Chemia do myjek ciśnieniowych

Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielofunkcyjności – myjki znajdują zastosowanie w rozmaitych sytuacjach. Skuteczność ich działania będzie jeszcze lepsza, gdy zdecydujemy się na zastosowanie specjalnych środków czyszczących. Dowiedzmy się więcej o chemii do myjek.

Myjka wysokociśnieniowa i detergent w walce o czystość

Myjki ciśnieniowe mają wiele zalet i coraz częściej zajmują miejsce węży ogrodowych – nie zastępują ich w podlewaniu ogrodu, jednak skuteczniej od nich radzą sobie w czyszczeniu rozmaitych powierzchni, pozwalając przy tym na oszczędne korzystanie z wody. Myjka do użytku domowego z pewnością znajdzie zastosowanie w naszym gospodarstwie domowym, choćby do mycia elewacji, samochodu, podjazdu czy tarasu. Jeszcze więcej możliwości dają urządzenia o większej mocy, które pozwalają na czyszczenie dużych powierzchni, w tym obiektów przemysłowych, szpitalnych itp.

Choć niektóre zabrudzenia usuniemy przy użyciu silnego strumienia wody wytwarzanego przez wybraną końcówkę myjki, większą skuteczność działania urządzenia zapewniają nam przeznaczone do użytku z nimi detergenty. Możemy dobrać je w zależności od typu czyszczonej powierzchni lub rodzaju zanieczyszczeń, które chcemy usunąć.

Myjka ze zbiornikiem na detergent

Zanim jednak będziemy mogli skorzystać z wybranego przez nas preparatu, upewnijmy się, że nasza myjka jest gotowa do jego pobierania. Obecność zbiornika na detergent powinna zwrócić naszą uwagę już na etapie wyboru konkretnego urządzenia. Niektóre myjki są wyposażone w specjalne wbudowane pojemniki, w których umieszcza się środki czyszczące (warto przyjrzeć się ich pojemności). Inne ich nie posiadają – wtedy powinniśmy upewnić się, czy pasujący zbiornik można dokupić oddzielnie. Do podawania detergentu do urządzeń wysokociśnieniowych wykorzystywane są także specjalne wężyki, które należy zanurzyć w pojemniku wypełnionym detergentem. Niektórzy producenci dołączają do myjek spryskiwacze – dzięki nim możemy zaaplikować wybrany preparat na zanieczyszczoną powierzchnię, a następnie skierować na nią strumień wody.

myjka-wysokocisnieniowa-nilfiskmyjka-wysokocisnieniowa-nilfiskmyjka-wysokocisnieniowa-nilfiskmyjka-wysokocisnieniowa-nilfisk

Chemia do myjek – dostępne środki

Wśród produktów określanych mianem chemii do myjek znajdziemy różnorodne specyfiki. Różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale także konsystencją. W zależności od naszych upodobań i potrzeb możemy zdecydować się na szampony, płyny, koncentraty czy piany – niektóre z nich mogą wykazywać szerokie działanie, wykraczające poza właściwości czyszczące. Oto w jakie preparaty do myjki ciśnieniowej możemy się zaopatrzyć.

Chemia samochodowa – w tej kategorii produktów dominują szampony, które posłużą nie tylko do mycia pojazdów, ale także do ich pielęgnacji. Tego typu środki dostępne są w opakowaniach różnej wielkości, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z płynem, czy z szamponem samochodowym w formie koncentratu. Doskonale radzą sobie z usuwaniem typowych dla samochodów, wielowarstwowych zabrudzeń, takich jak np. zaschnięte błoto czy tłuste plamy, szczególnie jeśli używamy ich w połączeniu z odpowiednimi szczotkami.

Porada eksperta:

Przystępując do czyszczenia samochodu przy użyciu myjki ciśnieniowej, pamiętajmy o dwóch kwestiach. Strumień wody wypływający pod zbyt niskim ciśnieniem może być niewystarczająco skuteczny w usuwaniu mocnych zanieczyszczeń. Zbyt duże ciśnienie robocze może natomiast w skrajnych przypadkach spowodować uszkodzenia lakieru, szczególnie wtedy, gdy już wcześniej widoczne był na nim odpryski.

preparat-myjacy-diallpreparat-myjacy-diallpreparat-myjacy-diallpreparat-myjacy-diall

Wśród szamponów samochodowych znajdziemy np. środki 3 w 1 lub z dodatkiem wosku. Niektóre z nich nadają się do czyszczenia samochodów oraz dodatkowo nabłyszczania ich karoserii, inne sprawdzą się także w przypadku mycia motocykli czy rowerów.

Drugą grupę produktów przeznaczonych do mycia pojazdów stanowią te określane mianem aktywnej piany – do samochodów osobowych albo ciężarowych. Aktywna piana służy do mycia bezdotykowego i może posiadać formę płynu lub koncentratu. Do jej aplikacji potrzebujemy pianownicy podłączanej do myjki. Po zaaplikowaniu piany spłukujemy ją wodą pod ciśnieniem, nie dopuszczając, by preparat zaschnął na karoserii.

Środki czyszczące do plastiku – to preparaty, za pomocą których zadbamy o elementy wyprodukowane z tworzyw sztucznych. W tej grupie produktów znajduje się m.in. aktywna piana służąca do czyszczenia plastikowych mebli ogrodowych oraz płyny o szerokim zastosowaniu, które wykorzystamy – poza meblami ogrodowymi – do czyszczenia plastikowych ram okiennych, a nawet zabawek.

Preparaty tego typu są łagodne dla czyszczonego podłoża, a jednocześnie skutecznie usuwają różne zabrudzenia. Niektóre z nich działają na tworzywa sztuczne ochronnie i spowalniają proces blaknięcia ich kolorów.

srodek-uniwersalny-karchersrodek-uniwersalny-karchersrodek-uniwersalny-karchersrodek-uniwersalny-karcher

Preparaty do kostki brukowej – dzięki nim mycie kostki brukowej będzie bardziej efektywne. Nadają się do użytku na wykonanych z kostki ścieżkach, podjazdach, chodnikach i tarasach. Takie środki można ponadto wykorzystać do pielęgnacji powierzchni betonowych, a nawet kamienia.

Preparaty czyszczące do kamienia – za pomocą chemii do czyszczenia powierzchni kamiennych uporamy się z zabrudzeniami widocznymi np. na kamiennych tarasach czy schodach. Dzięki nim poradzimy sobie także z myciem elewacji wykończonej kamieniem. Takie środki usuwają zabrudzenia atmosferyczne, tłuste plamy, a także nieestetyczne glony i mchy. Mogą ponadto wykazywać działanie zabezpieczające kamień przed działaniem czynników zewnętrznych.

Porada eksperta:

Niektóre ze środków czyszczących mogą być stosowane na różnych materiałach. Preparaty do kostki brukowej nierzadko nadają się także do pielęgnacji okładziny z kamienia. Preparaty do czyszczenia kamienia mogą z kolei być także używane do mycia innych powierzchni, np. aluminiowych. Informacje o zastosowaniu konkretnego produktu znajdziemy na jego etykiecie.

srodek-czyszczacy-karcher-do-plastikusrodek-czyszczacy-karcher-do-plastikusrodek-czyszczacy-karcher-do-plastikusrodek-czyszczacy-karcher-do-plastiku

Środki czyszczące do drewna – znajdują zastosowanie przede wszystkim na świeżym powietrzu, pozwalając na czyszczenie elementów wykonanych z drewna. Można stosować je podczas porządkowania wyglądu drewnianego tarasu lub ogrodzenia, mebli ogrodowych czy elementów małej architektury. Środki do czyszczenia drewna powinny skutecznie usuwać wszelki osady, tłuste plamy i glony, a także być łagodne dla surowca. Niektóre z nich wykazują też działanie ochronne, zabezpieczając drewno przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Środki do tarasów i balkonów – w praktyce przeznaczone są do czyszczenia różnego rodzaju płytek, którymi wykończone są tego typu konstrukcje. Nadają się do usuwania rozmaitych zabrudzeń np. z gresu i klinkieru.

Preparaty uniwersalne – znajdziemy w tej grupie wiele detergentów przeznaczonych do ogólnego zastosowania. Większość z nich nadaje się do mycia powierzchni wodoodpornych, np. wykonanych z tworzywa sztucznego, szkła, drewna czy metalu. Można stosować je więc zarówno do czyszczenia mebli ogrodowych, elementów architektury ogrodowej, jak i mycia elewacji oraz fasad, a nawet samochodów.

srodek-czyszczacy-karcher-do-drewnasrodek-czyszczacy-karcher-do-drewnasrodek-czyszczacy-karcher-do-drewnasrodek-czyszczacy-karcher-do-drewna

Chemia do myjek do użytku profesjonalnego

Wymienione wyżej preparaty doskonale nadają się do użytku domowego, pozwalając na zachowanie w czystości naszego budynku, posesji, pojazdów czy elementów wyposażenia. Nie są to jednak jedyne środki przystosowane do współpracy z urządzeniami wysokociśnieniowymi. W przypadku zastosowania myjek w celach profesjonalnych, do wyboru mamy szereg dodatkowych detergentów i specyfików, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Należą do nich np.:

- kwaśne środki czyszczące – znajdują zastosowanie np. w pomieszczeniach sanitarnych czy na basenach, gdzie usuwając wapń i osady mineralne, czyszczą zbiorniki oraz ich glazurowe wykończenie;

- alkaliczne środki czyszczące – stosowane są przede wszystkim w przemyśle oraz w rozmaitych warsztatach, gdzie istnieje potrzeba usuwania silnych zabrudzeń ze smarów, olejów, żywic czy np. smoły;

- środki odtłuszczające – przeznaczone są np. do czyszczenia oraz zabezpieczania przed korozją metalowych części maszyn mechanicznych;

- środki dezynfekujące – to preparaty o działaniu czyszczącym, ale także grzybobójczym czy bakteriobójczym. Stosowane w placówkach medycznych, sanitariatach oraz w przemyśle spożywczym;

- środki uniwersalne.

srodek-czyszczacy-karchersrodek-czyszczacy-karchersrodek-czyszczacy-karchersrodek-czyszczacy-karcher