Schody na strych – jakie wybrać?

Nie zawsze potrzebujesz klatki schodowej na schody na strych. Jak to możliwe? Czasem wystarczą Ci poręczne schody drabiniaste, które na co dzień skryte są w suficie. Zobacz, jak zaaranżować właz na strych i poznaj wygodne rozwiązania, które sprawdzą się w Twoim wnętrzu.

Jak mogą wyglądać schody na strych?

Jeżeli posiadasz poddasze, musisz wymyślić sposób, jak połączyć je z resztą mieszkania. Najczęściej robi się to za pomocą schodów lub drabiny na strych. Jakie schody na strych wybrać? To zależy, czy posiadasz poddasze użytkowe, czy też nie. 

Samo wejście na najwyższą kondygnację budynku nie musi być reprezentacyjne. Zwłaszcza kiedy nie planujesz przyłączenia poddasza do części mieszkalnej. W takim wypadku wystarczą niedrogie i lekkie schody drabiniaste, które po prostu chowa się w skrzyni montowanej w otworze wyciętym w stropie.

Prosty i bezpieczny właz na strych zapewniają schody składane. Zajmują one niewiele miejsca w pomieszczeniach, bo po złożeniu chowają się w specjalnej skrzyni, którą montuje się w otworze wyciętym w stropie. Takie schody mogą mieć konstrukcję drewnianą, stalowo-drewnianą, stalową lub aluminiową. Ważą zazwyczaj od 25 do 40 kg, wytrzymują obciążenie do 120 kg. Rozkładają się w różny sposób. 

Chowana drabina na strych najbardziej sprawdzi się w przypadku poddaszy, do których nie masz na co dzień dostępu i nie są one połączone z mieszkalną częścią domu. Normalne schody najczęściej zajmują sporą przestrzeń i zaburzają aranżację wnętrza. Są zupełnie zbędne, jeżeli na strych wychodzisz kilka razy do roku. Pamiętaj, że w takim przypadku warto ocieplić strych, aby nie tworzyć mostków termicznych. 

Składane schody na strych przydadzą się, jeżeli poddasze to spełnia bardziej funkcję pomieszczenia dodatkowego, zaadaptowanego na pomieszczenie gospodarcze do przechowywania czy też przestrzeń, która nie została do końca wykończona. 

Schody na poddasze użytkowe, które włączone zostało w część mieszkalną domu, są zazwyczaj dużo bardziej reprezentatywne i stanową stały element wykończenia. Nie musisz zamawiać ich u stolarza. Możesz skorzystać z wielu gotowych rozwiązań, np. schodów kręconych czy schodów modułowychDrewniane schody na poddasze oraz balustradę można traktować jako element dekoracyjny wnętrza. 

Zobacz także: Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

schody na strych

Schody na strych – z czego się składają? Elementy składowe

Składanych schodów na strych najczęściej nie widać. Zamontowane są w suficie. Ściąga się je na dół za pomocą specjalnego uchwytu – może być to sznurek. Coraz częściej wykorzystuje się także mechanizmy elektryczne, które nie wymagają użycia siły. Warto wiedzieć, że schody strychowe rozkładane możesz zamontować w pomieszczeniu, które nie jest wyższe niż 330 cm. Niektórzy producenci mogą wykonać schody na specjalne zamówienie, dostosowane do wymiarów pomieszczenia. 

Składane schody na strych mają bardzo charakterystyczną konstrukcję. Kluczowym elementem schodów na strych jest rozkładana drabinka, którą po złożeniu możemy ukryć we wnęcę strychowej, tak że widoczna jest jedynie klapa umieszczona w suficie. Z czego jeszcze składają się schody na strych, które możesz ukryć w suficie?

Schody na poddasze – drabinka

Drabinka może być wyprodukowana z różnych materiałów. Może być stalowa, ale najczęściej, ze względu na wagę, spotykamy drewniane drabinki ze stalowymi wzmocnieniami. Szerokość drabinki wynosi zwykle około 40 cm. Może ona składać się z trzech lub czterech elementów połączonych ze sobą zawiasami. Różny sposób rozkładania się drabinki determinuje jej rodzaj – i tak zależnie od tego schody określa się jako wysuwane, łamane lub harmonijkowe.

Właz na strych – skrzynia

Skrzynia, w której przechowuje się drabinkę, najczęściej ma konstrukcję drewnianą. Wymiary samej skrzyni zależą od rozmiaru schodów, ale również muszą ściśle odpowiadać wnęce otworu na schody.

Wyłaz na strych – klapa

Klapa, którą maskujemy wnękę na schody, najczęściej wykonana jest z drewna. Może to być płyta wiórowa, stolarska lub HDF. W przypadku, gdy posiadasz nieocieplany strych, najlepiej zamontowaną klapę odpowiednio ocieplić, żeby nie tworzyć mostka termicznego. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym lepiej.

schody na strych

Akcesoria do schodów na strych – za co warto dopłacić?

Do dodatkowych akcesoriów można zaliczyć przede wszystkim odpowiednią poręcz, producenci schodów strychowych częstokroć oferują taki niezwykle przydatny dodatek. Jako akcesorium możesz także zainstalować wejściową barierkę ochronną.

Inną opcją jest elektryczny mechanizm, pozwalający w pełni zautomatyzować proces składania i rozkładania schodów – w tym wypadku można sobie pozwolić na o wiele masywniejsze, a co za tym idzie, stabilniejsze i bezpieczniejsze schody, choć oczywiście wiąże się to z większymi wydatkami.

Dobre schody na strych – zamontujesz je sam!

Schody na strych, które zamawiasz w markecie budowlanym to najczęściej gotowa konstrukcja do samodzielnego montażu. Możesz zainstalować je w ciągu jednego dnia. Są bardzo funkcjonalne i poręczne. W mieszkaniach osób starszych, warto zamontować schody, które wysuwają się dzięki elektrycznemu mechanizmowi. 

Data publikacji: 15.11.2012