Produkty

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?

Wymiana starej podłogi zwykle generuje duże koszty i wiąże się z gruntownym remontem. Jeśli marzysz o szybkiej metamorfozie salonu, którą możesz wykonać samodzielnie, świetnym rozwiązaniem będzie malowanie paneli podłogowych. Jak pomalować panele podłogowe, by uzyskać oczekiwany efekt?

 

Przejdź do następnych akapitów:

 

Malowanie paneli podłogowych – czy to ma sens? 

Panele podłogowe mają wielu zwolenników. Bardzo często zastępują tradycyjne drewniane podłogi – są zazwyczaj tańsze, łatwiej i szybciej się je układa, dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach. Ułożenie paneli podłogowych jest możliwe na bardzo nierównej powierzchni, a nawet poprzedniej warstwie podłogi, jeśli nie chcemy zrywać starych desek lub płytek. 

Jeśli wybierzesz model o wysokiej klasie ścieralności, poradzą sobie z dziecięcymi zabawkami, psimi pazurami i przez lata będą wyglądać nadal atrakcyjnie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz zmienić dotychczasowy wygląd sypialni lub kuchni, zamiast inwestowania w nową podłogę możesz ją… pomalować! Czy można pomalować panele podłogowe i jak się do tego rozsądnie przygotować?

Może się wydawać, że malowanie paneli podłogowych to strata czasu i zbyteczne działanie, które przyniesie bardzo krótkotrwały efekt. Dla wielu osób to chwilowa metamorfoza, która po kilku tygodniach lub miesiącach użytkowania sprawi, że farba zacznie odpadać, kruszyć się, a w najbardziej uczęszczanych miejscach powstaną nieestetyczne ślady. Nic bardziej mylnego! Jeżeli dobrze się przygotujesz, a wśród niezbędnych akcesoriów i materiałów do remontu znajdzie się odpowiednia farba do malowania paneli podłogowych laminowanych, uzyskasz trwałą powierzchnię i dokładnie taki wygląd pomieszczenia, jak sobie zaplanujesz. 

Kiedy lepiej jest wybrać malowanie paneli podłogowych zamiast wymiany całej podłogi? Przede wszystkim wtedy, gdy nie chcesz generować zbyt dużego hałasu i walczyć z wszędobylskim kurzem. Aby w pokoju zamontować nową podłogę, konieczne jest usunięcie z niej wszystkich mebli, sprzętów i zgromadzenie ich w innym pomieszczeniu. 

To trudne do zrealizowania, jeśli dysponujesz niewielką ilością miejsca lub zamieszkujesz kawalerkę. Nie zawsze masz możliwość wyprowadzić się na czas remontu do innego mieszkania, a zrywanie starej podłogi oznacza brak miejsca do pracy, nauki lub odpoczynku.

Odpowiedź na pytanie, czy można pomalować panele podłogowe, przyda się też wówczas, gdy w Twoim domu mieszkają małe dzieci, a Ty nie chcesz przez kilka lub nawet kilkanaście dni przemieszczać się między kartonami. Znalezienie potrzebnych urządzeń lub  czystych ubrań do pracy, gdy w Twoim domu trwa remont, może być naprawdę frustrujące!

To najlepsze rozwiązanie, jeśli w konkretnym pokoju masz zabudowę meblową, której na czas wymiany starych paneli nie da się zdemontować, albo gdy nie jesteś pewien, co znajduje się pod uprzednio ułożonymi deskami. 

malowanie-paneli-podlogowych

Czy warto postawić na malowanie paneli podłogowych? 

Jeżeli przeszło Ci przez myśl, jak pomalować panele podłogowe wystarczy, że zapoznasz się z naszym poradnikiem i będziesz w stanie samodzielnie dokonać metamorfozy każdego pomieszczenia w domu. Nie rezygnuj z tego pomysłu, gdyż wystarczy Ci jedno lub dwa popołudnia, by diametralnie zmienić przestrzeń wokół siebie. 

Malowanie paneli jest zdecydowanie tańsze niż wymiana całej powierzchni. Dzięki temu w domu nie będzie unosić się nadmiar kurzu lub pyłu, nie musisz zabezpieczać półek z ubraniami, bez problemu gotować i wykonywać codzienne czynności. 

Farba do malowania paneli podłogowych laminowanych sprawdzi się, gdy lubisz samodzielne przeróbki i chętnie podejmujesz się nowych wyzwań. Potrzebujesz zaledwie kilku sprzętów i puszkę farby, by po kilku godzinach od nałożenia ostatniej warstwy zapomnieć o remoncie. 

Malowanie wybiorą też osoby, które nie potrafią samodzielnie zdejmować starych podłóg, mają trudność z wywiezieniem odpadów budowlanych, mieszkają na wysokim piętrze bez windy lub po prostu nie chcą pakować się w przeróbki na długie tygodnie. Czym pomalować panele podłogowe – oto kilka sprawdzonych rad!

Jaką farbę do malowania paneli podłogowych wybrać? 

Malowanie paneli na podłodze lub desek nie może odbywać się przy użyciu zwykłej farby do ścian. Jeśli rozważasz, czym pomalować panele podłogowe, kup koniecznie produkt dedykowany dokładnie do nich, który uwzględnia rodzaj paneli i materiał, który został użyty do wytworzenia wierzchniej warstwy. 

Lite deski lub deski trójwarstwowe mają inne właściwości niż panele z tworzywa sztucznego. Od tego, jaka farba zostanie na nie położona, zależy trwałość efektu, szybkość wykonania domowej przemiany i to, jak po malowaniu będzie wyglądać każda deska. Farby renowacyjne do podłóg i schodów często są wykonane w technologii ceramicznej, dzięki czemu gwarantują wzmocnioną ochronę i sprawdzają się w miejscach najintensywniej użytkowanych.

Inny produkt zastosujesz w salonie lub przedpokoju, a inny w kuchni. Przed dokonaniem zakupu upewnij się też, ile metrów kwadratowych ma odnawiana powierzchnia i dopasuj do tego ilość potrzebnej farby. Tak przygotowany możesz zabierać się za malowanie!

malowanie-paneli-podlogowych

Jak się przygotować do malowania paneli podłogowych? Co będzie Ci potrzebne?

Pierwszy etap to przygotowanie powierzchni do malowania. Usuń z pomieszczenia wszystkie niepotrzebne, ruchome sprzęty – krzesła, biurko i łóżko, by mieć swobodny dostęp do całej podłogi. Jeśli istnieje taka możliwość, zdemontuj stare listwy podłogowe, a meble, których nie da się wynieść z pokoju, zabezpiecz specjalną taśmą ochronną. Ich górną część pokryj folią malarską, by ograniczyć ryzyko zabrudzenia. Następnie umyj podłogę specjalnym preparatem do podłóg i poczekaj, aż podłoga wyschnie. 

Czas na malowanie! Oczyszczoną podłogę pokryj farbą, przy użyciu odpowiedniego wałka lub pędzla. Zacznij od najdalszego punktu w pokoju i przesuwaj się w kierunku wyjścia. Jeśli nie jesteś pewien odnośnie do koloru, możesz kupić tester i wypróbować kilka różnych barw na niewielkiej płaszczyźnie. W zależności od oczekiwanego efektu i zgodnie z zaleceniami producenta czeka Cię naniesienie dwóch lub trzech warstw preparatu. Gdy ostatnia z nich będzie w pełni sucha, pozostaje ponowne wniesienie mebli i remont zakończony!

Malowanie paneli – szybka metamorfoza w kilka godzin

Malowanie paneli podłogowych to równie skuteczny sposób na odświeżenie pomieszczenia, jak pomalowanie płytek w łazience lub wykorzystanie modnych dekoracyjnych naklejek. Użycie specjalnej farby do podłogi ograniczy zdecydowanie koszty i sprawi, że remont potrwa na tyle krótko, że nawet go nie zauważysz. 

Jednocześnie samodzielnie malowanie podłóg w domu pozwoli Ci na własnoręczne dokonanie zmian, bez konieczności angażowania profesjonalnej ekipy, czekania na wolny termin i przeorganizowania rodzinnego życia. 

Farba do paneli oznacza mniej kurzu, zero hałasu i przemianę w kilka godzin – możesz zaplanować ją w weekend, a nawet dokonać w ciągu wolnego popołudnia po pracy. Taka zmiana będzie powodem do dumy i źródłem satysfakcji, a efekt utrzyma się przez wiele następnych lat. Wybierz profesjonalne produkty z oferty naszego sklepu i mieszkaj dokładnie tak, jak lubisz!

 

Data publikacji: 01.12.2021
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!
Gdy domowe finanse nie pozwalają na gruntowny remont łazienki, z pomocą przychodzą nam alternatywne sposoby na odświeżenie jej wyglądu. Jednym z nich ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?