icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Truskawki to jedne z najczęściej wybieranych owoców. Sięgamy po nie na początku czerwca, kiedy zielonkawe owoce zaczynają się rumienić. Są znakomitym dodatkiem do ciast i tart, urozmaicają smak letnich deserów, znakomicie smakują także bez żadnych dodatków. Dlatego mając wolne miejsce w ogrodzie, warto zasadzić flance truskawek, tak by w kolejnych latach pięknie owocowały. Niestety, krzewy truskawek są często atakowane przez choroby, dlatego pamiętajmy o wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, tak by zwalczyć ich pierwsze objawy.

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Przeczytaj także: Odmiany truskawek, które warto uprawiać w Polsce

Pojawiające się zmiany chorobowe mogą mieć kilka przyczyn. Są wywołane przez szkodniki i porost chwastów, a także poprzez działanie grzybów, szczepów bakterii i wirusów. Większość z nich możemy pokonać, stosując odpowiednie opryski ochronne.

Choroby wywołane przez grzyby:

Szara pleśń truskawki

Choroba jest wywołana działaniem grzyba Botrytis Cinerea, który zimuje w obumarłych szczątkach truskawek, ściółce czy na chwastach. Porażeniu w okresie kwitnienia ulega naziemna część rośliny – na kwiatach, liściach oraz owocach pojawiają się brunatne plamy. Gdy truskawki dojrzeją, na zainfekowanych owocach pojawia się pleśń z charakterystyczną grzybnią, którą pokrywa szary nalot. Nasilenie objawów chorobowych następuje poprzez wzrost temperatury i dużą wilgotność w okresie kwitnienia. Może to doprowadzić do uszkodzenia połowy plantacji truskawek.

Aby przeciwdziałać chorobie, najlepiej rozpocząć od działań prewencyjnych, a gdy te będą niewystarczające, sięgnijmy po chemiczne opryski. Rozpocznijmy od usunięcia liści po zbiorze owoców, a podczas sadzenia zachowajmy odpowiedni rozstaw roślin. Profilaktycznie możemy podlać truskawki przed okresem kwitnienia wywarem otrzymanym z łusek cebuli lub ze skrzypu polnego. Przystępując do chemicznych oprysków, pamiętajmy, że czynność należy powtórzyć kilkakrotnie na początkowym oraz końcowym etapie kwitnienia. Najlepiej sprawdzą się fungicydy – grzybobójcze środki ochrony roślin.

Mączniak prawdziwy truskawki

Choroba atakuje naziemne części rośliny, a najbardziej uwydatnia się na liściach – pokrywają się one przypominającym mąkę nalotem, a brzegi zawijają się do góry. W konsekwencji porażone kwiaty wydają zainfekowane owoce, które obumierają. Aby uniknąć choroby, kupujmy zdrowe sadzonki z wykwalifikowanych szkółek. W tym przypadku konieczne będą opryski chemiczne. Te wykonujmy od końca maja do września, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego okresu karencji, tak by środki chemiczne nie wpłynęły negatywnie na zbiory. Okres karencji sprawdzimy na opakowaniu fungicydów.

Wertycylioza truskawki

Jest trudną do wyleczenia chorobą, która atakuje również inne gatunki roślin. Zimujący w glebie grzyb przedostaje się do korzeni poprzez miejsca uszkodzone, powodując powolne usychanie rośliny. W początkowym okresie więdną i żółkną liście, potem obumierają pędy. Wilgoć sprzyja rozwojowi choroby, a ta uwidacznia się podczas upałów. Walkę z zagrożeniem rozpocznijmy od usunięcia wszystkich obumarłych części rośliny, tak by grzyb nie rozprzestrzenił się na zdrowe sadzonki. Podlewajmy także flance fungicydami. Zwalczanie choroby jest trudne, a objawy chorobowe często powracają, dlatego wybierajmy zdrowy materiał, tak by, jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się objawów wertycyliozy.

Sprawdź również: Rodzaje i uprawa śliwek

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Czerwona zgnilizna korzeni truskawek

To choroba, której sprzyjają wilgotne i wolno nagrzewające się gleby. Zarodniki rozprzestrzeniają się wiosną oraz jesienią, powodując porażenie korzeni, które przestają rosnąć. Boczne odnogi ulegają gniciu, pozostają jedynie korzenie główne. Słaby wzrost rośliny skutkuje zgniciem truskawek. Objawy chorobowe najczęściej uwidaczniają się w 2 roku uprawy. Aby zwalczyć chorobę, moczmy rośliny przed zasadzeniem w fungicydach.

Biała plamistość liści truskawki

To choroba, która objawia się powstawaniem białych plamek z brunatną obwódką na młodych liściach truskawek. Plamy swoim obszarem mogą objąć powierzchnię całych liści, powodując osłabienie rośliny, a co za tym idzie – zmniejszenie owocowania. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, zniszczmy porażone pędy, które są źródłem infekcji. Zastosujmy także środki ochrony roślin na początku kwitnienia lub po okresie zbiorów.

Choroby wywołane przez wirusy, takie jak cętkowana plamistość liści truskawki, ich marszczyca czy żółtobrzeżność, zwalczymy, paląc zainfekowane części rośliny, tak by nie rozprzestrzeniać dalej wirusów. Te często przenoszone są przez mszyce, które wyeliminujemy przy pomocy odpowiednich pestycydów. Grządki obsadźmy zdrowymi, certyfikowanymi roślinami z profesjonalnych szkółek.