Czy meble łazienkowe są niezbędne?

Szafki zajmują wiele przestrzeni, której nierzadko brakuje w budowanych współcześnie lokalach mieszkalnych. Czy meble łazienkowe są zatem niezbędnym wyposażeniem? Wydaje się, że w małych pomieszczeniach warto byłoby z nich zrezygnować. Z drugiej strony, to właśnie dzięki nim możemy zaoszczędzić miejsce. Jak odnaleźć balans?

Meble łazienkowe – przydatne czy zbędne?

Regał łazienkowy

Projekty budowlane coraz częściej opierają się na mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. To sprawia, że w łazienkach często brakuje miejsca na podstawowe wyposażenie, a urządzenie wnętrza wymaga zastanowienia i skrupulatnego zaplanowania, gdzie zamontujemy muszlę klozetową, kabinę prysznicową czy umywalkę. W momencie, gdy wybór odpowiedniej lokalizacji dla tych elementów sprawia problemy, a komfortowe korzystanie z nich jest utrudnione, rzadko kiedy myślimy o doposażeniu łazienki w meble, które dodatkowo zajmują przestrzeń. Jednak zrezygnowanie z nich, nawet w najmniejszym pomieszczeniu kąpielowym, może być przyczyną powstawania bałaganu, który sprawi, że nie będziemy czuć się swobodnie.

Jakie meble łazienkowe wybrać do małego pomieszczenia?

Półki pod umwyalkę z metaloplastyki

W łazience przechowujemy wiele przedmiotów – kosmetyki, zapasowe ręczniki czy środki czystości. Jeśli nie zapewnimy tym akcesoriom stałego miejsca, będziemy odkładać je tam, gdzie w danym momencie znajdziemy odrobinę pustej przestrzeni. W ten sposób brzeg umywalki czy powierzchnia pralki przyjmą formę niezabudowanych szafek. Z czasem elementów tych będzie przybywać, a nasza frustracja spowodowana brakiem porządku wzrośnie. Na szczęście istnieje sporo rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w łazienkach o małym metrażu:

  • szafka pod umywalkę – tu występują opcje stojące lub wiszące, które dodatkowo tworzą miejsce do przechowywania. Nie tylko doskonale wkomponują się one w wystrój łazienki i zasłonią instalację pod umywalką, ale też zapewnią przestrzeń do schowania środków czystości lub codziennych akcesoriów;

  • słupki – są wąskie, a jednocześnie wysokie, zatem umożliwią nam przechowywanie ręczników lub kosmetyków, jednocześnie nie zabierając cennych metrów kwadratowych;

  • szafki wiszące i regały – coraz częściej spotyka się też lustro łazienkowe z szafką. To pozwala na wielofunkcyjność i kompaktowość! Te dwa słowa powinny nam przyświecać w trakcie zakupów.

Jeżeli nasz budżet na to pozwala, warto rozważyć rozwiązania stworzone pod nasze potrzeby i wziąć pod uwagę wyposażenie na wymiar. Tego typu zestawy mebli do łazienki nie spowodują żadnych kłopotów w trakcie aranżacji.

Wielofunkcyjność przede wszystkim

Nie zapominajmy o szukaniu niebanalnych sposobów na zagospodarowanie powierzchni. Miejsce pod wanną, szafka łazienkowa z lustrem, zestaw szafek do łazienki z ukrytymi po bokach półeczkami, łączenie szaf zamkniętych z otwartymi… Istnieje wiele opcji! Coś, co często przykuwa uwagę, to meble łazienkowe zintegrowane z wieszakami na ręcznik. 

Porada eksperta

W niektórych łazienkach brakuje przestrzeni także na szafkę umywalkową. Jeśli mimo to nie chcemy ustawiać akcesoriów na podłodze, możemy zainwestować w szafki mocowane pod sufitem lub specjalne organizery, które ustawimy na pralce – takie rozwiązanie pomoże nam zachować porządek w małym wnętrzu.

Wybierzmy odpowiednie meble do łazienki

Meble łazienkowe Castorama

Aby nasze nowe meble łazienkowe były skrojone pod metraż pomieszczenia, powinniśmy kierować się nie tylko gustem i walorami estetycznymi poszczególnych elementów, ale też kilkoma ważnymi aspektami. Zestawy szafek do łazienki spełnią nasze oczekiwania i nie przytłoczą przestrzeni, jeśli zwrócimy uwagę na:

  • materiał wykonania mebli oraz ich okucia – to od nich zależy poziom odporności na wysokie temperatury oraz wilgoć panującą w łazience;

  • wygoda przechowywania – zanim kupimy meble do łazienki, zastanówmy się, czy bardziej odpowiadają nam modele z drzwiczkami, czy szufladami. W pierwszym wypadku zdecydowanie łatwiej jest utrzymać porządek wewnątrz mebla, jednak to szuflady sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu, gdyż nie ma potrzeby zachowania przestrzeni dla otwieranego skrzydła;

  • sposób montażu – podwieszane, stojące na nóżkach lub bezpośrednio na podłodze. Weźmy pod uwagę, że szafka wisząca będzie zawsze wydawała się lżejsza niż stojąca, co wpłynie na ogólne postrzeganie pomieszczenia jako większego.