Produkty

Co zrobić, gdy drewniane schody skrzypią?

Co zrobić, gdy drewniane schody skrzypią?

Na drewniane schody decydujemy się chętnie – dobrze się prezentują, dodają wnętrzu ciepła i domowej atmosfery. Jednak zdarza się, że skrzypią – i nie zawsze jest to efektem wieloletniej eksploatacji. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić. Sprawdźmy, jakie są na to sposoby.

Dlaczego schody skrzypią

Drewno jest materiałem naturalnym i z tego względu nieustannie pracuje – kurczy się i pęcznieje. Dodatkowo, połączenia poszczególnych drewnianych elementów z czasem luzują się. Możliwe jest także tarcie gwoździ o drewno. Zjawiska te wpływają na to, że podczas stąpania po drewnianych schodach do naszych uszu dociera nieprzyjemny, irytujący dźwięk – skrzypienie lub trzeszczenie. Problem ten jest uciążliwy dla większości domowników, zwłaszcza jeśli niepożądane hałasy zakłócają nocny odpoczynek. Oto jak temu zaradzić.

drewniane schodyUszczelnianie

Skrzypienie słyszymy wtedy, gdy chodząc po schodach, poszczególne ich elementy nieznacznie przesuwają się względem siebie. Aby temu zaradzić, musimy zupełnie wyeliminować to zjawisko lub zniwelować możliwość stykania się jednym drewnianych części z drugimi.

W tym celu skorzystajmy z wypełniacza, jakim będzie masa akrylowa – szczeliny w schodach należy rozewrzeć, podeprzeć klinami i wypełnić je masą uszczelniającą. Możemy wykorzystać także kit do drewna, który po zaschnięciu daje się łatwo szlifować i malować.

Wkładki

W największe widoczne szpary możemy również wmocować płaskie podkładki, które wbijamy w szpary przy pomocy płaskiego narzędzia, np. dłuta. Następnie docinamy je ostrym nożykiem, tak by zrównać je z powierzchnią schodów.

Mostkowanie

Jest to zabieg, który polega na umieszczeniu drewnianego klocka pomiędzy dwoma ruchomymi elementami. Należy przykleić go prostopadle do łączonych powierzchni za pomocą kleju. Dzięki temu ruchome elementy zostają trwale unieruchomione.

Dokręcenie elementówkit do parkietu

Jeżeli zależy nam na całkowitym unieruchomieniu poszczególnych fragmentów schodów, możemy zrobić to za pomocą wkrętów. W przypadku stopni z podstopnicami możemy zamontować je od góry, jednak należy wtedy zwrócić uwagę, czy będziemy mogli odpowiednio zamaskować powstałe otwory. Należy je zaszpachlować, zeszlifować, a na końcu pokryć lakierem kryjącym – lakier bezbarwny bowiem, zamiast ukryć ślady wierceń, bardziej je uwidoczni. Możemy także wybrać okrągłe zaślepki do łebków gwintów.

Jak uniknąć skrzypienia

Skrzypienia schodów można uniknąć, jednak podstawowym warunkiem jest odpowiednia jakość wykorzystanego materiału oraz fachowe wykonanie i montaż. Dzięki temu problem oddalimy w czasie, a nawet unikniemy go całkowicie. Możemy również oprzeć całą konstrukcję na betonie i zrezygnować z podstopni albo zdecydować się na schody o konstrukcji stalowej, gdzie nie będzie połączeń z poręczą i tralkami. Pamiętajmy bowiem, że skrzypienie schodów powstaje w głównej mierze w miejscu łączenia poszczególnych ich elementów.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Charakterystyka schodów dywanowych

Charakterystyka schodów dywanowych
Schody dywanowe wyróżniają się prostą, nowoczesną formą. Pasują świetnie do wnętrz urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Wykonuje się je z drewn...
Czytaj więcej

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach
Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem klu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
29.08.2016
Wbij klina miedzy lozko a sciane :)
01.12.2015
hmm, a jak z łóżkiem drewnianym, moje już tak skrzypi, że aż głupio... się nie da przekręcić bez budzenia, a co dopiero pobawić w dom porządnie... :D

Ocena i komentarz dla:

Co zrobić, gdy drewniane schody skrzypią?