Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ciekawe zastosowanie skórki od banana

Jeśli uwielbiamy banany, istnieje duża szansa na to, że polubimy także ich skórkę, tym bardziej, że ma ona wiele bardzo ciekawych zastosowań. Oto kilka z nich.

Ciekawe zastosowanie skórki od banana

Kilka słów o bananie

Banan jest jedną z najstarszych roślin hodowanych przez człowieka, tradycyjnie jest on zapylany przez ptaki i nietoperze. W typowej formie występuje głównie w ciepłym, słonecznym klimacie, jest dość łatwy w uprawie, choć ze względu na swoje duże rozmiary, wymaga sporo miejsca. Bananowiec posiada tylko pień pozorny, dlatego nie jest zaliczany do drzew, choć bardzo je przypomina. W Polsce także można go hodować, choć dotyczy to tylko specjalnych mniejszych odmian. Zwykle uprawia się go w donicach, a jedynie na czas letni wynosi się na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy jesteśmy szczęśliwymi hodowcami bananowca, czy wolimy gotowe owoce ze sklepu, warto znać niektóre zastosowania skórki od banana. Pamiętajmy, że wartościowe składniki znajdują się nie tylko w samym owocu, ale także w jego skórce. Ta posiada wiele substancji odżywczych, a także enzymy działające bakterio- i grzybobójczo.

Przeczytaj także: Jak uprawiać ziemniaki w workach?

Uwaga, pamiętajmy, że skórka powinna pochodzić z wymytego, bardzo dojrzałego banana – im jest on dojrzalszy, tym lepiej (wybierajmy te o brązowej lub czarnej skórce).

1. Skórka od banana pomaga usuwać drzazgi, przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza swędzenie po ukąszeniu owadów. 

Jeśli podczas pracy w domu czy ogrodzie lekko się zraniliśmy albo wbiła nam się w skórę drzazga, pomocna może się okazać właśnie skórkę od banana. Pozwoli ona zmiękczyć miejsce zranienia i łatwo wyciągnąć uwierający odłamek. Poza tym, dzięki zawartości wielu dobroczynnych składników i enzymów, skórka od banana złagodzi ból po urazach albo ukąszeniach owadów. Wystarczy przyłożyć ją do skóry wewnętrzną stroną i pocierać albo przykleić plastrem.

2. Polerowanie i odświeżanie

Skórka od banana jest niezastąpiona przy polerowaniu powierzchni metalowych, srebrnych i skórzanych, świetnie także odświeża kolor i wygląd liści roślin domowych. Możemy więc za pomocą skórki wypolerować i nadać warstwę ochronną skórzanym butom (skutecznie zastąpi pastowanie) albo też czyścić i nabłyszczać domowe srebro czy rośliny.

3. Ogród pełen motyli i ptaków. 

Jeśli chcemy wprowadzić do naszego ogrodu nieco życia i zwabić barwne motyle i rozśpiewane ptaki, można wykorzystać do tego banana. Ułóżmy lub zawieśmy w kilku miejscach ogrodu skórki, lub przejrzałe kawałki banana – mali goście powinni przystać na takie zaproszenie.

4. Skórka od banana może stanowić świetny nawóz. 

Dzięki temu, że jest ona bogata w wiele składników odżywczych (w tym wapń, potas i fosfor, azot, magnes i kwas krzemowy), może skutecznie zastąpić nawozy kupowane w sklepach. Skórki można ususzyć (jeśli nie chcemy czekać, możemy je wyłożyć na blachę w piekarniku, pamiętając o tym, by zewnętrzna strona była na dole), tworząc z nich odżywczą posypkę, którą skutecznie nawieziemy ogród. Jeśli właśnie zasadzamy rośliny, możemy także rozdrobnione skórki zakopać w gruncie – dzięki temu będą one powoli ulegały rozkładowi, oddając sadzonkom substancje odżywcze.

Zobacz też: Jakie pojemniki warto mieć w ogrodzie?

Ciekawe zastosowanie skórki od banana

Możemy także za pomocą skórek wykonać nawóz w płynie – wystarczy zgromadzone i umyte skórki umieścić w pojemniku z wodą, a po odstaniu kilku godzin lub dni wodę wykorzystujemy do podlewania. Skórki warto także dodać do kompostu – nie tylko wzbogacą go o wiele wartościowych składników, ale także poprawią strukturę kompostu i mogą zwiększyć liczebność dżdżownic.

5. Środek do ochrony róż i usuwania mszyc. 

Jeśli chcemy uchronić krzaki róży przed mszycami, możemy wykorzystać świeże rozdrobnione skórki od banana, ale równie dobrze sprawdzą się te suszone. Rozrzucenie kawałków u podstaw krzaczków, ewentualnie lekkie przysypanie ich ziemią, pozwala pozbyć się małych intruzów.