Nafta opałowa – właściwości

Nafta, chociaż kojarzy nam się głównie ze starodawnymi lampami dającymi nikłe, ale urokliwe światło, wciąż znajduje zastosowanie. Chociaż oświetlenie tego typu jest dzisiaj ciekawostką, nafta jest używana nie tylko w przemyśle, ale także w naszych domach, gdzie służy do ich ogrzewania, a właściwie – dogrzewania. Jakie parametry mają urządzenia, które zasila nafta?

Nafta opałowa

Nafta, która jest tańsza w procesie wytworzenia od benzyny czy oleju napędowego, jest wykorzystywana jako paliwo lotnicze w silnikach rakietowych i samolotów odrzutowych. Niestety, nie znajduje zastosowania w najpopularniejszych silnikach – samochodowych, czy to o zapłonie iskrowym, czy samoczynnym. Z tej racji nie uświadczymy jej dostępnej w dużej ilości na stacjach paliw, gdzie zatankować można auta benzynowe i popularne diesle. Różnica w cenie między na przykład benzyną a naftą bierze się stąd, że ta pierwsza po procesie rektyfikacji ropy naftowej poddawana jest zabiegom uszlachetniającym, natomiast druga – nie.

Zastosowanie nafty nie ogranicza się tylko do zasilania latających maszyn, z powodzeniem może być używana również jako paliwo do przenośnych urządzeń grzewczych. Ponieważ z ich pomocą, z racji małych mocy tego typu mechanizmów, trudno jest ogrzewać pomieszczenia stale, stanowią one wyposażenie dodatkowe instalacji grzewczych. Małe rozmiary piecyków naftowych są ich zaletą – można je z łatwością transportować i przenosić, by na przykład ciepło z nich dochodzące towarzyszyło nam podczas sporadycznych wizyt w domku letniskowym, zajęć w przydomowym lub ogrodowym warsztacie, a także garażu. Pomieszczenia te rzadko są wyposażone w ogrzewanie pochodzące z instalacji domowych i poza sezonem letnim utrzymująca się w nich temperatura nie sprzyja naszemu częstemu w nich przebywaniu. W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą piecyk naftowy.

Urządzenie tego typu najczęściej mają moc oscylującą w granicach 3 kW, co pozwala na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach o powierzchni do 60-70 m². Paliwo do nich dostępne jest w około 8 litrowych pojemnikach lub baniakach o pojemności 20 l. Charakterystyczny zapach nafty jest wyczuwalny jedynie w czasie rozpoczęcia i tuż po jego wyłączeniu.

Nafta opałowa

Dużą zaletą wynikającą ze stosowania piecyków naftowych jest to, że ich praca nie powoduje wzrostu wilgotności w pomieszczeniu, jak to ma miejsce w przypadku przenośnych urządzeń gazowych. Te wymagają wentylowania wnętrz o zwiększonej mocy, tak aby wzrastająca ilość pary wodnej w powietrzu i osiadającej na zimnych szybach była niewyczuwalna. Bezpośrednim źródłem ciepła w urządzeniach naftowych grzewczych starszego typu był spalający się knot, produkowane obecnie piecyki wyposażone są w elektroniczny system sterowania wtryskiem paliwa do komory spalania i bardziej precyzyjną możliwość regulowania temperatury. Za równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu odpowiedzialne są ciche wentylatory, a za bezpieczeństwo czujniki: temperatury, dwutlenku węgla, tlenku węgla, wyłączający zapłon w razie przewrócenia się i w razie rozlania paliwa naftowego ze zbiornika. Wybierając urządzenie tego typu, warto zwrócić uwagę, aby górna powierzchnia piecyka nie nagrzewała się – unikniemy w ten sposób przypadkowego oparzenia się.

W zależności od typu i mocy urządzenia, zbiorniki na naftowe paliwo mają odmienną pojemność – ta dochodzi do 10 l w największych przenośnych piecykach. Oczywiście od nas zależeć będą ustawienia wprowadzone do termostatu, a co za tym idzie – ilość czasu, jaka dzieli nas od ponownego uzupełnienia nafty w zbiorniku. Pamiętajmy, aby czynność tę wykonywać tylko przy wyłączonym i ostudzonym do temperatury pokojowej urządzeniu.