Produkty

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Co zrobić ze skoszoną trawą?

To odwieczne pytanie, które męczy właścicieli domów jednorodzinnych z rozległymi trawnikami. Na szczęście jest kilka sposobów na efektywne wykorzystanie skoszonej trawy.  

koszenie trawyŚciółka do rabat, ochrona roślin lub paliwo do ogrzewania – to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie skoszonej trawy, która jest cennym materiałem organicznym. 

Organiczna, pomysłowa i darmowa ściółka

Ścięta trawa jest idealnym surowcem do ściółkowania rabat. Zaczynamy od suszenia trawy na słońcu – trwa to kilkanaście godzin. Następnie wystarczy rozłożyć ją równomiernie między roślinami (do 3 cm), a cały proces przemiany w próchnicę nastąpi samoistnie (jest to możliwe dzięki dużej ilości azotu zawartego w trawie).

Do ściółkowania nie należy stosować trawy poddanej zmianom chorobowym – w ten sposób możemy zaszkodzić innym roślinom. Unikamy również kwiatostanów traw i chwastów, bo zdominują one rabatę. Zaletą tego rozwiązania jest zatrzymanie wody w glebie (co pozwala zminimalizować skutki ewentualnej suszy) i utrudnienie rozrostu chwastów.

Naturalna ochrona roślin w czasie zimy

Pod koniec sezonu zaczynamy gromadzić trawę, przesuszamy ją (podobnie jak przy zastosowaniu jej do ściółkowania). Po uzbieraniu pożądanej ilości suchej trawy wiążemy ją sznurkiem w małe snopki. Przed nadejściem zimy będziemy mogli opleść nią gatunki roślin najbardziej wrażliwych na minusowe temperatury.

Jest to prosta i efektywna metoda – potrzebujemy jedynie suchego miejsca na przechowywanie trawy w oczekiwaniu na okres zimowy. 

Znakomity nawóz organiczny (kompost)

Trawę przed wrzuceniem do kompostownika dobrze jest delikatnie przesuszyć przez ok. 2-3 dni. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wilgoci i zmniejszymy jej objętość. Niezwykle ważne jest układanie jej warstwami, naprzemiennie: trawa i inny materiał, np. kora drzew, ziemia, nieduże gałęzie. Dzięki tej metodzie trawa „oddycha”, co zapobiega jej gniciu.

Na gotowy kompost czekamy kilka miesięcy, rozpoznamy go po kruchości i brązowym kolorze (prawidłowo przygotowany nie powinien mieć nieprzyjemnego zapachu). Czas oczekiwania na gotowy produkt jest dość długi, ale zyskujemy w zamian  organiczny, w pełni naturalny i bezpieczny nawóz.

Regeneracja trawnika

Jeśli kosimy młodą i zdrową trawę, to możemy pozostawić ją na trawniku – będzie wówczas zasilać trawnik wartościowymi składnikami odżywczymi. Źdźbła nie powinny mieć jednak więcej niż 4 cm. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie kosiarki z funkcją mulczowania, która umożliwi pocięcie trawy na drobne kawałki i ułatwi jej rozkład.

Niezależnie od metody koszenia, należy uważać na stare i przesuszone części, ponieważ rozkładają się one bardzo wolno. Może to doprowadzić do filcowania i konieczna będzie regeneracja trawnika. W związku z tym nie zostawiamy trawy z pierwszego i ostatniego koszenia w sezonie.

Musimy pamiętać też o tym, aby warstwa nie była zbyt gruba – wówczas może zgnić i zaszkodzić trawnikowi. Ta metoda ma jednak poważną wadę: w sezonie trawnik kosimy średnio raz w tygodniu, pozostawiona na nim trawa nie będzie w stanie rozkładać się w takim tempie, z tego powodu nie możemy zastosować tego rozwiązania za każdym razem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie
Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim d...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co zrobić ze skoszoną trawą?