Produkty

Jak pozbyć się purchli

Jak pozbyć się purchli

Purchle to nic innego jak pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się na malowanych lub tapetowanych powierzchniach. Najczęściej mamy z nimi do czynienia na ścianach, a pojawiają się na skutek źle przeprowadzonych prac remontowych. W jaki sposób możemy pozbyć się purchli?

Purchle na powierzchniach malowanych

Pęcherze powstające na powierzchnia ścian czy sufitów pokrytych farbą mają różną przyczynę. Mogą pojawić się na skutek złej przyczepności gładzi gipsowej do podłoża lub słabej jej wytrzymałości. Pomalowana farbą gładź będzie odrywała się od podłoża, przybierając przy tym formę pęcherzyków powietrza. Inną przyczyną purchli może Malowanie ścianybyć także zbyt szybkie aplikowanie kolejnych warstw farby, zanim jeszcze poprzednie zdążą wyschnąć. Mogą one powstawać także w efekcie odparowywania wilgoci z zawilgoconej ściany, np. dzielącej pokój i łazienkę. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Purchle, które pojawiły się na pomalowanej ścianie czy suficie należy w pierwszej kolejności zeskrobać szpachelką. Przygotowana pod ponowne malowanie: powierzchnia powinna być równa, gładka i sucha oraz pozbawiona wszelkich pozostałych warstw wykończeniowych – wtedy możemy przystąpić do jej zagruntowania. Dzięki temu zwiększymy przyczepność farby i ujednolicimy kolor malowanego podłoża. Następnie przystępujemy do malowania, pamiętając o dokładnym wyschnięciu ścian czy sufitu przed nałożeniem kolejnej warstwy emulsji.

Pęcherze na powierzchni tapety

Nożyk do tapetTapetowanie wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i choć nie jest czynnością trudną, to bardzo często na wykończonej powierzchni zauważymy wypukłości. Dostrzeżemy je już w trakcie wygładzania naklejonego pasa tapety bądź nieco później, po wyschnięciu tapety. W takim wypadku możemy zastosować jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy z nich polega na nacięciu purchla ostrym nożykiem, zaaplikowania pod tapetę kleju, a następnie wygładzenie jej wilgotną szmatką. Drugi sposób wymaga strzykawki – za jej pomocą wstrzykujemy w wybrzuszone miejsce klej, by tapeta przylgnęła do podłoża. Warto dodać, że jeśli zauważymy purchel już w momencie mocowania tapety, możemy również odkleić przyklejony fragment do miejsca pęcherzyka, a następnie ponownie go przytwierdzić, dokładnie wygładzając.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?
Wbrew pozorom odklejone brzegi tapety wcale nie muszą oznaczać konieczności jej zrywania. Można łatwo naprawić tę usterkę, usuwając wykruszoną spoinę ...
Czytaj więcej

Jak zamaskować uszkodzoną tapetę

Jak zamaskować uszkodzoną tapetę
Masa papierowa w rolkach jest bardzo popularnym sposobem na wykończenie ścian. Trudno się dziwić – jest tania, estetyczna i skuteczna. Niestety,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się purchli