Wymiana zamka w bramie garażowej

Trudno sobie wyobrazić garaż bez solidnej bramy. Skutecznie zabezpiecza ona jego wnętrze przed wtargnięciem nieproszonych gości i chroni przed stratami ciepła. Aby brama garażowa spełniała swoje zadanie, powinna być również wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia. Porządny zamek zamykany na klucz to podstawa. Niestety nawet najlepszy potrafi się zepsuć, a kiedy się to zdarzy, trzeba go wymienić.

Wymiana zamka w bramie garażowej

Samodzielna wymiana zamka w bramie garażowej – instrukcja krok po kroku

W bramach garażowych stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia. W zależności od rodzaju bramy można w niej zamontować rozmaite zamki, zasuwy czy też rygle. Najczęściej jednak stosuje się tradycyjny zamek z wkładką oraz klamką. To rozwiązanie świetnie się sprawdza i zwykle nie przysparza najmniejszych kłopotów. Czasami może się jednak zdarzyć awaria zamka, co więcej, zgubimy klucze, a to, uniemożliwi dostanie się do garażu. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak szybka wymiana zamka na nowy. Choć wymiana wkładki zamka w bramie garażowej może się wydawać trudnym zadaniem, w rzeczywistości nie wymaga specjalnych umiejętności. Zanim więc zadzwonimy po fachową pomoc, warto zapoznać się z instrukcją wymiany wkładki zamka i spróbować samodzielnie to zrobić. 

Zainspiruj się: Brama garażowa – jaką wybrać? 

Krok pierwszy – demontaż wkładki

Wymiana wkładki zamka w bramie garażowej nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem i każdy z łatwością powinien sobie z nim poradzić. Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, jest zdjęcie klamki, a następnie odkręcenie śruby montażowej. Trzyma ona zamek na swoim miejscu i kiedy ją odkręcimy, wyjęcie wkładki będzie już tylko formalnością. Czasami może się zdarzyć, że śruba będzie pokryta rdzą i mimo naszych działań, nie będziemy mogli jej odkręcić. Na szczęście wystarczy spryskać śrubę odpowiednim preparatem i już po kilku sekundach nie będzie najmniejszego problemu z jej odkręceniem. Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy klucz do zamka, to teraz należy go włożyć do środka i przekręcić delikatnie w prawo, a następnie w lewo. Trzeba jednak pamiętać, że kąt przekręcania klucza nie może być większy niż 45°. Po tych zabiegach zapadka zabezpieczająca bębenek przed wysunięciem z zamka powinna się odblokować, co umożliwi łatwe wyjęcie wkładki.

Krok drugi – mierzymy starą wkładkę

Kiedy udało się nam wyjąć wkładkę, musimy ją dokładnie zmierzyć. Pomiaru dokonujemy wpierw z jednej strony, mierząc odległość od początku wkładki do śruby montażowej, a następnie z drugiej strony. Jeśli się obawiamy, że nasze pomiary nie są zrobione prawidłowo, co uniemożliwi nam zakup wkładki o tych samych parametrach, najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie do sklepu starej i porównanie jej wielkości z nową. Jeśli jest dokładnie taka sama, mamy pewność, że będzie pasowała do naszego zamku. 

Krok trzeci – zamontowanie nowej wkładki

Montaż nowej wkładki to niezwykle proste zadanie. Jeśli zakupiliśmy model o tej samej wielkości, to nie powinno być najmniejszego problemu z jej zamontowaniem. Nową wkładkę wyjmujemy z opakowania, wkładamy do niej klucz, a następnie powtarzamy czynności, jakie wykonywaliśmy przy demontażu zamka. Delikatne przekręcanie zamka w jedną, a następnie drugą stronę, spowoduje schowanie blokującego trzpienia i ułatwi wsunięcie wkładki w otwór zamka. Jeśli wszystkie czynności wykonaliśmy zgodnie z instrukcją, nowa wkładka znalazła się na miejscu i możemy przetestować zamek. Płynne przekręcanie klucza wskazuje na to, że prawidłowo wymieniliśmy zamek do bramy uchylnej.

Zobacz naszą instrukcję wideo montażu zamka w bramie garażowej krok po kroku:

Wymiana zamka w bramie garażowej

Wymiana zamka w bramie garażowej – niezbędne narzędzia

Kiedy zamek w bramie uchylnej szwankuje, trzeba go wymienić na nowy.  Jak wiemy, nie jest to zbyt trudne zadanie. Wymiana zamka w bramie garażowej nie wymaga też specjalistycznych narzędzi. Zwykle wystarczy śrubokręt krzyżakowy, którym z łatwością odkręcimy śruby mocujące zamek. Nieco trudniejszym zadaniem będzie wymiana wkładki, kiedy zgubiliśmy klucze do zamka. W takiej sytuacji konieczne będzie rozwiercenie wkładki, a żeby to zdobić, potrzebna będzie wiertarka zaopatrzona w solidne wiertło. Podobne narzędzia będą potrzebne w przypadku wymiany zamka w bramie garażowej dwuskrzydłowej. Choć ten model bramy jest coraz rzadziej spotykany, to jednak jeszcze się go spotyka. Najczęściej zabezpiecza się ją zamkiem nawierzchniowym wyposażonym w zasuwę. Aby go wymienić, trzeba po prostu odkręcić zamek i wymienić go na nowy. Najczęściej wystarczy użyć prostego śrubokrętu, aby sprawnie wymienić zamek.

Przeczytaj także: Automatyka do bram wjazdowych – wybór i montaż 

Wymiana zamka w bramie garażowej segmentowej

Wymiana zamka w bramie garażowej uchylnej, nie jest zbyt trudnym przedsięwzięciem. Większy problem będzie w sytuacji, kiedy do wymiany jest zamek do bramy segmentowej. Najczęściej bowiem te nowoczesne bramy są wyposażone w zaawansowane systemy antywłamaniowe, które skutecznie chronią garaż przed wizytą nieproszonych gości. Co więcej, w najnowocześniejszych modelach otwieranie i zamykanie jest zautomatyzowane i wymaga zasilania energią elektryczną. Nawet jeśli są to ręcznie otwierane bramy segmentowe, ich konstrukcja skutecznie zabezpiecza garaż przed wtargnięciem osób niepowołanych. Wymianę zamka w tego rodzaju bramie lepiej powierzyć fachowcom, którzy zrobią to profesjonalnie.