Co zamiast glazury do łazienki? Sprawdź nasze pomysły!

Co zamiast glazury położyć na ścianie w łazience? To pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Dlatego też łazienka powinna zostać wykończona takimi materiałami, które przetrwają próbę czasu i nie ulegną szkodliwemu działaniu wody i wysokiej temperatury. Najpopularniejszym tego typu materiałem jest glazura, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Podpowiadamy więc, jak urządzić funkcjonalną łazienkę bez kafelków.

Co zamiast glazury do łazienki?

Glazura łazienkowa ma to do siebie, że można nią pokryć niemal wszelkie powierzchnie łazienki: ściany, podłogi czy odbudowy wanien. Inne materiały wykończeniowe możemy wykorzystać w podobny sposób. Choć w niektórych przypadkach warto zdecydować się na zastosowanie danego tworzywa tylko w przypadku jednego konkretnego fragmentu łazienki, np. tylko na podłodze, tylko na ścianie, do której przylega wanna bądź tylko na jej obudowie. 

Poniżej przestawiamy te materiały wykończeniowe, które sprawdzą się w łazienkowych warunkach równie dobrze, co tradycyjna glazura.

Zobacz także: Płytki z motywem roślinnym – aranżacje

co zamiast glazury

Co na ściany do łazienki zamiast płytek? Farba 

To ekonomiczny sposób na wykończenie łazienki. Farby przeznaczone do malowania łazienki nie przepuszczają wilgoci i nie pozwalają wnikać jej w głąb murów, ale jednocześnie pozwalają ścianie oddychać. Należą do nich np. farby emulsyjne z dodatkiem silikonu, ale sprawdzą się też farby dekoracyjne i strukturalne, za pomocą których możemy stworzyć efekt imitujący marmur. Tego typu dekoracje pokrywa się następnie specjalnym środkiem, który ochrania je przed wilgocią.

W łazience wykorzystać możesz również nowoczesne farby winylowe – są odporne na zawilgocenie i powstawanie grzybów.

Co zamiast płytek do łazienki? Szkło 

Szkło jest materiałem praktycznym i estetycznym. Łatwo utrzymasz je w czystości! Szklane płytki występują w wielu kolorach, które nanoszone są na spodnią stronę tafli. 

Powierzchnia taka jest wodoodporna, a ponadto bardzo dekoracyjna. Możesz poddać ją grawerowaniu, piaskowaniu lub laminowaniu. Jeżeli obawiasz się ostrych odłamków szkła w przypadku jego stłuczenia, jest na to rada. Szklane powierzchnie można podkleić folią, która w razie stłuczenia szkła utrzyma wszystkie odłamki razem i nie dopuści do ich rozsypania po całym pomieszczeniu. 

Szkłem warto pokryć miejsca, które mają bezpośredni kontakt z wodą, np. ścianę,  przy której stoi wanna. W tym miejscu możesz też zdecydować się na powierzchnię lustrzaną, która dodatkowo powiększy optycznie łazienkę.

Co na ścianę do łazienki zamiast płytek? Tapeta 

Tapeta do łazienki zamiast płytek stanowi tanią i dekoracyjną alternatywę dla tradycyjnej glazury. Przykładowe tapety, które możemy zastosować w łazience:

  • tapeta winylowa – pokryta jest warstwą winylu, nie marszczy się, dobrze przylega do ściany, jest odporna na szorowanie. Możemy zakupić taką tapetę w odpowiednim kolorze, gładką lub z wybraną fakturą bądź zdecydować się na białą tapetę i pomalować ja własnoręcznie;

  • tapeta z włókna szklanego – również odporna jest na wilgoć i na czynniki mechaniczne, dobrze ukrywa wszelkie defekty ścian (np. pęknięcia). Przeznaczona jest do pomalowania odpowiednią farbą do wnętrz;

  • raufaza – to tapeta, która pomiędzy warstwami papieru zawiera wiórki drewna. Jest przeznaczone do malowania, nawet wielokrotnego – na skutek malowania jej właściwości nie ulegają bowiem zmianie.

Możesz zdecydować się na dowolnych rozmiarów laminowaną fototapetę, która będzie przede wszystkim doskonałą ozdobą łazienki. Laminat uodporni dekoracje na zanieczyszczenia i ścieranie, a także zapewni jej trwałość w miejscu narażonym na wilgoć. Zarówno tapetą, jak i fototapetą warto zaakcentować jedną wybraną ścianę.

Sprawdź też: Ściany w łazience – co zamiast płytek?

Główną zaletą zastosowania tapety w łazience jest to, że możesz położyć ją samodzielnie i to w krótkim czasie. W przypadku glazury warto zatrudnić do tego glazurnika, który szybko poradzi sobie z tematem. Tapeta to więc rozwiązanie ekonomiczne. 

Co zamiast kafelek do łazienki na ścianę? Linoleum 

To naturalny materiał, którego popularność ponownie rośnie. Znane głównie jako materiał wykończeniowy podłogi, coraz częściej pojawia się również na ścianach. Jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, higieniczne, ekologiczne, trwałe i odporne na ścieranie. Dostępne jest w postaci płytek lub arkuszy, w bogatej gamie kolorów i wzorów.

co zamiast glazury

Co zamiast glazury do łazienki? Drewno

To materiał uniwersalny, który nadaje się do wykończenia ścian i podłogi. W łazience najlepszym rozwiązaniem będzie drewno egzotyczne, np. teak, iroko, badi, sapelio czy merbau, które jest bardziej odporne na działanie wilgoci niż rodzime gatunki. Możemy więc zdecydować się na drewniany parkiet lub boazerię czy kasetony ścienne. Drewniana może być także obudowa wanny.

Co zamiast płytek na ścianę łazienki? Kamień 

Polecamy np. granit. Jest materiałem odpornym i nie wchłania wilgoci. Można zastosować go zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Po odpowiednim zaimpregnowaniu sprawdzi się także marmur i polerowany trawertyn. 

Aby uniknąć wrażenia chłodu, jakie w naturalny sposób wywołuje kamień, warto zastosować go tylko w wybranych miejscach w łazience, np. tylko na podłodze albo jedynie na blatach łazienkowych. Poza tym obłożenie całej łazienki kamieniem będzie wiązało się z dużym wydatkiem.

Nie tylko glazura do łazienki na ściany! Wybieraj spośród różnych opcji!

Jak widać, łazienkę można wykończyć na wiele różnych sposobów i nie musimy używać glazury. Warto zastanowić się nad innymi materiałami i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom. Wszystkie materiały budowlane i wykończeniowe znajdziesz jak zawsze na Castorama.pl.

Data publikacji: 20.08.2015