Produkty

Jak uprawiać ziemniaki w workach?

Jak uprawiać ziemniaki w workach?

Metoda uprawy ziemniaków w workach jest już od lat znana i z dużym powodzeniem stosowana we Francji czy Wielkiej Brytanii. Ogromną zaletą tego typu hodowli jest znaczna oszczędność miejsca i możliwość uzyskania wysokich plonów - znacznie lepszych niż te otrzymywane metodami tradycyjnymi. Ceniona jest również możliwość bardzo wczesnego uzyskania młodych, świeżych ziemniaków. Bardzo istotne jest też i to, że otrzymujemy w ten sposób produkt żywnościowy bez toksyn, chemii, zanieczyszczeń czy chorób.

ziemniakiPoczątek hodowli

Żeby rozpocząć hodowlę, wystarczy nam jasny worek z tworzywa sztucznego, np. z plecionki polipropylenowej powszechnie używanej do transportu warzyw. Nie powinno się używać worków czarnych ani ciemnych, ponieważ zbytnio się nagrzewają. Można także zastosować inne, jasne worki z mocnej folii i nakłuć je gęsto, albo też skrzynki drewniane z dodatkowymi elementami z tworzyw sztucznych. Z worków czy innych pojemników powinien móc odpływać nadmiar wody, ale też dochodzić do nich tlen – stąd potrzeba robienia nakłuć, np. nożyczkami.

Na dno worka (skrzynki) nasypujemy około 15 cm żyznej ziemi. Powinna ona dostarczyć wielu składników odżywczych, niezbędnych do intensywnego wzrostu bulw ziemniaczanych. Najlepiej sprawdzi się ziemia kompostowana albo kilkuletni, dobrze przerobiony obornik. Podłoże nie powinno być gliniaste, aby ziemia zachowała przewiewność. Możemy także zakupić ziemię na stoiskach ogrodniczych, najlepiej tę przeznaczoną do pikowania.

Sadzeniaki

Jako sadzeniaki najlepiej wybrać dorodne, zdrowe, nieuszkodzone bulwy z widocznymi zalążkami kiełków. Jeśli kiełki na ziemniaku są wybujałe, oznacza to, że były przechowywane w środowisku ciepłym i wilgotnym. Z takich bulw plony uzyskamy stosunkowo szybko, będą to sztuki wczesne, jednak niebyt duże. Jeżeli chcemy uzyskać bulwy znacznie większe i nadające się do dłuższego przechowywania, powinniśmy pobudzać sadzonki do kiełkowania w warunkach znacznie chłodniejszych. Uzyskamy z nich plony sporo później, ale będą one większe oraz trwalsze.

Cykl rozwojowy

Pierwsze sadzeniaki umieszczamy na dnie worka w warstwie ziemi, w odstępie około 30-40 cm. W worku zmieszczą się więc jedynie 2 do 4 roślin. Bulwy sadzeniaków układamy kiełkami do góry i przysypujemy niewielką (ledwo je przykrywającą) warstwą ziemi. Podlewamy.

Brzegi worka wywijamy na zewnątrz, pozostawiamy je jedynie do wysokości około 20-30 cm ponad powierzchnię ziemi. Po przebiciu się kiełków ponad warstwę usypanej gleby dosypujemy stopniowo ziemi, tak by kiełki zostały ponownie przykryte. Jednocześnie odwijamy coraz wyżej brzegi worka. Czynności te powtarzamy aż do całkowitego odwinięcia worka i wypełnienia go ziemią.

Potem jedynie podlewamy rośliny i pozwalamy im rozrastać się oraz kwitnąć. Po przekwitnięciu możemy już z dolnej części worka wydobywać pierwsze młode ziemniaki. Cykl uprawy trwa średnio około 3 miesiące.

Jeśli dysponujemy szklarnią czy innym ocieplanym pomieszczeniem, istnieje możliwość rozpoczęcia uprawy wcześniej, niż byłoby to możliwe na zewnątrz. Uzyskujemy tym sposobem młode ziemniaki wyjątkowo wcześnie. Dopiero, gdy na dworze nieco się ociepli, przenosimy worki do uprawy na otwartej przestrzeni. worek castorama

Warunki upraw

Niezbędne jest właściwe nawilżanie ziemi, tak żeby wciąż pozostawała ona lekko wilgotna. Najkorzystniej jest podlewać worki z uprawianymi ziemniakami wieczorem, w nocy lub wczesnym rankiem. Ważne jest zapewnienie uprawie stabilnych warunków, wówczas otrzymamy najlepsze plony. Sadzonki najlepiej umieścić w zacienionym miejscu, aby zapobiec szybkiemu przesuszaniu się ziemi. Ponadto, ciepło powodować będzie pojawienie się wielu nowych, drobnych bulw ziemniaczanych, jednak nie będą one osiągały większych rozmiarów.

Zbiory

Gdy ziemniaki już dojrzeją, do worków możemy sięgać na bieżąco przy każdorazowym pojawieniu się takiej potrzeby. Dla większej wygody można stosować np. worki zamykane z jednej strony na zamek błyskawiczny. Po wyjęciu potrzebnej porcji plonów możemy zamek ponownie zasunąć.

Data publikacji: 12.06.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów
Mimo że małe mieszkania uznaje się za trudniejsze w aranżacji, stosunkowo łatwo możesz stworzyć w nich funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Przyda Ci...
Czytaj więcej

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń
Pudełka do przechowywania, ozdobne i oryginalne opakowania to praktyczny trend w urządzaniu mieszkań. Możesz wybierać w różnorodnej kolorystyce...
Czytaj więcej

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym
Tam, gdzie chcemy pracować się i uczyć, musimy mieć wygodny system do przechowywania. Nie tylko tyczy się to podręcznych książek czy zeszytów, które w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać ziemniaki w workach?