Produkty

Nafta opałowa – właściwości

Nafta opałowa – właściwości

Nafta, chociaż kojarzy nam się głównie ze starodawnymi lampami dającymi nikłe, ale urokliwe światło, wciąż znajduje zastosowanie. Chociaż oświetlenie tego typu jest dzisiaj ciekawostką, nafta jest używana nie tylko w przemyśle, ale także w naszych domach, gdzie służy do ich ogrzewania, a właściwie – dogrzewania. Jakie parametry mają urządzenia, które zasila nafta?

rakieta na paliwo naftoweNafta, która jest tańsza w procesie wytworzenia od benzyny czy oleju napędowego, jest wykorzystywana jako paliwo lotnicze w silnikach rakietowych i samolotów odrzutowych. Niestety, nie znajduje zastosowania w najpopularniejszych silnikach – samochodowych, czy to o zapłonie iskrowym, czy samoczynnym. Z tej racji nie uświadczymy jej dostępnej w dużej ilości na stacjach paliw, gdzie zatankować można auta benzynowe i popularne diesle. Różnica w cenie między na przykład benzyną a naftą bierze się stąd, że ta pierwsza po procesie rektyfikacji ropy naftowej poddawana jest zabiegom uszlachetniającym, natomiast druga – nie.

Zastosowanie nafty nie ogranicza się tylko do zasilania latających maszyn, z powodzeniem może być używana również jako paliwo do przenośnych urządzeń grzewczych. Ponieważ z ich pomocą, z racji małych mocy tego typu mechanizmów, trudno jest ogrzewać pomieszczenia stale, stanowią one wyposażenie dodatkowe instalacji grzewczych. Małe rozmiary piecyków naftowych są ich zaletą – można je z łatwością transportować i przenosić, by na przykład ciepło z nich dochodzące towarzyszyło nam podczas sporadycznych wizyt w domku letniskowym, zajęć w przydomowym lub ogrodowym warsztacie, a także garażu. Pomieszczenia te rzadko są wyposażone w ogrzewanie pochodzące z instalacji domowych i poza sezonem letnim utrzymująca się w nich temperatura nie sprzyja naszemu częstemu w nich przebywaniu. W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą piecyk naftowy.

Urządzenie tego typu najczęściej mają moc oscylującą w granicach 3 kW, co pozwala na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach o powierzchni do 60-70 m². Paliwo do nich dostępne jest w około 8 litrowych pojemnikach lub baniakach o pojemności 20 l. Charakterystyczny zapach nafty jest wyczuwalny jedynie w czasie rozpoczęcia i tuż po jego wyłączeniu.

Dużą zaletą wynikającą ze stosowania piecyków naftowych jest to, że ich praca nie powoduje wzrostu wilgotności w pomieszczeniu, jak to ma miejsce w przypadku przenośnych urządzeń gazowych. Te wymagają wentylowania wnętrz o zwiększonej mocy, tak aby wzrastająca ilość pary wodnej w powietrzu i osiadającej na zimnych szybach była niewyczuwalna. Bezpośrednim źródłem ciepła w urządzeniach naftowych grzewczych starszego typu był spalający się knot, produkowane obecnie piecyki wyposażone są w elektroniczny system sterowania wtryskiem paliwa do komory spalania i bardziej precyzyjną możliwość regulowania temperatury. Za równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu odpowiedzialne są ciche wentylatory, a za bezpieczeństwo czujniki: temperatury, dwutlenku węgla, tlenku węgla, wyłączający zapłon w razie przewrócenia się i w razie rozlania paliwa naftowego ze zbiornika. Wybierając urządzenie tego typu warto zwrócić uwagę, aby górna piecyk naftowypowierzchnia piecyka nie nagrzewała się – unikniemy w ten sposób przypadkowego oparzenia się.

W zależności od typu i mocy urządzenia, zbiorniki na naftowe paliwo mają odmienną pojemność – ta dochodzi do 10 l w największych przenośnych piecykach. Oczywiście od nas zależeć będą ustawienia wprowadzone do termostatu, a co za tym idzie – ilość czasu, jaka dzieli nas od ponownego uzupełnienia nafty w zbiorniku. Pamiętajmy, aby czynność tę wykonywać tylko przy wyłączonym i ostudzonym do temperatury pokojowej urządzeniu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nafta opałowa – właściwości