Produkty

Co możemy zasadzić w ogrodzie wczesną wiosną?

Co możemy zasadzić w ogrodzie wczesną wiosną?

W końcu doczekaliśmy się wiosny. Kwitną przebiśniegi, krokusy i żonkile, a drzewa zaczynają wypuszczać liście i pąki. Nadchodzi czas intensywnego wzrostu, choć temperatura wcale nie jest jeszcze aż tak wysoka. Co możemy zasiać lub zasadzić w naszym ogrodzie w takim okresie?

rododendronMarzec

Już od marca zaczynamy dbać o swój ogród lub działkę. Grabimy, przycinamy, opryskujemy. Możemy sadzić byliny i krzewy ozdobne (np. maliny i jeżyny), ale przede wszystkim skupiamy się na przygotowaniu ziemi – spulchniamy glebę, nawozimy, a kiedy ustąpią mrozy – zdejmujemy także warstwy ochronne z roślin cebulowych. Marzec bywa jeszcze bardzo chłodny, a w nocy często występują przymrozki, wysiewy zostawia się więc raczej na kwiecień. Kwiaty odporne na mróz, które możemy posiać, to nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski i ślazówka.

Kwiecień

Okres, w którym przystępujemy do intensywnego sadzenia i wysiewania. Należy jednak wciąż uważać na nocne przymrozki, bo takie mogą występować jeszcze przez cały miesiąc. Możemy na noc zakrywać rośliny mniej odporne na zimno agrowłókniną.

- Drzewa i krzewymieszanka ziół nasiona

Możemy zacząć sadzenie krzewów kwitnących. Do pierwszej połowy miesiąca powinniśmy zasadzić magnolię, piwonię drzewiastą, bluszcz i krzewy owocowe, ponieważ wtedy przyjmą się one najlepiej. Przez cały kwiecień mamy czas na posadzenie róży. W tym miesiącu dobrze przyjmą się również wszelkie krzewy iglaste, których flancowanie możemy jednak kontynuować jeszcze w maju. Dobrze jest posadzić pod koniec kwietnia różanecznik, który najlepiej kupić już kwitnący, tak żeby mieć pewność, że jest w odpowiednim kolorze i że zakwitnie także w przyszłym roku. Kwiecień, jako okres jeszcze przedwegetacyjny, to odpowiedni czas na flancowanie drzewek liściastych (póki nie wypuszczą pierwszych liści), takich jak: brzoskwinie, śliwy, jabłonki i wiśnie. Sadzimy również przez cały miesiąc wrzosy i byliny.

- Kwiaty

W kwietniu możemy już wysiewać niektóre nasiona kwiatów prosto do gruntu. Są to między innymi: nasturcje, słoneczniki, aksamitki, nagietki, fasola ozdobna, kosmosy, ślazówki, kocanki, maciejki, chabry bławatki i suchliny różowe. Pod koniec miesiąca należy posadzić cebule mieczyków, acidantery dwubarwnej i krokosmii.

- Warzywa i zioła

W kwietniu zaczynamy także uprawę roślin jadalnych. Możemy siać prosto do gruntu zioła odporne na chłody, takie jak: pietruszkę, koper, kminek, kolendrę i szczypiorek. Wysiewamy także (w pierwszej połowie miesiąca): groch i bób, cebulę, pasternak, pietruszkę korzeniową i szpinak. W drugiej połowie kwietnia możemy także zasiać buraka ćwikłowego, szczaw i skorzonerę. Przez cały miesiąc siejemy rzodkiewkę, marchew i czosnek. Możemy także rozsadzić ziemniaki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co możemy zasadzić w ogrodzie wczesną wiosną?