonanie obrzeży – ograniczenia wykopu mogą zostać wykonane z krawężników, palisad lub plastikowych obrzeży. Mają one wieńczyć pas i zabezpieczać go przed wrastaniem trawy. Krawężniki blokują ponadto rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Obrzeże może wystawać poza grunt na wysokość maksymalnie 2 cm, aby nie utrudniało spływania wody deszczowej. Osadza się je na zaprawie cementowej, pamiętając, że spoiną nie można łączyć pojedynczych elementów wypełnienia opaski.

Deska elewacyjna3. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy. W tym celu możemy użyć kruszywa – łamanego lub naturalnego. Głębokość podbudowy dla kostki o grubości 4 cm powinna wynosić około 20 cm. Podbudowę najlepiej wykonywać warstwami, zagęszczając ją ręcznym ubijakiem lub wibratorem płaszczyznowym.

4. Na podbudowie tworzymy podsypkę z piasku o grubości około 5 cm. Wyrównujemy ją za pomocą łaty i profilujemy jej nachylenie. Na takiej powierzchni możemy ułożyć kostkę brukową. Fugi opaski tworzymy z zagęszczonego piasku.

Wykonanie opaski ze żwiru lub grysu

Na gruncie przepuszczalnym możemy zdecydować się na wykonanie opaski ze żwiru, otoczaków, białego grysu lub innego kruszywa. Kroki 1-2 będą takie same jak w przypadku wykonywania opaski z kostki brukowej. W kroku trzecim układamy geowłókninę lub tak zwaną agrowłókninę przepuszczalną, która ograniczy wyrastanie chwastów i trawy. Ważne jest, aby materiał był przepuszczalny dla wody w obu kierunkach, czyli od góry i od dołu. Nie wolno w tym miejscu rozkładać szczelnych folii izolacyjnych. Na zabezpieczoną ziemię wysypujemy piasek (ok. 5 cm) i warstwę żwiru (ok. 10-15 cm). Tak wykonana opaska będzie estetycznie się prezentować i zdobić nasz dom.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku
Taras to idealne miejsce na wypoczynek wśród przydomowej zieleni, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Pomysł na tani taras wcale nie musi ...
Czytaj więcej

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku
Dobrze położona kostka brukowa uatrakcyjni przydomowe otoczenie. Kluczowe podczas pracy jest przygotowanie gruntu. Wykonaj ten pierwszy etap poprawnie...
Czytaj więcej

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Jak usunąć olej z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym podczas wykańczania podjazdów i ścieżek wokół domu. Wynika to z jej doskonałych wł...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać opaskę wokół budynku