Co warto wiedzieć o piecykach olejowych?

Piecyki olejowe stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie ma potrzeby albo możliwości stworzenia stałej instalacji grzewczej w danym pomieszczeniu. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania i co warto o nich wiedzieć?

Piecyk

Piecyk olejowy może się przydać wtedy, gdy chcemy ogrzać np. garaż, poddasze albo domowy warsztat. Może być też wykorzystany do ogrzania domku letniskowego czy też werandy lub też w mieszkaniu, kiedy nie włączono jeszcze centralnego ogrzewania. Piecyk olejowy może także sprawdzi się także  w sytuacji awarii czy remontu.

Zasady działania piecyka olejowego

Dla uruchomienia grzania w piecyku olejowym wystarczy mieć dostęp do sieci elektrycznej. Grzejniki olejowe są urządzeniami o różnej wielkości, kształcie oraz mocy. Często bywają wyposażone w 2 lub 4 kółka, co ułatwia ich przemieszczanie. Najczęściej mają także kilkustopniową regulację mocy i możliwość odpowiedniego dozowania ilości emitowanego ciepła. Niektóre piecyki posiadają wbudowane termostaty i czujniki z automatycznymi funkcjami włączania i wyłączania. Maksymalna moc dostępnych piecyków olejowych to około 2500 W, a najmniejsza – około 700 W.

Zalety piecyków olejowych

Piecyki olejowe poza swą mobilnością i łatwą eksploatacją maja tę zaletę, że długo (już po odłączeniu od prądu zasilającego grzałki) pozostają ciepłe. Nagrzany olej przez dłuższy czas (kilka godzin) utrzymuje jeszcze relatywnie wysoką temperaturę.

Olejowe ogrzewanie emituje przyjemne ciepło, które nie wysusza pomieszczenia, nie wymusza  ruchu powietrza i stwarza korzystny mikroklimat. Nie spala też kurzu, przez co jest przyjazne nawet dla alergików.

Piecyki olejowe nadają się do skutecznego ogrzania nawet dużych pomieszczeń (nawet do około 40-60 m²). Przyjmuje się, że na ogrzanie 1 m² powierzchni do temperatury około 20°C (w średnio izolowanym domu, przy zewnętrznej temperaturze do -20°C) potrzebna jest moc 100 W. Im większą powierzchnię chcemy ogrzać, tym proporcjonalnie większej mocy urządzenia powinniśmy zastosować, ale też więcej zużyjemy prądu. Są to urządzenia ciche i mobilne. Mogą być stosowane bez przerw przez dłuższy czas, gdyż dzięki wbudowanym zabezpieczeniom, nie przegrzewają się. Można włączać je w okresach, gdy energia elektryczna jest tańsza, gdyż na długo utrzymają ciepło. Piecyki olejowe nie są zbyt drogie, można je dostać w cenie już od około 70 zł.

piecyk

Rodzaje piecyków olejowych

Piecyki olejowe mogą być:

–    o budowie prostej, są najlżejsze, bo to dwie proste blachy, tworzące pojemnik w środku wypełniony olejem. U dołu umieszczona jest jedna lub kilka grzałek podgrzewających olej, który przekazuje swe ciepło blachom, a te oddają je na zewnątrz. Bywają też modele przeznaczone do zawieszeni, bywają wyposażone w odpowiednie uchwyty i tunele na kable.

–    żeberkowe, w których powierzchnia oddawania ciepła, a więc i wydajność grzewcza są większe. Bywają bardzo podobne do tradycyjnych kaloryferów, najczęściej mają 6-10 żeber. Mogą mieć zróżnicowaną budowę – począwszy od płytkich wgłębień – aż po duże wcięcia każdego z segmentów. Grzejniki łagodniej i mniej pofałdowane są co prawda łatwiejsze w czyszczeniu, jednak są  też mniej efektywne.

Wady piecyków olejowych

Piece olejowe są stosunkowo ciężkie, niezbyt poręczne do przenoszenia (bez dodatkowych ułatwień – np. w postaci kółek). Mają sporą bezwładność cieplną. Wymagają długiego czasu, żeby się odpowiednio nagrzać (szczególnie przy pierwszym uruchomieniu) i móc dawać ciepło w pomieszczeniu. Ale też długo to ciepło utrzymują. Grzejniki o większej mocy, zwłaszcza używane stale, pochłaniać mogą niemałe ilości energii elektrycznej. Korzystanie z nich w godzinach szczytu  energetycznego może być kosztowne. Duże grzejniki z dodatkowymi funkcjami mogą stanowić wydatek nawet do około 500 zł.

piecyk

Dodatkowe funkcje piecyków olejowych

Najnowocześniejsze grzejniki olejowe posiadać mogą możliwość zdalnego ich uruchamiania, regulowania czy wyłączania za pomocą pilota, a nawet SMS-a. Typowe urządzenia posiadają zabezpieczenie przeciw przegrzaniu (przełącznik bezpieczeństwa), czujnik przeciw zamarzaniu, często też wyświetlacze LCD z parametrami pracy grzejnika. Piecyki olejowe mogą być także wyposażone w timer, wówczas można precyzyjnie zaprogramować czas ich działania. Daje to możliwość wykorzystania różnic w cenie energii o określonych porach dnia, a także szanse na dopasowanie czasu grzania do rozkładu dnia domowników. Do ustawienia i regulacji temperatury grzania piecyka olejowego służyć może przycisk, pokrętło na obudowie grzejnika, a nawet specjalny programator.