Produkty

Jak zrobić gruntowy wymiennik ciepła

Jak zrobić gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła, w skrócie GWC, może ogrzewać powietrze wentylacyjne darmową energią kumulowaną w gruncie i dodatkowo chłodzić je latem. Usprawnia on działanie central wentylacyjnych z wymiennikiem do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperacji.

gruntowy wymiennik ciepłaWymiennik rurowy

Wymiennik przeponowych GWC możemy wykonać z tworzyw sztucznych, np. z niedrogich cienkościennych rur kanalizacyjnych PCV lub specjalnych rur do powietrznych wymienników gruntowych z antybakteryjnym wkładem. Może być zbudowany z pojedynczego rurociągu o długości 45-60 m lub układu równoległych rur. Do ułożenia rur potrzebny jest wykop o głębokości ok. 2 m – dno powinno być utwardzone, zagęszczone dno. Wskazana jest utwardzona podsypka z piasku lub żwiru.

Wymiennik w podłożu żwirowym

Modyfikacją wymiennika rurowego w gruncie jest wymiennik prowadzony przez złoże żwiru. Drobne kamyki stanowią doskonały akumulator energii i dodatkowo oczyszczają powietrze wentylacyjne. Wykop o głębokości ok. 80 cm i wymiarach ok. 3 x 3 m wypełniamy płukanym żwirem o granulacji 20-50 mm. Przykrywamy go geowłókniną, która izoluje przed zanieczyszczeniami, owadami i gryzoniami. Do czerpni terenowej, przez którą dostaje się powietrze do złoża dołączamy poziomą rurę rozprowadzająca powietrze na całej jej długości. Przeciwległa do niej rura ulokowana na drugim końcu zbiornika zasysa powietrze do instalacji w budynku. Długość rury transportującej powinna być jak najkrótsza ze względu na opór przepływu powietrza.

Rura PCV Pipelife 200 x 4,9 x 3000 mmWymiennik płytowy GWC

Kolejnym rodzajem wymiennika jest rurociąg prowadzony na płytach. Pozwala on na wyeliminowanie problemu dużego oporu przepływu powietrza, który pojawia się w wymienniku żwirowym. Jego konstrukcja jest objęta patentem. W wykopie szerokim i długim na kilkanaście metrów umieszcza się na podsypce piaskowo-żwirowej specjalne płyty z tworzywa sztucznego. Przykrywa się je folią i układa z odpowiednim spadkiem pozwalającym na odpływ wody. Posiadają one szczeliny umożliwiające przepływ powietrza. Z czerpni trafia ono bezpośrednio do tuneli rozprowadzających i zbierających – opór jest znacznie mniejszy niż w podłożu żwirowym.

Zaletą układów jest to, że nie tylko ogrzewają powietrze dostające się do domu zimą, ale także chłodzą je latem – podczas upałów temperatura powietrza w gruncie może obniżyć się nawet do 14 stopni C. Doprowadzając ją do domu, zyskujemy orzeźwiające i niedrogą klimatyzację.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?
Piwnice – dotychczas zagospodarowywane w niewielkim stopniu – okazują się źródłem cennej przestrzeni, zwłaszcza gdy brakuje nam jej w innych pomieszcz...
Czytaj więcej

Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?

Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?
Aby instalacja kanalizacyjna działała bezawaryjnie, należy podczas jej budowy uwzględnić takie zamocowanie jej elementów, aby umożliwić prawidłowy odp...
Czytaj więcej

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?
Odporność na korozję, niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, niezawodność, trwałość i cena – oto główne z cech, które bierzemy pod uwagę w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić gruntowy wymiennik ciepła