Purchle na ścianie – czym są i jak się ich pozbyć?

Pęcherze na ścianie po malowaniu to problem, z którym zmaga się wiele osób, które decydują się odświeżyć swoje wnętrze. Czym tak właściwie są? W jakich okolicznościach powstają? Jak usunąć bąble na ścianie po malowaniu czy tapetowaniu? Odpowiedzi oraz porady znajdziesz w poniższym artykule!

Purchle na ścianie – czym są? 

Purchle na ścianie to nic innego jak pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się na malowanych lub tapetowanych powierzchniach. Najczęściej mamy z nimi do czynienia na ścianach, a pojawiają się na skutek źle przeprowadzonych prac remontowych. Pęcherzenie to zjawisko niestety dosyć powszechne. Irytujące bąble powstają ze względu na miejscową utratę przyczepności do podłoża. 

Skąd się biorą bąble przy malowaniu ścian? Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę wiele i ciężko wskazać konkretną przyczynę. Jedną z nich może być także zbyt szybkie aplikowanie kolejnych warstw farby, zanim jeszcze poprzednie zdążą wyschnąć. Mogą one powstawać także w efekcie odparowywania wilgoci z zawilgoconej ściany, np. dzielącej pokój i łazienkę. Jest to najpopularniejsza przyczyna.

Mogą pojawić się na skutek złej przyczepności gładzi gipsowej do podłoża lub słabej jej wytrzymałości. Pomalowana farbą gładź będzie odrywała się od podłoża, przybierając przy tym formę pęcherzyków powietrza. 

Zobacz także: Narzędzia przydatne przy tapetowaniu i zrywaniu tapet

Jak usunąć bąble po malowaniu? 

W jaki sposób możesz usunąć purchle na ścianie od wilgoci? Niestety obecnie nie ma rynku żadnych preparatów czy środków chemicznych, dzięki którym mógłbyś się łatwo pozbyć bąbli. Czasami może się okazać, że po całkowitym wyschnięciu farby, pęcherze same się wchłoną, jednak dzieje się tak niezwykle rzadko. Zatem, jak usunąć bąble po malowaniu? Oto nasz poradnik.

Pęcherze, które pojawiły się po malowaniu, należy w pierwszej kolejności zeskrobać szpachelką. Następnie trzeba przygotować ponownie powierzchnię. Dzięki temu nie pojawią się na niej bąble przy malowaniu ścian. Pamiętaj, że powierzchnia powinna być równa, gładka i sucha oraz pozbawiona wszelkich pozostałych warstw wykończeniowych – wtedy możemy przystąpić do jej zagruntowania. Dzięki temu zwiększysz przyczepność farby i ujednolicisz kolor malowanego podłoża. Następnie możesz przystąpić do malowania. Pamiętaj o dokładnym wyschnięciu ścian czy sufitu przed nałożeniem kolejnej warstwy emulsji.

purchle-na-scianiepurchle-na-scianiepurchle-na-scianiepurchle-na-scianie

Purchle na ścianie – jak się ich pozbyć z tapety?

Tapetowanie wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i choć nie jest czynnością trudną, to bardzo często na wykończonej powierzchni zauważymy wypukłości. Dostrzeżemy je już w trakcie wygładzania naklejonego pasa tapety bądź nieco później, po jej wyschnięciu. W takim wypadku możemy zastosować jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy z nich polega na nacięciu purchla ostrym nożykiem, zaaplikowania pod tapetę kleju, a następnie wygładzenie jej wilgotną szmatką. Drugi sposób wymaga strzykawki – za jej pomocą wstrzykujemy w wybrzuszone miejsce klej, by tapeta przylgnęła do podłoża. Warto dodać, że jeśli zauważymy purchel już w momencie mocowania tapety, możemy również odkleić przyklejony fragment do miejsca pęcherzyka, a następnie ponownie go przytwierdzić, dokładnie wygładzając.

Przeczytaj również: Jak wygładzić ścianę - 5 sposobów na gładką ścianę!

Jak przygotować ścianę do malowania, by uniknąć powstania pęcherzy? 

Jeśli zauważyłeś bąble na ścianie po malowaniu, oznacza to, że doszło do odparzenia farby. Jak już wspomnieliśmy, jest to dosyć częsty problem, że stara warstwa pod wpływem wilgoci odspaja się od podłoża. W związku z tym musisz odpowiednio przygotować podłoże do malowania. Jak to zrobić krok po kroku?

Usuń starą powłokę 

Ten krok nie zawsze jest konieczny. Przede wszystkim sprawdź, w jakim stanie jest stara farba. Jeśli pojawiły się na niej pęknięcia lub odpryśnięcia, wówczas koniecznie ją zdejmij. Jest to czasochłonny proces, jednak dzięki temu w przyszłości nie pojawią się purchle na ścianie. Stara farba nie będzie się łuszczyć, a nowa powłoka odpowiednio przyczepi się do ściany. 

Uzupełnij ubytki

Kolejny krok to wypełnienie ubytków oraz pęknięć, które powstały. Farba ma bardzo dobre właściwości kryjące, jednak nie będzie w stanie przykryć wszystkich niedoskonałości. Do wypełnienia nieszczelności możesz wykorzystać gotową szpachlę naprawczą. Przed nałożeniem zaprawy, przeszlifuj miejsce. Tę samą czynność wykonaj po wyschnięciu szpachli. 

Umyj ścianę

Gdy ściana jest równa, możesz przejść do kolejnego etapu, a więc dokładnego mycia. Warto do tego celu użyć specjalistycznych detergentów, np. mydła malarskiego. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na preparaty, wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Wilgotną gąbką przetrzyj powierzchnię. Dzięki temu usuniesz ze ściany plamy, tłuszcz czy pył. Nie śpiesz się. Pozostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia. 

Zagruntuj ścianę

Gdy usuniesz nierówności oraz zabrudzenia ze ściany, możesz przejść od gruntowania. Grunt jest specjalnym preparatem, który wyrównuje chłonność powierzchni oraz ją wzmacnia. Jest to obowiązkowy krok w przypadku ścian pylistych oraz niejednolitych. Brak gruntowania to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania purchli na ścianach. 

Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele różnych produktów. Dostępne są grunty do rozcieńczania i gotowe do użycia. Nałóż pierwszą warstwę i odczekaj do całkowitego wchłonięcia. Po 2-3 godzinach ponownie pomaluj ścianę gruntem. Jest to prosta czynność, jednak dzięki niej unikniesz niepotrzebnych problemów z pęcherzeniem.

purchle-na-scianiepurchle-na-scianiepurchle-na-scianiepurchle-na-scianie

Purchle na ścianach – podsumowanie

Pęcherze powstające na powierzchni ścian czy sufitów pokrytych farbą mają różną przyczynę. Może to być spowodowane wilgocią lub niewłaściwym przygotowaniem podłoża czy różnicą pH. Nasz poradnik to kompendium wiedzy na temat tego problemu. Dzięki niemu, gdy na Twojej ścianie pojawią się purchle, z pewnością sobie z nimi poradzisz. 

Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na ścianie, odpowiednio przygotuj ścianę. Wykorzystaj do tego celu najlepsze produkty m.in. gładź szpachlową, grunt oraz farby. Odpowiedni sprzęt oraz akcesoria do malowania znajdziesz w ofercie Castoramy!

Data publikacji: 03.02.2016