Jaki styropian na podłogę wybrać?

Styropian podłogowy — najważniejsze parametry

Styropian jest tak bardzo popularny, ze względu na swoje liczne zalety. Oto te, które wskazywane są najczęściej:

  • Łatwa obróbka – do przycinania i formowania wystarczy ostry nożyk;
  • Niska cena – w porównaniu z innymi materiałami, styropian jest znacznie tańszy i wydajniejszy;
  • Odporność na wiele czynników – między innymi na wilgoć, działanie ognia, promieni UV, czy też substancji chemicznych;
  • Niski współczynnik przewodzenie ciepła – przekłada się to na małe jego straty w ocieplonym pomieszczeniu.

Jednak nie każdy styropian ze sklepowej półki nadaje się do ocieplania podłóg. Inne właściwości ma materiał do ścian, a inny przeznaczony do posadzek. Jeżeli zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać, zwrócić uwagę na jego parametry. Dla ułatwienia większość z nich oznaczana jest na opakowaniu za pomocą specjalnych symboli. Najważniejsze są następujące parametry:

  • Współczynnik przewodzenia ciepła – oznaczony jest symbolem lambda (λ). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Na jego podstawie ocenisz, jak dobrze dany rodzaj styropianu będzie zatrzymywał ciepło. Odpowiednio dobrany styropian jest w stanie znacznie ograniczyć straty cieplne. Zwłaszcza gdy izolowane nim pomieszczenie umieszczone jest nad innym nieogrzewanym, takim jak piwnica.
  • Grubość i twardość materiału – parametry te powinny być dobrane do rodzaju ocieplanej podłogi i jej umiejscowienia. O tym, jaka jest optymalna grubość styropianu, dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
  • Wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie – styropian stosowany do izolacji podłogi powinien być mocny i wytrzymywać znaczne obciążenia. Przyjmuje się, że w przypadku typowych powierzchni mieszkalnych, najlepiej sprawdzą się materiały o wytrzymałości na nacisk większej niż 80 kPa. W pomieszczeniach mieszalnych o dużym obciążeniu takich jak kuchnia współczynnik ten może wynosić 150 kg/m2, a w ciągach komunikacyjnych, czyli korytarzach oraz innych nawierzchniach o dużym ruchu – 250 kg/m2. Jeżeli styropian będzie słabszy, podłoga może się zniekształcić, a nawet popękać.
  • Obniżona absorpcja wody – jeżeli zamierzasz zastosować styropian na posadzce znajdującej się bezpośrednio na gruncie, zastosuj specjalny jego rodzaj. Nie wchłania on wody i w ten sposób chroni podłogę przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Jaki styropian podłogowy wybrać?

Styropian podłogowy nie powinien być ani za cienki, ani za gruby. Powinien też być funkcjonalny, by zapewnić pożądane warunki termiczne w danym pomieszczeniu. To jaki styropian na podłogę wybrać zależy także od przeznaczenia pokoju. W pokojach, w których nie ma dużego obciążenia jak salon czy sypialnia, najlepiej sprawdzi się styropian o wytrzymałości około 80 kPa, często zwany EPS 80.

Natomiast w przypadku pomieszczeń, w których podłoga narażona będzie na duże naciski, na przykład kuchnia, gdzie znajduje się lodówka, kuchenka gazowa, zmywarka oraz inne ciężkie urządzenia, nie ma potrzeby zastanawiać się: jaki styropian na podłogę: EPS 80 czy 100?. Zawsze lepszym rozwiązaniem będzie ten o większej wytrzymałości. Zapobiegnie to szybkiemu wykrzywianiu się lub uszkodzeniu podłogi.

Ważny jest także wybór odpowiedniego współczynnika przewodzenia ciepła. W przypadku styropianu przeznaczonego na podłogi dobierz materiał o niskim współczynniki Lambda. Dzięki temu możesz zastosować cieńsze płyty styropianu. Będą one zdecydowanie lepiej izolować niż te grubsze, o większym współczynniku Lambda.

A co w przypadku takich powierzchni jak posadzka w garażu? Czy dawać styropian, czy może zrezygnować z takiego rozwiązania? Wiele osób nie stosuje żadnej izolacji termicznej w pomieszczeniach gospodarczych. Jednak jeżeli zdecydujesz się na jej montaż w garażu, wybierz styropian EPS 100. Dzięki temu będziesz miał pewność, że posadzka wytrzyma ciężar zaparkowanego na niej samochodu. Zdecyduj się też na materiał o obniżonej absorpcji wilgoci.

A może planujesz montaż ogrzewania podłogowego? W takim wypadku najważniejsza jest energooszczędność i umiejętność zatrzymania ciepła przez materiał izolujący. Dlatego im niższy parametr Lambda, tym lepiej. W instalacji ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzi się styropian grafitowy, płyty styropianowe z folią aluminiową, rozwijane maty styropianowe lub płyty ze specjalnymi wypustkami.

Jaka grubość styropianu na podłogę?

Teraz gdy już wiesz, jaki EPS na podłogę danego rodzaju wybrać, czas zastanowić się jak grubą warstwę styropianu należy ułożyć, by spełniała o na swoje zadanie. W zależności od rodzaju materiału, jego parametrów jak też rodzaju posadzki, koniecznie jest stosowanie warstw różnych grubości.

W przypadku ogrzewania podłogowego zaleca się stosowanie styropianu EPS 100 w grubości nie większej niż 20 centymetrów. Grubość izolacji w zależności od wykorzystanego rodzaju materiału prezentuje się następująco:

  • Biały styropian podłogowy – minimum 15 centymetrów,
  • Styropian grafitowy podłogowy – od 10 do 20 centymetrów, w zależności od tego ile miejsca będzie zajmować ogrzewanie podłogowe.

W przypadku zwykłych posadzek, a zwłaszcza tych znajdujących się nad pomieszczeniami ogrzewanymi, czyli w pokojach na piętrze lub w blokach wystarczająca jest warstwa o grubości 5 centymetrów.

Pamiętaj też, by układanie tego rodzaju izolacji przebiegało zgodnie z obowiązującymi zasadami. Po pierwsze zaleca się układanie co najmniej dwóch warstw styropianu w sposób naprzemienny. Dzięki temu unikniesz powstania mostków termicznych i wyższych rachunków za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Jeżeli sądzisz, że nie poradzisz sobie sam z tym zadaniem, zawsze możesz zdecydować się na wynajęcie specjalisty. Ceny takich usług nie są wysokie, a ty będziesz miał pewność, że posadzka, jej ocieplenie oraz podłoga położone zostały zgodnie z zasadami. Wcześniej sprawdź jednak opinie o danym wykonawcy w Internecie. W ten sposób unikniesz rozczarowania oraz sporo stresu.

Jaki styropian na podłogę pod wylewkę – teraz już wiesz

Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jaki EPS na podłogę wybrać, na co zwrócić uwagę i jak grubą warstwę styropianu podłogowego ułożyć. A jeśli poszukujesz materiałów potrzebnych do ułożenia takiej izolacji, to zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj nie tylko styropian wysokiej jakości, ale także inne materiały izolacyjne, oraz akcesoria potrzebne do ich montażu.

Odwiedź sklep Castorama.pl już dziś i wybierz styropian na Twoją podłogę!