Produkty

Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?

Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?

Styl klasyczny to być może jedyny, który nie znudzi się nigdy. Podczas gdy trendy ulegają zmianom i odchodzą w zapomnienie, korzenie wciąż zachwycają elegancją. Ponadto klasyka w łazience oznacza funkcjonalność. Jak zatem urządzić to pomieszczenie, by było klasycznie piękne i użyteczne?

Klasyczna łazienka, czyli jaka?

Styl klasyczny jest ponadczasowy, więc urządzona w nim łazienka nabiera tych samych cech. Wyróżnia ją elegancja, i to niezależnie od pory roku czy daty w kalendarzu – jest piękna teraz, ale na pewno będzie także za pięć lat. Jej drugą ważną cechę stanowi funkcjonalność. W klasycznej łazience nie ma miejsca na zbędne dodatki i zajmujące przestrzeń dekoracje. To pomieszczenie doskonale przemyślane i harmonijne. Niekoniecznie minimalistyczne – tu nie obowiązuje surowość – lecz bez wątpienia schludne.

W łazience urządzonej w stylu klasycznym dominują biel oraz jasne kolory: beż, krem, ecru, kość słoniowa. Urządzenia mają tradycyjne opływowe kształty, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu w czystości. Zamiast nowoczesnej kabiny prysznicowej z kilkoma trybami mycia występuje tu wanna. Jeśli łazienka jest duża, warto wybrać model wolnostojący na eleganckich nóżkach.

Porada eksperta

Brak kantów i występujące zamiast nich krągłości oraz łuki sprawiają, że osiągnięty zostaje efekt luksusu. Podkreślimy go, decydując się na ozdobną armaturę. Ta chromowana będzie ładna, jednak znacznie lepiej sprawdzi się miedziana lub imitująca złoto.

Urządzenia sanitarne w łazience w stylu klasycznym

Jasne urządzenia łazienkowe o opływowych kształtach nabierają gracji dzięki wykończeniu. Z tego powodu zamiast zwykłej baterii wannowej z tradycyjną słuchawką możemy pozwolić sobie na model retro, przypominający słuchawkę starego telefonu.

Jeśli stoimy przed wyborem nowej umywalki, najbardziej funkcjonalna będzie wpuszczana w blat, ponieważ pozwala na postawienie pod nią mebla i schowanie kosmetyków czy detergentów. Z kolei najelegantsze są: stojąca oraz półwisząca. Ważne jednak, by znajdowały się na kolumnie długiej i smukłej. Na jedną z nich, a także umywalkę wolnostojącą, możemy sobie pozwolić, posiadając większą łazienkę.

Łazienka klasyczna a meble

W białej łazience dobrze sprawdzają się meble dopasowane kolorystycznie, a więc także białe. Alternatywą jest naturalny kolor drewna, ponieważ styl klasyczny dowartościowuje ten ponadczasowy surowiec. Meble z surowego drewna prezentują się przepięknie, jednak musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu: impregnacji. Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgoci, poza tym podczas kąpieli czy mycia rąk nie raz zachlapiemy blat czy front wodą.

Urządzenie łazienki w stylu klasycznym ułatwią nam gotowe zestawy meblowe. Dzięki wykorzystaniu ich aranżacja będzie spójna i harmonijna, co jest istotą stylu klasycznego. Warto jednak pamiętać, by sięgając po zestaw z nowoczesnymi szafkami typu słupkowego, zachować ostrożność. Niewątpliwie są funkcjonalne i ładne, lecz nie zawsze współgrają z klasyką.

Korzystanie z zestawów mebli jest sprytne, ponieważ serie rzadziej zostają wycofane z oferty niż pojedyncze meble. W razie gdybyśmy w przyszłości chcieli powiększyć kolekcję szafek, wystarczy, że udamy się do sklepu i dokupimy właściwe elementy.

Roślinność w klasycznej łazience

Miłośnicy roślinności na pewno ucieszą się z faktu, że styl klasyczny dowartościowuje nie tylko drewniane meble i akcesoria, ale również żywe rośliny. Z uwagi na to, że łazienka to pomieszczenie ciemne i wilgotne – zazwyczaj nie ma w nim okien – trzeba jednak wybierać odpowiednie gatunki. W łazience sprawdza się rośliny takie jak paprocie czy sukulenty. Ożywią aranżację.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?
Stworzenie łazienki, która będzie jednocześnie funkcjonalna i stylowa, to niełatwe zadanie. Taki efekt możesz osiągnąć jedynie poprzez odpowied...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?