Jak ułożyć płytki na schodach?

Schody wewnątrz pomieszczeń stanowią intensywnie eksploatowany element wnętrz. Korzystamy z nich na co dzień, wielokrotnie wchodząc na wyższe piętra i schodząc na parter. Dla narażonej na zużycie powierzchni schodów idealnym pokryciem wydają się być płytki ceramiczne, które, dobrze dobrane, nawet po wielu latach nie będą wykazywały śladów eksploatacji. Oto sposób na to, jak je ułożyć na schodach.

płytka klinkierowa

Przygotowania

Aby wykończyć stare schody nową warstwą płytek, należy w pierwszej kolejności pozbyć się starej okładziny. Jeśli są to płytki – skuwamy je, najlepiej za pomocą młotowiertarki z dłutem. Następnie usuwamy wszelkie pozostałości starej warstwy kleju, do czego przyda się np. skrobak elektryczny.

Na tak przygotowaną nawierzchnię nakładamy środek penetrujący – grunt lub emulsję. W ten sposób nie tylko wzmacniamy podłoże, ale także niwelujemy drobinki pyłu na jego powierzchni, które dzięki preparatowi zostają związane. Po wykonaniu tej czynności  możemy przystąpić do nakładania kleju i układania płytek.

Wybór metody klejenia

W zależności od tego, czy powierzchnia pod płytki jest równa lub nierówna, korzystamy z odmiennych technik klejenia. Na płaskim podłożu możemy skorzystać z klejenia cienkowarstwowego, natomiast jeśli nie jest ono idealnie gładkie, lepiej zastosować klejenie średniowarstwowe. Należy w tym wypadku skorzystać z kielni o zębach 8 mm, co pozwoli na nałożenie grubszej warstwy kleju, która pozwoli wyrównać powierzchnię.

Przycinanie płytek

Zanim rozpoczniemy układanie pierwszych płytek, najprawdopodobniej będziemy musieli je odpowiednio przyciąć. Decydując się bowiem na pokrycie stopni schodów płytkami, musimy liczyć się z dosyć dużą stratą materiału, sięgającą nawet 30%. Należy uwzględnić to podczas zakupu płytek i zaopatrzyć się w stosowną nadwyżkę. Do odpowiedniego przycinania niezbędna będzie szlifierka kątowa wraz z diamentową tarczą, za pomocą której z łatwością wykonamy cięcia skośne oraz kątowe.

Pokrywanie schodów płytkami rozpoczynamy od dołu, każdorazowo od podstopnic. Staramy się układać płytki od wolnej strony schodów, czasem jednak korzystniej będzie przymocować pierwszą płytkę na środku podstopnicy i po obu jej stronach dopasować przycięte fragmenty.

narzędzia do montażu

Nakładanie płytek

Gdy przycięliśmy płytki na pierwszą podstopnicę, przystępujemy do pokrycia jej warstwą kleju. Następnie przyklejamy wymierzone płytki pilnując, by robić to równo z powierzchnią stopnia. Po wykończeniu podstopnicy przechodzimy do samego stopnia – nakładamy warstwę kleju, przegarniamy ją kielnią i, kontrolując poziom za pomocą poziomicy, przyklejamy kolejne płytki lub ich fragmenty. Gdy zauważymy nierówności, możemy jeszcze skorygować ich ułożenie poprzez delikatne dociśnięcie. Pamiętajmy, by podczas pokrywania płytkami poszczególnych stopni pozostawiać ok. 1 cm wolnej przestrzeni od strony ściany, gdzie później zostaną zamocowane płytki cokołowe.

W ten sposób postępujemy ze wszystkimi kolejnymi stopniami. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy wykonywać pracę bez dłuższych przerw, powinniśmy korzystać z kleju szybkowiążącego – tylko wtedy będziemy mogli stąpać po świeżo pokrytych płytkami stopniach. Aby obciążenie rozkładało się równomiernie, na świeżo wyremontowanym stopniu, na którym jesteśmy zmuszeni stanąć, ułóżmy najpierw deskę.

 

Data publikacji: 20.11.2014