Produkty

Czym pomalować płytki? Jak odnowić meble? Farba renowacyjna – zastosowanie

Czym pomalować płytki? Jak odnowić meble? Farba renowacyjna – zastosowanie

Podaruj swoim meblom i sprzętom nowe życie. Starych mebli nie musisz od razu wyrzucać! Z artykułu dowiesz się, jak odnowić meble, aby służyły Ci jeszcze przez wiele lat! Dowiesz się, jaka farba renowacyjna będzie najlepsza do malowania sprzętów AGD. Jeśli zastanawiałeś się, czym pomalować płytki w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Przejdź do następnych akapitów:

Farba do renowacji – podaruj przedmiotom nowe życie

Obecnie jednym z popularniejszych stylów aranżacji wnętrz jest styl vintage. Jego ideą jest umiłowanie starości, nadawanie starym przedmiotom nowego wyglądu, czasami nawet zastosowania. Nie musisz od razu urządzać całego mieszkania w tym stylu, jednak pomyśl o korzyściach, jakie płyną z tego rozwiązania.

Z pewnością w piwnicy, garażu czy na strychu masz mnóstwo przedmiotów, które tylko zbierają kurz. Stare i nieużywane od dawna szafy, krzesła, skrzynki, zaśniedziałe metalowe okucia, klamki czy pamiątki po babci nie muszą już dłużej zalegać i zajmować niepotrzebnie miejsca. Odnów je i skorzystaj z nich na nowo! Starą szufladę możesz przemienić na legowisko dla psa. Drewniana drabina może być oryginalnym, piętrowym kwietnikiem w Twoim ogrodzie czy na ganku. Drzwi możesz zamienić w wygodne biurko lub ławkę do siedzenia – wystarczy odnowić blat i dokręcić nogi! Możesz też zwykłej komodzie nadać drugie życie poprzez zmianę koloru - baw się nimi i kombinuj. Możliwości jest sporo. Szuflady mogą mieć np. różne odcienie - efekt Cię zaskoczy.

renowacja komody Farba renowacyjna GoodHome Meble north pole

Istnieje wiele korzyści płynących z odnawiania starych przedmiotów. Z pewnością zaoszczędzisz na tym sporo pieniędzy. Wraz z oszczędnością płynie także korzyść dla środowiska. Ponadto odnawianie przedmiotów pozwoli Ci zachować najbardziej osobiste pamiątki, z którymi trudno Ci się rozstać. W odnawianiu mebli możesz także odnaleźć swoje hobby!

Zobacz jak za pomocą farb swoje oblicze może zmienić stara, podniszczona konsolka. Wystarczyło kilka godzin pracy i mebel zmienił się nie do poznania.

renowacja stolika Farba renowacyjna GoodHome Meble ikoma mat

Farba do renowacji sprawi, że stare pamiątki staną się oryginalnymi ozdobami salonu czy gabinetu! Dzięki niej sprawisz, że zabawki z dzieciństwa zyskają nowy oryginalny wygląd i będą przyciągać wzrok Twoich gości. Jeśli w piwnicy masz stary kajak – pozostałość po dawnej pasji – przerób go na kwietnik i postaw w ogrodzie.

Z odnawianiem mebli wiąże się także duża korzyść dla środowiska. Zamiast kupować nowe meble i prowadzić do zużycia kolejnych surowców, możesz odnowić stare, tak aby służyły Ci jeszcze przez wiele lat. Przemaluj ponury kolor szafek kuchennych na jasne odcienie beżu, zieleni czy błękitu! Dopasuj je do nowego odcienia ścian i dodatków. Stare krzesło możesz obić nowym materiałem i przemalować drewniane części. Na starej szafie wymaluj kwiatowe wzory za pomocą szablonów. Farba renowacyjna do metali będzie pomocna w restaurowaniu starych zaśniedziałych klamek i okuć.

Dzięki odnawianiu zaoszczędzisz także sporo pieniędzy. Małym kosztem możesz przeprowadzić remont. Jeśli babcia zostawiła Ci w spadku mieszkanie, które wypełnione jest starymi meblami, zasłonami, a aranżacja wnętrza przypomina o dawnych czasach, postaraj się wykorzystać jak najwięcej rzeczy. Meble pomaluj na nowy kolor i obij. Stare zasłony i materiały opraw i zawieś na ścianie. Wyeksponuj pamiątki, a starymi fotografiami wyklej fragment ściany. Dzięki temu małym kosztem odnowisz mieszkanie.

renowacja mebli

Farby renowacyjne GoodHome Meble

Podczas renowacji mebli może odnajdziesz swoje nowe hobby. Sfotografuj stan odnawianego przedmiotu przed pracą i po jej zakończeniu. Pochwal się znajomym – być może zainspirujesz ich do podobnych rzeczy. Pamiętaj, aby po zakończeniu zabezpieczyć przedmioty odpowiednim lakierem. Dzięki temu nie ulegną zniszczeniu na skutek wilgoci, słońca czy uderzenia.   

Farba do renowacji ma wiele zastosowań. Za jej pomocą nie tylko odnowisz powierzchnie, ale także możesz zmienić ich kolor. Co możesz poddać renowacji? Niemal wszystko może zyskać nowe życie. Starych mebli, sprzętów AGD, grzejników, płytek, podłóg z pewnością masz wiele w mieszkaniu. Wszystko to możesz odnowić i dostosować do nowej aranżacji. Ponadto wszelkiego rodzaju drobne przedmioty wykonane z ceramiki, kamienia, szkła czy metalu również mogą zostać poddane renowacji!

Łazienka jest zazwyczaj jednym z najbardziej kosztownych pomieszczeń do wyremontowania. Dzięki farbie do płytek możesz znacznie zmniejszyć koszty odnowienia wnętrza. Renowacja płytek pokrywających ściany i podłogę wcale nie jest trudna. Możesz także zmienić ich kolor i całkowicie odnowić aranżację łazienki.

Farba do renowacji – jak możesz ją wykorzystać?

Z czasem w każdym wnętrzu może dojść do pewnych zniszczeń. Meble mogą zostać poobijane, a ich obicie może się przetrzeć. Ściany ubrudzą się, a na podłogach pojawią plamy czy ubytki. Nie musisz jednak od razu przeprowadzać gruntownego remontu. Sprawdź stan swoich przedmiotów i postaraj się je odnowić. Jak to zrobić?

Do swojej pracy wykorzystaj farby renowacyjne. Dostępne są różne ich rodzaje. Jeśli masz do odnowienia wiele powierzchni, może Ci się przydać farba renowacyjna uniwersalna. Dostępne są także farby do konkretnych materiałów: metali, drewna, płytek. Postaw także na dobrej jakości narzędzia. Z pewnością przyda Ci się odpowiedni papier ścierny lub szlifierka do wygładzania powierzchni i zdarcia starej farby, pędzel lub wałek do malowania. Pamiętaj także o zabezpieczeniu podłogi folią, chyba że w planach masz jej odnowienie.   

malowanie frontów

Farba renowacyjna uniwersalna GoodHome princeton

Tak duży wybór farb pozwoli Ci skutecznie odnowić większość przedmiotów i powierzchni w pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem prac sprawdź stan odnawianego przedmiotu. Konstrukcja mebli nie powinna być naruszona. Jeśli chcesz pokryć farbą dużą powierzchnię, użyj do malowania wałka. Dzięki niemu stworzysz równomierną warstwę farby. Pamiętaj, aby wszelkiego rodzaju taśmy maskujące odklejać zaraz po nałożeniu drugiej warstwy farby. W innym przypadku może dojść do naruszenia powłoki.

Poniżej znajdziesz krótkie instrukcje. Dowiesz się, jak odnowić meble, czym pomalować płytki, grzejniki, a nawet podłogę w przedpokoju.  

Jak odnowić meble?

Z tego akapitu dowiesz się jak odnowić meble. Malować możesz meble kuchenne - fronty, krzesła, stoły. Możliwości są nieograniczone. Poniżej opiszemy jak odnowić krzesło za pomoca farb dekoracyjnych. 

Te przedmioty będą Ci potrzebne:

 • farba do mebli GoodHome,
 • benzyna lakowa,
 • mydło malarskie,
 • papier ścierny,
 • wełna stalowa,
 • pędzel okrągły,
 • taśma maskująca,
 • trwały lakier do mebli GoodHome.
 1. Mydłem cukrowym dokładnie umyj powierzchnię i spłucz ją ciepłą wodą. Poczekaj, aż wyschnie. Następnie przetrzyj ją benzyną lakową.
 2. Przed malowaniem zetrzyj starą warstwę farby i lakieru. Dzięki temu nowa powłoka lepiej będzie przywierać do powierzchni. Za pomocą benzyny lakowej i wełny stalowej usuń wszelkie pozostałości po szlifowaniu.
 3. Taśmą maskującą zabezpiecz powierzchnie, których nie chcesz pokryć farbą. Dzięki temu uzyskasz czyste i schludne wykończenie.
 4. Przed nałożeniem farby dobrze ją rozmieszaj.
 5. Okrągłym pędzelkiem nałóż na powierzchnię przynajmniej dwie warstwy farby. Wykonuj delikatne, pionowe pociągnięcia pędzlem, aby zapobiec jej kapaniu. Zachowaj zalecane przez producenta odstępy czasowe pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw.
 6. Po całkowitym wyschnięciu farby zabezpiecz powierzchnię. Trwały lakier do mebli z matowym wykończeniem tworzy odporną na uderzenia i zarysowania powłokę.
 7. Niektóre farby i lakiery potrzebują nawet 10 dni do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie zachowaj szczególną ostrożność. Delikatnie usuwaj z pomalowanej powierzchni wszelkie płyny i inne zabrudzenia.

Zajrzyj również do naszego artykułu, w którym znajdziesz inne, przydatne informacje, które pomogą Ci odnowić stare, drewniane krzesło.

renowacja krzesła

Farba renowacyjna GoodHome Meble bel air metal

Planujesz remont kuchni? Dowiedz się jak odnowić szafki kuchenne i jaka farba renowacyjna będzie Ci potrzebna!

Przydadzą Ci się następujące przedmioty:

 • farba do szafek kuchennych GoodHome,
 • ściereczki z mikrofibry,
 • oprawka i wkład do miniwałka,
 • kuweta,
 • rozrobiony podkład,
 • szpachelka,
 • mydło malarskie,
 • papier ścierny,
 • taśma maskująca,
 • folia malarska,
 • pędzel płaski.

 1. Przygotuj szafki do malowania. Opróżnij je i usuń gałki, uchwyty.
 2. Taśmą maskującą obklej zawiasy i szyby, aby ich nie pobrudzić. Zabezpiecz przed pochlapaniem najbliższe otoczenie. Na podłodze rozłóż folię malarską.
 3. Usuń tłuszcz i inne zabrudzenia z powierzchni szafek za pomocą mydła cukrowego. Pozostałości mydła zetrzyj wilgotną szmatką.
 4. Po wyschnięciu zetrzyj szafki papierem ściernym. Jeśli powierzchnia pokryta jest okładziną melaminową lub powłoką o wysokim połysku, możesz pominąć ten krok.
 5. W przypadku szczelin lub ubytków wypełnij wszelkie niedoskonałości rozrobionym podkładem. Następnie ponownie wyszlifuj, aby uzyskać gładką powierzchnię.
 6. Nałóż pierwszą warstwę farby w wybranym kolorze. Aby uzyskać dokładnie pomalowaną powierzchnię, dostosuj wielkość wałka do wielości malowanego fragmentu szafki. Drobne ozdoby i szczeliny maluj okrągłym wałkiem lub pędzelkiem. Po całkowitym wyschnięciu farby zeszlifuj ją papierem drobnoziarnistym. Pozostałości po szlifowaniu zetrzyj wilgotną szmatką. W ten sposób uzyskasz gładkie, profesjonalne wykończenie.
 7. Nałóż drugą warstwę farby. Pamiętaj o usunięciu taśmy maskującej.
 8. Zamontuj gałki i uchwyty po całkowitym wyschnięciu farby.

Więcej inspiracji i praktycznych rad znajdziesz na naszej stronie. Zerknij do artykułu Jak przemalować meble kuchenne.

Czym pomalować płytki?

Renowacja płytek jest doskonałym sposobem na tani i szybki remont łazienki. Dzięki odpowiedniej farbie do płytek odnowisz ich wygląd lub nawet zmienisz ich kolor. Czym pomalować płytki, aby cieszyć się nimi przez kolejne lata? Poniżej znajdziesz potrzebne informacje i praktyczne porady! Dowiedz się, jak pomalować płytki ścienne.

malowanie płytek Farby renowacyjne GoodHome Płytki

Podczas malowania płytek przyda Ci się:

 1. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie wyczyść płytki mydłem cukrowym i ściereczką.
 2. W celu uzyskania gładkiej powierzchni zeszlifuj płytki papierem ściernym o granulacji 180.
 3. Wilgotną ściereczką usuń pył po szlifowaniu.
 4. Zabezpiecz powierzchnie, których nie będziesz malować taśmą maskującą.
 5. Przed nałożeniem farby dobrze ją rozmieszaj.
 6. Rozprowadź pierwszą warstwę farby. Staraj się nakładać ją równomiernie i dokładnie, szczególnie w przypadku fug. Najlepiej używaj do tego pędzla z naturalnego włosia. Ostatnie pociągnięcia pędzla kieruj pionowo.
 7. Jeśli chcesz nałożyć druga warstwę farby, sprawdź na opakowaniu, po jakim czasie możesz to zrobić. Poczekaj na wyschnięcie farby.

Teraz czas na płytki podłogowe! W jaki sposób je pomalować?

Przede wszystkim skompletuj niezbędne przedmioty, takie jak:

 • farba do podłóg i schodów GoodHome,
 • kuweta,
 • wałek,
 • kij teleskopowy do wałka,
 • mydło malarskie,
 • taśma maskująca,
 • folia malarska,
 • pędzel płaski,
 • szczotka do szorowania,
 • wypełniacz,
 • mop płaski z mikrofibry,
 • szczotka do czyszczenia płytek,
 • papier ścierny.
 1. Stwórz gładką powierzchnię, szlifując płytki na podłodze.
 2. Za pomocą mopa z mikrofibry i mydła cukrowego dokładnie umyj podłogę. Szczotką do szorowania i szczotką do czyszczenia płytek wyszoruj całą podłogę wraz z fugami.
 3. Wypełniaczem pokryj wszelkie widoczne pęknięcia płytek lub fug.
 4. Taśmą klejącą zabezpiecz listwy przypodłogowe.
 5. Zacznij malować od narożnika najdalej położonego od drzwi. Narożniki płytek i fugę pomaluj za pomocą pędzla malarskiego. Wałkiem nałóż równomierną warstwę farby na całej powierzchni podłogi. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj zalecany przez producenta czas.
 6. Pozostaw farbę do wyschnięcia na 2–3 dni. W tym czasie nie chodź po podłodze ani nie ustawiaj na niej żadnych mebli, mat czy innych obiektów.  

jak pomalować płytki

Farba GoodHome Podłogi denali mat 0,75 l

Więcej inspiracji i fachowych porad znajdziesz w naszym artykule Malowanie starych płytek.

Jak pomalować urządzenia AGD?

Za pomocą odpowiedniej farby możesz także odnowić swoje sprzęty AGD czy grzejniki. W naszym artykule Jak malować grzejniki znajdziesz parę ciekawych pomysłów i porad. Poniżej zostały opisane najważniejsze czynności, które należy wykonać podczas malowania sprzętów AGD.

Do pomalowania urządzeń AGD przygotuj:

 • farba do grzejników i urządzeń AGD GoodHome,
 • mydło malarskie,
 • papier ścierny o różnej gradacji,
 • taśmę maskującą,
 • folię malarską,
 • gąbkę,
 • wełnę stalową średnią,
 • pędzel płaski
 1. Zabezpiecz miejsce pracy folią malarską.
 2. Urządzenie AGD umyj gąbką i mydłem cukrowym, tak aby usunąć wszelkie ślady tłuszczu. Powierzchnie wytrzyj czystym ręcznikiem.
 3. Jeśli na powierzchni pozostały oporne plamy, zetrzyj je wełną stalową.
 4. Zeszlifuj urządzenie, tworząc gładką powierzchnię.
 5. Zdemontuj pokrętła i przyciski. Taśmą zabezpiecz elementy, które nie będą malowane takie jak zegary, wyświetlacze lub oznaczenia.
 6. Podczas malowania wykonuj powolne, równomierne i pionowe pociągnięcia. Pomiędzy nakładaniem kolejnej warstwy odczekaj zalecany przez producenta czas. Pozostaw sprzęt do całkowitego wyschnięcia.

renowacja grzejnika

Farba GoodHome Grzejniki new haven mat 0,75 l

Odnawianie starych mebli, płytek czy sprzętów AGD niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela. Może także i Ty obudzisz w sobie duszę restauratora. Przygotuj zatem odpowiednie narzędzia i zacznij odnawiać zalegające na strychu przedmioty. Zaskocz znajomych szybką zmianą aranżacji swojego mieszkania! 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?
Wymiana starej podłogi zwykle generuje duże koszty i wiąże się z gruntownym remontem. Jeśli marzysz o szybkiej metamorfozie salonu, którą możes...
Czytaj więcej

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym pomalować płytki? Jak odnowić meble? Farba renowacyjna – zastosowanie