Ościeżnice renowacyjne – kiedy będą przydatne

Stare, metalowe i porysowane futryny drzwi w wyraźny sposób szpecą wnętrza pomieszczeń. Nie tylko są wyjątkowo nieestetyczne, ale także czynią wnętrze bardziej surowym. Co zrobić, gdy nie ma możliwości ich wymiany lub nie stać nas na taki wydatek? Odpowiedzią są renowacyjne ościeżnice.

ościenica

Problem ze starą framugą

Metalowe ościeżnice były kiedyś stosunkowo tanie, dlatego jeszcze do dziś goszczą w wielu, szczególnie wiekowych wnętrzach. Czas jednak robi swoje i zamontowane wiele lat temu ościeżnice dziś nie wyglądają już dobrze, a w dodatku nie są modne. Ich wymiana z kolei wiąże się z pewnym wydatkiem oraz z dużym bałaganem – ościeżnice tego typu są bowiem solidnie zamocowane, a ich usuwanie wiąże się z koniecznością głębokiej ingerencji w konstrukcję ścian i podłóg. Problem ten rozwiążemy jednak dzięki ościeżnicom renowacyjnym, które pozwolą na odświeżenie wnętrza mniejszym kosztem i bez potrzeby większego remontu.

Czym są ościeżnice renowacyjne

Produkt tego typu ma postać opaskowej obudowy, którą nakłada się bezpośrednio na starą framugę bez konieczności jej demontażu i wymiany skrzydła drzwiowego – jego rozmiar po zamocowaniu nowej framugi nie zmienia się. Ościeżnice takie wyglądem niemal w ogóle nie odbiegają od tradycyjnych ościeżnic regulowanych, a ich zakresy obejmowania muru są podobne. Co więcej, nadają się zarówno do drzwi rozwieranych, jak i przesuwnych czy łamanych.

ościeżnica

Ościeżnicę renowacyjną z łatwością dopasujemy do wystroju naszych wnętrz – elementy te dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, a wśród nich znajdziemy także różnorodność wykończeń. Możemy więc zdecydować się na ościeżnicę renowacyjną laminowaną, fornirowaną bądź foliowaną. Niektórzy producenci oferują także skrzydła drzwiowe dopasowane kolorystycznie do oferowanych ościeżnic, więc osiągnięcie spójnej aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu

Nie można jednak nie wspomnieć o jednej wadzie takiego rozwiązania. Montaż ościeżnicy renowacyjnej wiąże się ze zmniejszeniem szerokości otworu drzwiowego o ok. 2,8 cm oraz obniżeniem go o 1,4 cm. Ubytek jest nieznaczny, jednak w niektórych przypadkach może stanowić dużą niedogodność. Dlatego też przed zakupem produktu należy rozważyć, czy zwężenie i obniżenie przejścia nie będzie stanowiło w naszym wypadku utrudnienia w codziennym poruszaniu się po domu.