icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sposoby mocowania okładziny z korka

Ciekawe wykończenie wnętrz naszego mieszkania jest jednym z głównych celów prowadzenia remontów i renowacji. Korkowe obicie ściany czy okładzina podłogowa, podobnie jak inne elementy zdobnicze, wymagają odpowiedniego zamocowania. Mamy tutaj dużo możliwości – na co się zdecydować?

podloga_z_korkapodloga_z_korkapodloga_z_korkapodloga_z_korka

Korek jest wciąż niedocenianym materiałem wykończeniowym. Z modnymi obecnie trendami aranżacyjnymi ma niewiele wspólnego, przegrywa też z innymi typami dekoracji, jeśli chodzi o wybór kolorów i wzorów. Jednak wystarczy zwrócić uwagę na jego właściwości, by zobaczyć w nim idealny materiał do pokrycia ścian czy podłogi. Wciąż powiększający się katalog produktów wykonanych z korka stanowi punkt wyjścia dla kreowania własnych pomysłów dekoratorskich. 

Materiał ten pozyskuje się z kory dębu korkowego, głównie w Portugalii i Hiszpanii. Drzewo to jest długowieczne, a jego warstwę zewnętrzną pozyskuje się co około 10 lat. Ekologiczny jest nie tylko system produkcji, ale i sam materiał, który jest niepalny, wodoodporny i przyjazny dla alergików. W budownictwie ceni się jego właściwości izolacyjne, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Niezwykle lekki i elastyczny, nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Odstrasza insekty i jest przyjemny dla oka i w dotyku – nic dziwnego, że znajduje zastosowanie we wnętrzach naszych domów.

Typowym elementem zdobniczym jest korkowa boazeria – nadaje wnętrzu ciepłą atmosferę, którą możemy wzmocnić za pomocą transparentnej farby akrylowej lub lakieru. Korek jest materiałem, który z powodzeniem można stosować na posadzkę. Jest wytrzymały, a przez zawartość wosku, którym impregnuje się powierzchnię – również wodoodporny. W przeciwieństwie do parkietu, który w warunkach zbyt małej wilgotności powietrza rozeschnie się, warstwa korka pozostanie nienaruszona.

tasma_montazowa_dwustronna_castoramatasma_montazowa_dwustronna_castoramatasma_montazowa_dwustronna_castoramatasma_montazowa_dwustronna_castorama

Preparaty służące do przymocowania paneli korkowych, korka ekspandowego (służącego do izolacji) i korkowych rolek to: 

- kleje wodne,

- kleje kontaktowe (rozpuszczalnikowe),

- dwustronne taśmy samoprzylepne,

- piany montażowe.

Powyższe materiały mają zróżnicowaną charakterystykę, sposób stosowania i wytrzymałość. Najbardziej niezawodne z nich są kleje rozpuszczalnikowe, ale ich aplikacja wymaga dobrej wentylacji z racji utrzymującego się długo nieprzyjemnego zapachu chemikaliów. Większość klejów i pianek montażowych stosować można do różnych powierzchni: cementowych, ceramicznych, kartonowo-gipsowych, drewnianych, drewnopochodnych i metalowych. Inaczej w przypadku taśmy dwustronnej, której użycie ogranicza się do powierzchni gładkich i niewielkich elementów korkowych, które za jej pomocą można przytwierdzić.

Data publikacji: 11.12.2014