Co siać i sadzić w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc sprzyjający pracy w ogrodzie, a po zimie jest jej dużo. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, przyroda stopniowo budzi się do życia. To najlepszy moment na wiosenne porządki w ogrodzie, ale także odpowiedni czas na siewy roślin. Co można siać w kwietniu do gruntu?

kwiecieńkwiecieńkwiecieńkwiecień

Jakie rośliny wysiewa się w kwietniu?

Kiedy dni są coraz dłuższe oraz cieplejsze i dookoła wszystko zaczyna się zielenić, to znak, że przyszedł czas na kwietniowe siewy. W kwietniu temperatury są już na tyle wysokie, że nasiona można zasiać bezpośrednio do gruntu bez obawy, że przemarzną. Nie wszystkie jednak rośliny nadają się do wysiewania w tym czasie. Wiele z nich jest wrażliwa na przygruntowe przymrozki i zbyt wcześnie zasiane mogą się zmarnować. Jednak wczesne odmiany warzyw, jak również nasiona niektórych kwiatów z powodzeniem można siać w tym miesiącu. W takim razie, co wysiewać w kwietniu?

Kwiecień sprzyja wegetacji roślin, zwłaszcza jeśli zima była śnieżna i w glebie zostało dużo wilgoci. To najlepszy czas na wysiewy warzyw i kwiatów. Aby jednak prawidłowo rosły i się rozwijały, grządki i rabaty pod nie przeznaczone muszą być odpowiednio przygotowane. Ziemię należy wzruszyć, zgrabić i wyrównać, a następnie wyznaczyć grządki. Jeśli gleba jest mało urodzajna, dobrze ją zasilić nawozem. Do tak przygotowanej ziemi wysiewamy nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury. Przymrozki nie będą straszne dla cebuli, grochu, kopru, marchwi, ale też bobu, szpinaku czy pietruszki.

W kwietniu rozpoczyna się też okres wysiewu kwiatów ozdobnych. Przez cały miesiąc są sprzyjające warunki do ich siania. Zatem co można siać w kwietniu? Na pewno przyjmie się nagietek czy chaber, ponieważ rośliny te są stosunkowo odporne na niskie temperatury i przygruntowe przymrozki. Z powodzeniem można je posiać na początku miesiąca, a nawet jeśli pogoda na to pozwali, na przełomie marca i kwietnia. 

Jeśli na naszych rabatkach mają zostać zasiane zioła, to kwiecień jest najlepszym momentem na ich sianie. Przez cały miesiąc można siać rośliny jednoroczne, takie jak kminek, cząber czy rumianek pospolity. W kwietniu sieje się również zioła wieloletnie. To idealny czas na zasianie lubczyku ogrodowego, szałwii lekarskiej, ale też mięty. Zioła jednoroczne posiane w kwietniu, będą się nadawały do zbiorów pomiędzy czerwcem a wrześniem.

kwiecieńkwiecieńkwiecieńkwiecień

Co siać w kwietniu? Najważniejsze informacje 

Kwiecień to niezwykle ważny miesiąc w kalendarzu siewu. W tym czasie przypada okres siania wielu gatunków kwiatów ozdobnych. Przy tak dużym natężeniu prac ogrodowych, trzeba dobrze rozplanować ich wysiew, aby nasiona w najlepszym dla nich momencie znalazły się w glebie. Niezwykle pomocny jest kalendarz siewu. Znajdziemy w nim cenne informacje, co siać w kwietniu, aby uzyskać oczekiwane efekty. 

Jakie kwiaty wysiewamy w kwietniu?

Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, pogoda stabilniejsza, a ujemne temperatury stają się rzadkością, czas zasiać na rabatach ulubione kwiaty. Kwiecień to bardzo dobry na to moment. W takim razie, co siać w kwietniu? Na odpowiednio przygotowanej glebie siejemy aksamitkę, powój, eszolcję, dimorfotekę, godecję i dziwaczka. Większość z tych gatunków jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale wymaga dość żyznych gleb. Preferują również zaciszne i dość słoneczne stanowiska. Odpowiednia ilość słońca jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju, ale także po to, aby kwiaty mogły pięknie rozkwitnąć.

Gatunki kwiatów wysiewane w drugiej połowie kwietnia

Wiele roślin ozdobnych negatywnie reaguje na niskie temperatury. Początek kwietnia może być ciepły, ale często zdarzają się także chłodniejsze dni. Tak zmienne warunki atmosferyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na wegetację roślin, dlatego z sianiem niektórych kwiatów należy się wstrzymać do końca miesiąca. Złocień i nachyłek to rośliny ozdobne, które wysiewa się dopiero pod koniec kwietnia. Choć te gatunki kwiatów nie mają zbyt wygórowanych wymagań i świetnie radzą sobie nawet w mało urodzajnych glebach, to z uwagi na ich delikatną strukturę i wrażliwość na chłód, siejemy je z końcem miesiąca.

Co siać w kwietniu, czyli kwiaty, które można siać  przez cały miesiąc

Są gatunki kwiatów, które dobrze znoszą kwietniowe, zmienne warunki atmosferyczne. Z powodzeniem mogą być one wysiewane przez cały kwiecień. Wilec, smagliczka, rezeda i szarłat to rośliny, które sieje się zarówno na początku miesiąca, jak i również na jego końcu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Jeśli warunki wegetacji są odpowiednie, rośliny efektownie kwitną od lipca do września.

kwiecieńkwiecieńkwiecieńkwiecień

Jakie warzywa siać w kwietniu?

Wysiew nasion do gruntu to najprostsza metoda uprawy warzyw. Nie wymaga bowiem pracochłonnego robienia rozsad i konieczności ich pielęgnacji. Nasiona sieje się bezpośrednio na wcześniej przygotowanej grządce. Zapewniając warzywom odpowiednie warunki rozwoju, z pewnością uda się uzyskać wyczekiwane plony. Większość warzyw wysiewa się z początkiem kwietnia. Krótki czas ich wegetacji sprawia, że już w czerwcu można się spodziewać pierwszych zbiorów. Zatem co siać w kwietniu, jakie warzywa należy w tym miesiącu wysiać do gruntu?

Co siejemy w kwietniu do grządek?

Kwiecień to idealny miesiąc do wysiewu warzyw do gruntu. W pierwszej jego połowie siejemy bób, cebulę, groch, pasternak, a także pietruszkę korzeniową. Warzywom tym niespecjalnie przeszkadza chłód, a proces kiełkowania rozpoczyna się w stosunkowo niskich temperaturach. Najlepiej rosną zasadzone w słonecznym i ciepłym miejscu, w glebach odpowiednio przygotowanych.

Warzywa wysiewane w drugiej połowie kwietnia

W drugiej połowie kwietnia do gruntu sieje się nasiona buraka ćwikłowego, skorzonery, jak również pora. Pod koniec miesiąca wysiewa się brukiew i kukurydzę cukrową. Warzywa te lubią wilgotne i dobrze nawożone gleby. Charakteryzują się też dość długim okresem wegetacji. Na plony najczęściej trzeba poczekać aż do września, a zbiory w listopadzie nie są rzadkością. 

Jakie warzywa siejemy przez cały kwiecień?

Niektóre warzywa są wrażliwe na niskie temperatury, ale większość dobrze je znosi. Nawet jeśli kwiecień jest dość chłodny, z powodzeniem można je wysiać do gruntu. Wobec tego, co się sieje w kwietniu, jakie warzywa nadają się do siewu przez cały miesiąc? Koper, marchew, pietruszka naciowa, szpinak, rzodkiew i rzodkiewka to rośliny, dla których są sprzyjające warunki przez cały kwiecień. 

Drzewa i krzewy odpowiednie do sadzenia w kwietniu

Kwiecień to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Jeśli planujemy zasadzić na rabatach kwiatowych róże, to także należy to zrobić w tym czasie. W kwietniu sadzimy również ozdobne drzewka i krzewy zrzucające liście.

Krzewy, jakie należy sadzić w kwietniu

Kwiecień to miesiąc kończący okres, w którym można sadzić krzewy owocowe. W tym czasie do gruntu wysadzamy porzeczki, zarówno czerwone, jak i czarne, maliny oraz agrest. Jeśli ich korzenie były zabezpieczone donicą z ziemią lub balotowane, możemy je sadzić przez cały miesiąc. Jednak rośliny zakupione z gołymi korzeniami należy wysadzić do gruntu na początku kwietnia. Zapobiegnie to nadmiernemu przesuszeniu korzeni. W kwietniu sadzimy też krzewy ozdobne. To najlepszy moment na zasadzenie różaneczników, piwonii, azalii, magnolii, powojników, a także róż.

Jakie drzewa można sadzić w kwietniu?

Jeśli planujemy nasady drzew pestkowych, takich jak morele, śliwy czy wiśnie, to kwiecień jest na to idealnym miesiącem. Specjaliści uważają, że najlepiej sadzić je w pierwszej połowie kwietnia, co zwiększy szansę na przyjęcie się roślin.