Produkty

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Ułożenie paneli ściennych stanowi jedną z możliwości wykończenia ścian w naszych wnętrzach. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwy montaż, który przy pomocy podstawowych sprzętów możemy wykonać sami. Prezentujemy krok po kroku, w jaki sposób zamontować panele ścienne i co będzie nam do tego potrzebne.

panele ściennePotrzebne materiały

Aby zamontować panele ścienne, będziemy potrzebowali, poza samymi panelami, następujących akcesoriów:

- łaty – czyli drewniane listwy, które przymocowane do ściany stworzą konstrukcję nośną dla paneli,

- uchwyty montażowe – dzięki nim przymocujemy panele do lat. Powinniśmy dobrać je odpowiednio do materiału, z jakiego wykonane są wybrane przez nas panele. Wśród nich wyróżniamy uchwyty montażowe:

- początkowe, służące do zamontowanie pierwszego panelu,

- jednostronne, których używamy do zamontowania pozostałych paneli,

- listwy przypodłogowe – posłużą do zakrycia miejsc złączenia paneli z podłogą,

- listwy maskujące - mocowane pod sufitem do zamaskowania szczeliny między nim a panelami.

Potrzebne będą także wkręty z kołkami rozporowymi oraz narzędzia takie jak: piła, wkrętarka, kątownik, wyrzynarka, młotek, poziomica oraz ołówek i gwoździe.

Wstęp – montaż łat

Zanim będziemy mogli zająć się wykańczaniem ściany panelami, musimy przygotować odpowiedni stelaż z łat. Pamiętajmy, że jego wygląd zależy od tego, w jakim układzie chcemy zamontować panele – pionowym, poziomym czy ukośnym. Jeśli panele będziemy układać pionowo, łaty montujemy w poziomie. Gdy panele będą w poziomie, łaty mocujemy w pionie, a dla układu ukośnego paneli montujemy również ukośny stelaż z łat, będący jego lustrzanym odbiciem. Poniższa instrukcja przedstawia, w jaki sposób zamontować panele pionowe:

Krok 1. Łaty dolna i górna powinny zachować odstęp od podłogi i ściany wynoszący 3-5 cm. Odległość pomiędzy poszczególnymi listwami powinna natomiast wynosić ok. 50-60 cm. W narożnikach ścian zaznaczamy ołówkiem punkty, w których będą przymocowane listwy i łączymy je ze sobą za pomocą sznurka, tworząc linie równolegle.

Krok 2. Każdą z listew powinniśmy przyciąć do długości 80-100cm i przymocować do ściany, używając odpowiednich wkrętów. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, pomiędzy końcami poszczególnych łat zachowujemy ok. 2 cm odstępu. Odległości te przesuwamy w kolejnych rzędach listew względem siebie.

Rozwinięcie - montaż paneli

Gdy konstrukcja z łat jest już gotowa, możemy przystąpić do montowania paneli, pamiętając o ich wcześniejszym odpowiednim przycięciu.

Pierwszy panel

Krok 3. Do listwy znajdującej się mniej więcej w połowie ściany mocujemy uchwyt początkowy, który pozwoli na zamontowanie pierwszego panelu w odległości 1,5 cm od ściany.

Krok 4. Płaską krawędź panela, czyli jego pióro, wsuwamy w uchwyt początkowy, natomiast krawędź z rowkiem (czyli z wpustem) montujemy uchwytem jednostronnym. Korzystając z poziomicy sprawdzamy czy nasz panel znajduje się w idealnym pionie. Jeżeli tak, na listwie wzdłuż niego zaznaczamy miejsca montażu kolejnych uchwytów początkowych.

Krok 5. Zdejmujemy panel i przybijamy uchwyty gwoździkami.

Kolejne panelemontaż paneli ściennych

Gdy nasz pierwszy panel znajduje się już na swoim miejscu, rozpoczynamy mocowanie kolejnych.

Krok 6. We wpust pierwszego elementu wsuwamy pióro kolejnego, a od strony jego wpustu mocujemy uchwyty jednostronne. Podobnie postępujemy z pozostałymi panelami.

Na podłodze układamy podkładkę, np. drewnianą, która pozwoli na zachowanie ok. 1,5 cm odległości pomiędzy panelem a podłogą, co ograniczy ryzyko wypaczania się paneli.

Zakończenie – montaż elementów wykończeniowych

Gdy zakończyliśmy montaż paneli, pozostaje nam jedynie zamaskować ich widoczne i nieestetyczne łączenia w narożnikach i przy styku z podłogą i ścianami.

Krok 7. Listwy przypodłogowe mocujemy na metalowe zaczepy lub korzystamy z plastikowych profili, które przykręcamy do paneli za pomocą wkrętów.

Do zamaskowania narożników i miejsc połączeń używamy specjalnych łączników.

Krok 8. U podstawy sufitu przyklejamy listwy maskujące. Możemy także przybić je gwoździami bez łebków.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zamontować listwę wykończeniową przy boazerii?

Jak zamontować listwę wykończeniową przy boazerii?
Boazeria to popularny materiał wykończeniowy ścian. Wygląda naturalnie, jest łatwy w pielęgnacji i dodatkowo ociepla wnętrze. Jak wykończyć okładzinę ...
Czytaj więcej

Boazeria PCV – zastosowanie

Boazeria PCV – zastosowanie
Boazeria kojarzy nam się z pociemniałymi deseczkami, które lata swojej świetności mają już za sobą. Tradycyjna okładzina tego typu wyszła z mody, ale ...
Czytaj więcej

Sposoby układania boazerii

Sposoby układania boazerii
Wysokiej jakości boazeria, np. ta wykonana z płyt MDF powlekanych dekoracyjną folią, jest idealnym materiałem do wykańczania pomieszczeń mieszkalnych....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku