Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co powiesić na ścianie zamiast obrazów

Ścianę można ozdobić na wiele sposobów, niekoniecznie wieszając na niej obrazy. Jak inaczej udekorować ścianę w salonie, kuchni lub sypialni? Oto kilka pomysłów przygotowanych przez stylistów wnętrz, które możemy wykorzystać w naszym domu.

pocztówki na ścianieOprawiona w ramę tapeta

Wybierzmy tapety z wyczuwalną fakturą – świetnie wyglądają materiały z wzorami nawiązującymi do barokowych ornamentów. Do wykonania ozdób najlepiej sprawdzą się spienione tapety winylowe. Możemy oprawić je w proste lub wręcz przeciwnie – grube, dekoracyjne ramy.

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych

Powieszone na ścianie imitują wnękową konstrukcję ścian, tworząc trójwymiarowy efekt. Można je wyciąć samodzielnie z płyt k-g lub kupić gotowe szablony do pomalowania na kolor wyróżniający się z tła. Są lekkie, więc nie obciążą konstrukcji ścian. Warto je dodatkowo podświetlić lampkami LED, które są energooszczędne i zapewniają ciepłą, przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Płyty można również obłożyć tkaniną obiciową – to ciekawa propozycja na przykład do sypialni.

Dekoracje z wakacyjnych pocztówek

Umieszczone pod taflą przezroczystej szyby, wyglądają bardzo ciekawie i przywołują atmosferę beztroskich wakacji. Możemy wybrać pocztówki czarno-białe, w odcieniach sepii lub w jednej tonacji kolorystycznej. Alternatywnie możemy poszukać ilustracji, które pasują do stylu naszego domu i utworzyć z nich niepowtarzalny kolaż. Taka dekoracja jest prosta do wykonania, a gdy zechcemy zmienić wystrój w pomieszczeniu – łatwa do wymiany. Obecnie dostępne w sklepach ramki na zdjęcia są na tyle ozdobne, że wyglądają efektownie nawet bez wypełnienia. Warto postawić na eklektyzm, czyli styl łączący różne formy i kształty – wybierzmy ramki o różnych kolorach i stylistyce i udekorujmy nimi wybraną partię ściany.

lustro castoramaDekoracyjne lustra

Lustra na ścianie to propozycja dla osób, które chcą powiększyć optycznie przestrzeń domu. Zwierciadła, odbijając światło, sprawiają, że pomieszczenie nabiera też więcej blasku. Styliści wnętrz podpowiadają, aby ścianę, na której wisi lustro pomalować na odmienny kolor niż ścianę mu przeciwległą. Lustro wówczas będzie odbijać kontrastującą barwę i stworzy ciekawy efekt wizualny. Jakie ramy wybrać? Tu istnieje dowolność. Możemy wybrać ramy drewniane, dekoracyjne lub nowoczesne lustra bez ram.

Panele szklane

Zamiast dzieła malarskiego na ścianie można powiesić... panele ze szkła. Nowoczesne metody barwienia szkła pozwalają na umieszczenie na szklanej tafli dowolnej grafiki, a nawet własnego zdjęcia. Taka ozdoba jest łatwa w pielęgnacji, szkło czyści się jak zwykłe lustro. Świetnie sprawdza się w kuchni, chroniąc przy tym ścianę przed tłustymi plamami. Jedyne o czym należy pamiętać, to solidny sposób jego montażu.

Dekoracyjne naklejki

Na koniec prezentujemy najprostszy, ale nie mniej efektywny sposób dekoracji – naklejki. Istnieje tysiące wzorów specjalnie przeznaczonych do tego celu nalepek: w formie rysunków, cieni, grafik, napisów. Możemy nakleić na ścianie kwiaty wprowadzające w pozytywny nastrój, sentencję czy zabawną postać. Z łatwością znajdziemy wzór najbardziej pasujący do wnętrza domu.

 

Data publikacji: 17.09.2015