Produkty

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Co zrobić ze skoszoną trawą?

To odwieczne pytanie, które męczy właścicieli domów jednorodzinnych z rozległymi trawnikami. Na szczęście jest kilka sposobów na efektywne wykorzystanie skoszonej trawy.  

koszenie trawyŚciółka do rabat, ochrona roślin lub paliwo do ogrzewania – to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie skoszonej trawy, która jest cennym materiałem organicznym. 

Organiczna, pomysłowa i darmowa ściółka

Ścięta trawa jest idealnym surowcem do ściółkowania rabat. Zaczynamy od suszenia trawy na słońcu – trwa to kilkanaście godzin. Następnie wystarczy rozłożyć ją równomiernie między roślinami (do 3 cm), a cały proces przemiany w próchnicę nastąpi samoistnie (jest to możliwe dzięki dużej ilości azotu zawartego w trawie).

Do ściółkowania nie należy stosować trawy poddanej zmianom chorobowym – w ten sposób możemy zaszkodzić innym roślinom. Unikamy również kwiatostanów traw i chwastów, bo zdominują one rabatę. Zaletą tego rozwiązania jest zatrzymanie wody w glebie (co pozwala zminimalizować skutki ewentualnej suszy) i utrudnienie rozrostu chwastów.

Naturalna ochrona roślin w czasie zimy

Pod koniec sezonu zaczynamy gromadzić trawę, przesuszamy ją (podobnie jak przy zastosowaniu jej do ściółkowania). Po uzbieraniu pożądanej ilości suchej trawy wiążemy ją sznurkiem w małe snopki. Przed nadejściem zimy będziemy mogli opleść nią gatunki roślin najbardziej wrażliwych na minusowe temperatury.

Jest to prosta i efektywna metoda – potrzebujemy jedynie suchego miejsca na przechowywanie trawy w oczekiwaniu na okres zimowy. 

Znakomity nawóz organiczny (kompost)

Trawę przed wrzuceniem do kompostownika dobrze jest delikatnie przesuszyć przez ok. 2-3 dni. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wilgoci i zmniejszymy jej objętość. Niezwykle ważne jest układanie jej warstwami, naprzemiennie: trawa i inny materiał, np. kora drzew, ziemia, nieduże gałęzie. Dzięki tej metodzie trawa „oddycha”, co zapobiega jej gniciu.

Na gotowy kompost czekamy kilka miesięcy, rozpoznamy go po kruchości i brązowym kolorze (prawidłowo przygotowany nie powinien mieć nieprzyjemnego zapachu). Czas oczekiwania na gotowy produkt jest dość długi, ale zyskujemy w zamian  organiczny, w pełni naturalny i bezpieczny nawóz.

Jako paliwo do ogrzewania

Co prawda skoszona trawa nie sprawdzi się jako alternatywne paliwo w okresie grzewczym, ale z powodzeniem możemy jej użyć w okresie wiosennym i letnim (np. do podgrzania wody lub sprawdzenia funkcjonalności instalacji grzewczej).

Do stworzenia takiego rodzaju paliwa, należy bardzo dobrze przesuszyć trawę. Następnie z suchej trawy możemy zrobić brykiety – aby łatwiej wrzucało się ją do pieca. W tym celu gromadzimy opakowania po mleku, sokach i torebki foliowe, papierowe torby, kartony. Przesuszoną trawę wciskamy do wybranego przez nas pojemnika lub związujemy w małe snopki sznurkiem, które będziemy wykorzystywać do palenia. 

Regeneracja trawnika

Jeśli kosimy młodą i zdrową trawę, to możemy pozostawić ją na trawniku – będzie wówczas zasilać trawnik wartościowymi składnikami odżywczymi. Źdźbła nie powinny mieć jednak więcej niż 4 cm. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie kosiarki z funkcją mulczowania, która umożliwi pocięcie trawy na drobne kawałki i ułatwi jej rozkład.

Niezależnie od metody koszenia, należy uważać na stare i przesuszone części, ponieważ rozkładają się one bardzo wolno. Może to doprowadzić do filcowania i konieczna będzie regeneracja trawnika. W związku z tym nie zostawiamy trawy z pierwszego i ostatniego koszenia w sezonie.

Musimy pamiętać też o tym, aby warstwa nie była zbyt gruba – wówczas może zgnić i zaszkodzić trawnikowi. Ta metoda ma jednak poważną wadę: w sezonie trawnik kosimy średnio raz w tygodniu, pozostawiona na nim trawa nie będzie w stanie rozkładać się w takim tempie, z tego powodu nie możemy zastosować tego rozwiązania za każdym razem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie
Wszędzie jest już słoneczna pogoda, a Twój ogród w pełni rozkwitnie przed zwolnieniem tempa w lipcu i sierpniu. W czerwcu możesz mieć mn...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Twój kalendarz ogrodnika

Twój kalendarz ogrodnika
Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie czy masz dobrą rękę do roślin i jesteś już prawdziwym ekspertem, utrzymanie zachwycają...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co zrobić ze skoszoną trawą?