Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?

Styl klasyczny to być może jedyny, który nigdy się nie nudzi. Choć rozmaite trendy ulegają zmianom i odchodzą w zapomnienie, korzenie wciąż zachwycają swoją niebanalną elegancją i funkcjonalnością. Jak wybrać meble do łazienki w klasycznym stylu? W jaki sposób zapewnić doskonałą użyteczność?

Łazienka w klasycznym stylu, czyli jaka?

Styl klasyczny jest ponadczasowy, więc urządzona w nim łazienka nabiera tych samych cech. Wyróżnia ją elegancja i to niezależnie od pory roku czy daty w kalendarzu – będzie piękna nie tylko teraz, ale też za pięć lat. Poznajmy kilka podstawowych rad, które posłużą nam jako baza do projektowania naszych przestrzeni!

 • Funkcjonalność jest bardzo ważna. Aranżacja łazienki tego typu zakłada, że nie ma miejsca na zbędne dodatki i zajmujące przestrzeń dekoracje. Królują tu przemyślane i harmonijne elementy wyposażenia, choć niekoniecznie minimalistyczne. 

 • Surowość zostaje tak naprawdę zastąpiona schludnością. Dominuje biel połączona z jasnymi odcieniami beżu, kremu, écru i kości słoniowej. To wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z kontrastowych, mocnych dodatków.

 • Urządzenia powinny mieć tradycyjne, opływowe kształty, pozwalające również na łatwe utrzymanie czystości. Choć styl klasyczny nie narzuca konkretnych rozwiązań, warto pamiętać, że małe szczegóły tworzą fenomenalny efekt końcowy. Mowa tu o finezyjnych wykończeniach czy postumentach.

 • Nie zapominajmy o podłodze, która doskonale dopełni naszą aranżację. Ciekawym pomysłem będą czarno-białe płytki ułożone w szachownicę lub kamienna posadzka, podkreślająca charakter wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, świetnym pomysłem jest też parkiet.

Porada eksperta

Brak kantów i występujące zamiast nich krągłości oraz łuki tworzą efekt luksusu. Podkreślimy go, decydując się na ozdobną armaturę. Choć modele chromowane będą wyglądać bardzo ciekawie, znacznie lepiej sprawdzi się miedź, a nawet wierna imitacja złota.

Urządzanie łazienki w stylu klasycznym 

Aby styl naszego pomieszczenia faktycznie zachwycał, nie bagatelizujmy znaczenia dopasowania odpowiednich urządzeń sanitarnych:

 • komfortowa wanna – zamiast nowoczesnej kabiny prysznicowej z kilkoma trybami mycia, występuje tu właśnie wanna. Jeśli łazienka jest duża, warto pokusić się o model wolnostojący na eleganckich nóżkach;

 • funkcjonalna umywalka – najlepiej sprawdzi się ta wpuszczana w blat, ponieważ pozwala na postawienie pod nią mebla i schowanie kosmetyków czy detergentów. Z kolei pod względem elegancji królują warianty stojące. Jeśli mamy większą łazienkę, możemy sobie pozwolić na umywalkę wolnostojącą;

 • przemyślana armatura – jasne urządzenia łazienkowe o opływowych kształtach nabierają gracji właśnie dzięki wykończeniu. Zamiast zwykłej baterii wannowej z tradycyjną słuchawką, możemy sobie pozwolić na model retro, przypominający słuchawkę starego telefonu. Często spotyka się też dekoracyjne kurki;

 • klasyczna toaleta – całość doskonale dopełni prosta, podwieszana toaleta. 

Porada eksperta

Chcąc wybrać idealną umywalkę, która doda stylu i gracji, warto poszukać modelu, który znajduje się na długiej i smukłej kolumnie. 

Jakie meble do klasycznej łazienki?

Urządzanie łazienki w stylu klasycznym daje duże pole do popisu, jeśli mowa o zestawianiu barw i faktur. Popularne są aranżacje utrzymane w bieli, choć niejednokrotnie sięga się także po przygaszone brązy, rozmaite szarości i szlachetne tonacje marmuru. Meble do łazienki w klasycznym stylu powinny być dopasowane do płytek i kolorów ścian, ale to nie koniec!

 • W białej łazience sprawdzają się nie tylko białe meble, ale też drewniane. Pamiętajmy, aby je impregnować, gdyż to pomieszczenie o podwyższonej wilgoci, a my na pewno nie raz zachlapiemy blat lub front wodą w trakcie kąpieli i mycia rąk.

 • Wybierajmy stylizowane meble z frezowaniami na frontach. Możemy zdecydować się na lakierowanie na wysoki połysk i srebrne lub złote dekory. Kolejnym aspektem są dekoracyjne uchwyty, czego przykład stanowią mosiężne gałki.

 • Urządzanie łazienki ułatwią nam gotowe zestawy meblowe, dzięki którym aranżacja będzie spójna i harmonijna. Warto jednak pamiętać, by zachować ostrożność, sięgając po opcje z nowoczesnymi szafkami typu słupkowego. Niewątpliwie są one funkcjonalne i ładne, lecz nie zawsze współgrają z klasyką.

Korzystanie z zestawów mebli stanowi bardzo sprytne rozwiązanie, ponieważ całe serie wycofuje się z oferty znacznie rzadziej niż pojedyncze modele. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnymi wyzwaniami w momencie, w którym zechcemy powiększyć naszą kolekcję szafek. Wtedy wystarczy, że udamy się do sklepu i dokupimy właściwe elementy!

Porada eksperta

Oglądając meble do klasycznej łazienki, możemy zwrócić uwagę na modele wyróżniające się ciemnymi fornirami o hebanowym odcieniu. Te będą odpowiednie dla pomieszczeń o nieco większym metrażu.

Łazienka w klasycznym stylu – magia roślinności

Miłośnicy roślinności na pewno ucieszą się z faktu, że styl klasyczny dowartościowuje nie tylko drewniane meble i akcesoria, ale również żywe rośliny. Z uwagi na to, że łazienka to pomieszczenie ciemne i wilgotne, w którym zazwyczaj nie ma okien, trzeba jednak wybierać odpowiednie gatunki. Rośliny takie jak paprocie czy sukulenty z pewnością ożywią aranżację.