Tapeta korkowa - gdzie warto ją umieścić?

Korek na ścianie może być bardzo ciekawą dekoracją ścienną, w dodatku o dużym znaczeniu użytkowym. Korek, polecany do wykańczania wnętrz utrzymanych w dowolnej stylistyce, może mieć różną fakturę, a także kolor. Jest niezastąpionym materiałem do wykończenia ścian w korytarzu, fragmentów ścian kuchennych oraz w miejscach, gdzie przebywają zwierzęta.

korekTapeta korkowa ma wiele zalet. Jako oryginalny produkt często porównywany z tradycyjną tapetą wprowadza do wnętrza nieco ciepła oraz nowoczesności. Ponadto, jest miły w dotyku oraz jest materiałem przyjaznym dla alergików. Ze względu na metodę jego obróbki nie przyciąga bowiem kurzu oraz jest odporny na wilgoć.

Korek na ścianie? Gdzie warto?

Materiał wygłuszający – ściana, którą wykończymy korkiem staje się swego rodzaju izolatorem akustycznym. Do wnętrza nie przenikają hałasy, które potrafią skutecznie utrudniać odpoczynek oraz relaks np. w pomieszczeniach sypialnianych. Ze względu na tę funkcję, korek warto zatem przeznaczyć jako okładzinę we wnętrzach, gdzie zależy nam na skupieniu, wyciszeniu. Bardzo dobrze sprawdzi się we wspomnianej sypialni, ale również w gabinecie.

Do wnętrz nowoczesnych – korek, pomimo silnego skojarzenia z brązową, naturalną okładziną, bliską fakturze drewna, może przybierać zupełne inne formy i kolory. Wzory tapet korkowych inspirowane są najnowszymi trendami w modzie. Spotkamy tutaj powierzchnie o głębokich cieniach, intensywnych barwach bądź zdecydowanych fakturach i kształtach, takich jak chociażby plaster miodu, skorupa kokosa, czy imitujących cegłę. Dzięki temu sprawdzi się w tych wnętrzach, w których zaplanowaliśmy nieco bardziej awangardowe i odważne wykończenie. Może wówczas wieńczyć jedną z głównych ścian – np. tę usytuowaną na wprost drzwi wejściowych.

płyta korkowaKiedy ściana się brudzi – korek będzie najlepszym materiałem do wykończenia tego rodzaju podłoży. W miejscach szczególnie mocno narażonych na powstawanie zarysowań, przecierań np. przy kontakcie ze zwierzętami czy śladami obuwia – korek skutecznie zabezpieczy taką powierzchnię. Zabrudzenia będą właściwie niewidoczne, a co za tym idzie, całość wykończenia ściennego będzie prezentowała się estetycznie.

Dziecięcy raj – korek jest materiałem dość elastycznym, można  w nim umieszczać pinezki, na których zawisną kartki z ważnymi informacjami dla członków naszej rodziny. Korkowa ściana pomysłów, zadań, pracy plastycznych – na pewno będzie dobrym rozwiązaniem w pokojach dzieci, w kuchni, a także w biurze osób, pracujących zdalnie. Ściana zaaranżowana w ten sposób stanie się inspiracją do tworzenia wielu ciekawych pomysłów oraz firmowych projektów.

Taką ścienną organizację zadań często nazywa się mapowaniem. Usprawnia ona wykonywanie wszystkich czynności w czasie oraz planowanie bieżących poczynań.

Salon i autorski kolaż – wspominaliśmy, że tablicę korkową można wykorzystać w aranżacji wnętrz nowoczesnych i tak rzeczywiście jest. Wystarczy, że na ściennej kompozycji z korka zawiesimy nasz oryginalnie stworzony kolaż zdjęć, wielkoformatowych grafik czy dużych obrazów. Bardzo ciekawie zaprezentują się na takiej ścianie również kolorowe grafiki.

Data publikacji: 29.02.2016