icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Ułożenie paneli ściennych stanowi jedną z możliwości wykończenia ścian w naszych wnętrzach. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwy montaż, który przy pomocy podstawowych sprzętów możemy wykonać sami. Prezentujemy krok po kroku, w jaki sposób zamontować panele ścienne i co będzie nam do tego potrzebne.

Przejdź do następnych akapitów:

Budowa lub remont domu stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest odpowiedź na pytanie, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać? Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów. 

Materiał wykonania – jakie drzwi wejściowe wybrać? 

Drewno – tego rodzaju drzwi wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego i świerkowego, choć do produkcji wykorzystuje się także dąb i buk. W wersji antywłamaniowej drewno łączone jest z blachą stalową, która wzmacnia konstrukcję. W celu obniżenia kosztów wykonuje się także drzwi z drewnopochodnych płyt HDF lub MDF. Drzwi zewnętrzne drewniane cechuje ponadczasowe piękno, jak również wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna. Niestety ich użytkowanie wymaga stałej konserwacji, ponieważ drewno jest podatne na działanie czynników atmosferycznych. Ich zakup wiąże się też ze sporym wydatkiem.

PVC – drzwi takie wykonywane są z profili wzmacnianych rdzeniem z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminium. Ich wnętrze wypełnia się pianką poliuretanową, a warstwę wierzchnią wykańcza najczęściej za pomocą specjalnej okleiny. To wszystko sprawia, że drzwi z PVC są tanie, a przy tym lekkie i wytrzymałe. Ich zaletą jest też łatwy montaż i równie łatwe utrzymanie w czystości. Ponadto wyróżniają się świetną izolacyjnością cieplną i akustyczną. Do wad zaliczymy z kolei niezbyt wyszukaną stylistykę i brak możliwości naprawy drzwi w przypadku ich zniszczenia.

Włókno szklane – takie drzwi łączą w sobie cechy modeli drewnianych i tych wykonanych z PVC. Dzięki wypełnieniu z pianki poliuretanowej świetnie utrzymują ciepło i zatrzymują dźwięki. Do tego są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Stanowią doskonałą imitację drewna, lecz nie wymagają regularnej konserwacji. Ich największą wadą jest jednak bardzo wysoka cena, która nie przysparza im popularności.

Aluminium – drzwi takie wykonywane są z wielokomorowych profili, ocieplanych na cztery różne sposoby: pianką poliuretanową, styropianem, wełną mineralną lub poliamidem. Są wyjątkowo sztywne, podobnie jak drzwi z włókna szklanego, lecz znacznie mniej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet zaliczymy przede wszystkim dobrą izolacyjność akustyczną i odporność na warunki pogodowe. Podobnie jak w przypadku PVC i tutaj nie możemy liczyć na wysoką estetykę skrzydeł, które są wykańczane okleiną, anodowane lub malowane proszkowo.

Stal – tego rodzaju drzwi zewnętrzne wykonywane są ze stali ocynkowanej, podobnie jak ich ościeżnice, ramy i ruszt – konstrukcja taka sprawia, że skrzydła stalowe stanowią doskonałą ochronę antywłamaniową, a przy tym są stosunkowo tanie. Są trudne do sforsowania dla złodzieja, szczególnie w wersji wzmacnianej prętami ze stali hartowanej. Z tego względu są też wyjątkowo ciężkie, co jednak nie stanowi w tym przypadku dużej niedogodności. Drzwi stalowe mogą być wykończone folią PVC lub specjalną okładziną z płyt HDF, lub MDF, świetnie imitując drewno.

jakie-drzwi-zewnetrzne

Bezpieczne drzwi zewnętrzne – jakie wybrać? 

Podczas wyboru drzwi zewnętrznych ponad ich estetykę powinniśmy przedkładać głównie to, jaki poziom bezpieczeństwa jest nam w stanie zapewnić dane skrzydło. Dużą rolę odgrywa tutaj solidność wykonania danego modelu, a także system wielopunktowego ryglowania drzwi przy użyciu trudnych do sforsowania zamków – w przypadku drzwi wejściowych powinniśmy zdecydować się na przynajmniej 3-punktowe ryglowanie. Największe znaczenie ma jednak tutaj klasa zakupionego przez nas modelu, zgodna z europejską normą PN-EN 14351-1+A1:2010. Certyfikat nadany konkretnemu skrzydłu świadczy o jego właściwościach. I tak:

  • Klasa 1 – to drzwi standardowe, które opierają się użyciu siły fizycznej,
  • Klasa 2 – to drzwi o podwyższonej wytrzymałości, które opierają się użyciu siły fizycznej i prostych narzędzi,
  • Klasa 3 – to drzwi antywłamaniowe, które opierają się użyciu prostych narzędzi i łomu,
  • Klasa 4 – to drzwi antywłamaniowe, które opierają się użyciu wszystkich prostych i bardziej zaawansowanych narzędzi (łomów, pilarek, wiertarek),
  •  Klasa 5 i 6 – to drzwi pancerne, stosowane głównie w takich miejscach jak banki.

Drzwi klasy 1 i 2 to dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań w blokach. Drzwi klasy 3 w przypadku domów szeregowych na zamkniętych osiedlach, a te klasy 4 to najlepsza propozycja do domów jednorodzinnych usytuowanych na otwartych terenach miejskich i wiejskich.

Dobre drzwi? Odporne na czynniki zewnętrzne

Dobre drzwi zewnętrzne do domu są odporne na czynniki zewnętrze. Mowa tutaj przede wszystkim o deszczu i wietrze, które mogą nie tylko prowadzić do niszczenia konstrukcji samego skrzydła, ale także dostawać się przez nie do wnętrza. Z tego względu bardzo istotna jest wysoka wodoszczelność drzwi. W tym przypadku również możemy mówić o klasach – na poszczególnych produktach powinniśmy znaleźć symbole od 0 do 9, gdzie 0 oznacza skrzydło o najmniejszej, a 9 o największej wodoszczelności. Drzwi, które chcemy wykorzystać na zewnątrz budynku, powinny cechować się przynajmniej 3 klasą. O szczelność drzwi wejściowych warto też zadbać we własnym zakresie, szczególnie przed nadejściem zimy. 

Izolacja cieplna i akustyczna – dlaczego jest taka ważna?

Równie istotnym parametrem podczas wyboru drzwi wejściowych jest współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być wyższy niż 2,6 W/(m2*K) i – co bardzo ważne – powinien odnosić się do całej konstrukcji, a nie pojedynczych obszarów konkretnego skrzydła. Jeśli zaś chodzi o dźwiękoszczelność, powinna się ona zamykać w przedziale od 30 do 42 dB – im większy jest ten parametr, tym mniej dźwięków trafia do wnętrza. Na dobrą izolację akustyczną mają wpływ także uszczelki, które powinny znaleźć się na ościeżnicy lub samym skrzydle.

jakie-drzwi-zewnetrzne

Jakie drzwi zewnętrzne do domu? Wybierz odpowiednie wymiary!

Szerokość drzwi zewnętrznych w świetle ościeżnicy nie powinna być mniejsza niż 90 cm, ich wysokość powinna z kolei wynosić minimalnie 200 cm (to warunki normowane przez przepisy Ministerstwa Infrastruktury – więcej w tym artykule). Oba wymiary są bardzo istotne dla komfortowego korzystania z drzwi – swobodnego przechodzenia oraz przenoszenia przez nie pożądanych elementów, np. mebli. Zarówno szerokość, jak i wysokość mogą być nieco odmienne od standardowych, lecz cena takiego indywidualnego zamówienia jest około dwukrotnie większa.

Jakie drzwi zewnętrzne? Wygląd również ma znaczenie!

W przypadku drzwi zewnętrznych ich wygląd schodzi nieco na dalszy plan, co oczywiście nie oznacza, że nie jest kwestią istotną. Skrzydło wejściowe, podobnie jak pozostałe elementy widoczne z zewnątrz, stanowią wizytówkę naszego domu. Kluczem jest ich dopasowanie do charakteru budynku. Drzwi zewnętrzne należy dostosować przede wszystkim do elewacji i ścian wewnętrznych – możemy tutaj postawić zarówno na model w podobnym tonie kolorystycznym, jak i w odcieniu kontrastującym ze ścianami i tym samym bardziej wyróżniającym skrzydło na tle reszty. Drzwi wejściowe wyjątkowo dobrze prezentują się także wówczas, gdy ich stylistyka jest zbliżona do wyglądu zastosowanego pokrycia dachowego. W domach tradycyjnych o stonowanej stylistyce sprawdzą się z pewnością drzwi drewniane i imitujące drewno. Do budynków bardziej nowoczesnych, świetnie pasować będą natomiast różnokolorowe drzwi stalowe, z PVC czy aluminium. Zastosowanie w skrzydłach zewnętrznych przeszkleń zależy zaś głównie od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań – sprawdzają się one zarówno w wizji tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Teraz już wiesz, jakie drzwi wejściowe do domu wybrać. Zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz tam wszystkie rodzaj drzwi i z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt!

 

Data publikacji: 10.12.2015