Czy grill z klinkieru to dobry pomysł?

Przyroda budząca się do życia oraz coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętniej przebywamy na dworze. Trudno zaś sobie wyobrazić długie wiosenne wieczory bez rozpalonego obok nas grilla, na którym przygotowuje się nasze jedzenie. Jest to idealna forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi i rodziną. W związku z czym warto zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego ogródka przed sezonem grillowym.

Czy grill z klinkieru to dobry pomysł

Jeśli planujemy spędzać cały okres letni na dworze, powinniśmy zastanowić się nad konstrukcją grilla, która będzie stabilniejsza oraz bardziej wytrzymała od prowizorycznych, tanich modeli. Takie rozwiązanie zapewni nam dogodne warunki do urządzania biesiad na świeżym powietrzu przez długie lata.

Żeby jednak tak się stało, powinniśmy zbudować grill z materiałów wytrzymałych oraz odpornych na uszkodzenia wynikające z działania czynników atmosferycznych. Czy klinkier jest odpowiednim budulcem nadającym się do tego celu?

Czym jest klinkier?

Cegła klinkierowa to wyrób ceramiczny produkowany w wyjątkowo wysokiej temperaturze. Hartowany w ten sposób materiał posiada ponadprzeciętne właściwości wytrzymałościowe, dzięki czemu często wybierany jest podczas budowania domów lub wykonywania instalacji kominowych. Nie bez powodu stosuje się go także przy produkcji kostki brukowej oraz dachówek – budulec ten nie wchodzi w reakcje z wodą, zatem nie niszczeje przy intensywnych opadach atmosferycznych.

Cechuje się niezwykłą odpornością na szkodliwe działanie mrozu, jak również intensywne nagrzewanie, w związku z czym stanowi idealny materiał do stawiania grilla. Dodatkowo cegła klinkierowa prezentuje się niebywale atrakcyjnie – wybór dostępnego wzornictwa klinkieru jest bardzo szeroki, umożliwia przez to tworzenie oryginalnych mozaik oraz innych efektów. Decydując się na grilla wykonanego z klinkieru, zyskujemy także szerokie pole manewru w kwestii decydowania o wyglądzie naszej konstrukcji.

Czy grill z klinkieru to dobry pomysł

Grill z klinkieru – zdecydowanie tak!

Co zatem zyskujemy, inwestując w klinkierowy grill? Przede wszystkim pewność, że konstrukcja przetrwa długie lata bez szwanku, a odpowiednio konserwowana zachowa także swój pierwotny wygląd. Ponadto samodzielnie wykonane palenisko daje nam duże możliwości, jeśli chodzi o jego funkcjonalność – możemy bowiem także dostawić klinkierowy podest, na którym przechowywać będziemy zamarynowane mięso i warzywa, przed wrzuceniem ich na ruszt lub półkę na pojemnik z wodą do przygaszania płomieni.

Żeby zmniejszyć koszty produkcji, nie musimy decydować się na stawianie konstrukcji z pełnych cegieł klinkierowych. Do budowy bowiem wystarczą cegłówki drążone, które są o połowę tańsze, a równie dobrze będą spełniały swoją funkcję. Zacznijmy więc czerpać maksimum przyjemności z grillowania i przestańmy się martwić o ciągłe wyciąganie starego grilla z garażu.