Produkty

Schody na strych

Schody na strych

Wejście na strych nie musi być reprezentacyjne. Wystarczą niedrogie i lekkie schody drabiniaste, które po prostu chowa się w skrzyni montowanej w otworze wyciętym w stropie.

schodyProste i bezpieczne wejście na strych zapewniają schody składane. Zajmują one niewiele miejsca w pomieszczeniach, bo po złożeniu chowają się w specjalnej skrzyni, którą montuje się w otworze wyciętym w stropie. Takie schody mogą mieć konstrukcję drewnianą, stalowo-drewnianą, stalową lub aluminiową. Ważą zazwyczaj od 25 do 40 kg, wytrzymują obciążenie do 120 kg. Rozkładają się w różny sposób. 

Elementy schodów

Kluczowym elementem schodów na strych jest rozkładana drabinka, którą po złożeniu możemy złożyć i ukryć we wnęcę strychowej, tak że widoczna jest jedynie klapa umieszczona w suficie.

Schody składają się najczęściej z:

Drabinka

Drabinka może być wyprodukowana z różnych materiałów.Może być stalowa, ale najczęściej, ze względu na wagę, spotykamy drewniane drabinki ze stalowymi wzmocnieniami. Szerokość drabinki wynosi zwykle około 40 cm. Może ona składać się z trzech lub czterech elementów połączonych ze sobą zawiasami. Różny sposób rozkładania się drabinki determinuje jej rodzaj -  i tak zależnie od tego schody określa się jako wysuwane, łamane lub harmonijkowe.

Skrzynia

Skrzynia, w której przechowujemy drabinkę zwykła mieć konstrukcję drewnianą. Wymiary samej skrzyni zależą od wymiarow schodów, ale również muszą ściśle odpowiadać wnęce otworu na schody.

schody strychowe CastoramaKlapa

Klapa, którą maskujemy wnękę na schody również jest drewnianen proweniencji. Jesto najczęściej płyta wiórowa, stolarska lub HDF. W przypadku, gdy posiadamy nieocieplany strych, winniśmy klapę odpowiednio ocieplić. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym - oczywiście - lepiej.

Za co warto dopłacić

Do dodatkowych akcesoriów można zaliczyć przede wszystkim odpowiednią poręcz, producenci schodów strychowych częstokroć oferują taki niezwykle przydatny dodatek. Inną opcją jest elektryczny mechanizm, pozwalający w pełni zautomatyzaować proces składania i rozkładania schodów - w tym wypadku można sobie pozwolić na o wiele masywniejsze, a co za tym idzie, stabilniejsze i bezpieczniejsze schody, choć oczywiście wiąże się to z większymi wydatkami.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Schody bez poręczy, za i przeciw

Schody bez poręczy, za i przeciw
Schody stosuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Spotykamy różne ich konstrukcje, a także wzory i materiały, z których je wykonano. Co war...
Czytaj więcej

Czym kierować się przy wyborze składanych schodów strychowych?

Czym kierować się przy wyborze składanych schodów strychowych?
W wielu domach strych jest pomieszczeniem odwiedzanym sporadycznie. Nie ma zatem potrzeby zajmowania przestrzeni dodatkowymi schodami, jednak nie może...
Czytaj więcej

Bezpieczne schody, czyli jakie?

Bezpieczne schody, czyli jakie?
W przypadku schodów wygoda i bezpieczeństwo powinny zawsze iść w parze. By jednak zapewnić je sobie jednocześnie, należy wziąć pod uwagę kilka istotny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Schody na strych