Produkty

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Ułożenie paneli ściennych stanowi jedną z możliwości wykończenia ścian w naszych wnętrzach. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwy montaż, który przy pomocy podstawowych sprzętów możemy wykonać sami. Prezentujemy krok po kroku, w jaki sposób zamontować panele ścienne i co będzie nam do tego potrzebne.

panele ściennePotrzebne materiały

Aby zamontować panele ścienne, będziemy potrzebowali, poza samymi panelami, następujących akcesoriów:

- łaty – czyli drewniane listwy, które przymocowane do ściany stworzą konstrukcję nośną dla paneli,

- uchwyty montażowe – dzięki nim przymocujemy panele do lat. Powinniśmy dobrać je odpowiednio do materiału, z jakiego wykonane są wybrane przez nas panele. Wśród nich wyróżniamy uchwyty montażowe:

- początkowe, służące do zamontowanie pierwszego panelu,

- jednostronne, których używamy do zamontowania pozostałych paneli,

- listwy przypodłogowe – posłużą do zakrycia miejsc złączenia paneli z podłogą,

- listwy maskujące - mocowane pod sufitem do zamaskowania szczeliny między nim a panelami.

Potrzebne będą także wkręty z kołkami rozporowymi oraz narzędzia takie jak: piła, wkrętarka, kątownik, wyrzynarka, młotek, poziomica oraz ołówek i gwoździe.

Wstęp – montaż łat

Zanim będziemy mogli zająć się wykańczaniem ściany panelami, musimy przygotować odpowiedni stelaż z łat. Pamiętajmy, że jego wygląd zależy od tego, w jakim układzie chcemy zamontować panele – pionowym, poziomym czy ukośnym. Jeśli panele będziemy układać pionowo, łaty montujemy w poziomie. Gdy panele będą w poziomie, łaty mocujemy w pionie, a dla układu ukośnego paneli montujemy również ukośny stelaż z łat, będący jego lustrzanym odbiciem. Poniższa instrukcja przedstawia, w jaki sposób zamontować panele pionowe:

Krok 1. Łaty dolna i górna powinny zachować odstęp od podłogi i ściany wynoszący 3-5 cm. Odległość pomiędzy poszczególnymi listwami powinna natomiast wynosić ok. 50-60 cm. W narożnikach ścian zaznaczamy ołówkiem punkty, w których będą przymocowane listwy i łączymy je ze sobą za pomocą sznurka, tworząc linie równolegle.

Krok 2. Każdą z listew powinniśmy przyciąć do długości 80-100cm i przymocować do ściany, używając odpowiednich wkrętów. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, pomiędzy końcami poszczególnych łat zachowujemy ok. 2 cm odstępu. Odległości te przesuwamy w kolejnych rzędach listew względem siebie.

Rozwinięcie - montaż paneli

Gdy konstrukcja z łat jest już gotowa, możemy przystąpić do montowania paneli, pamiętając o ich wcześniejszym odpowiednim przycięciu.

Pierwszy panel

Krok 3. Do listwy znajdującej się mniej więcej w połowie ściany mocujemy uchwyt początkowy, który pozwoli na zamontowanie pierwszego panelu w odległości 1,5 cm od ściany.

Krok 4. Płaską krawędź panela, czyli jego pióro, wsuwamy w uchwyt początkowy, natomiast krawędź z rowkiem (czyli z wpustem) montujemy uchwytem jednostronnym. Korzystając z poziomicy sprawdzamy czy nasz panel znajduje się w idealnym pionie. Jeżeli tak, na listwie wzdłuż niego zaznaczamy miejsca montażu kolejnych uchwytów początkowych.

Krok 5. Zdejmujemy panel i przybijamy uchwyty gwoździkami.

Kolejne panelemontaż paneli ściennych

Gdy nasz pierwszy panel znajduje się już na swoim miejscu, rozpoczynamy mocowanie kolejnych.

Krok 6. We wpust pierwszego elementu wsuwamy pióro kolejnego, a od strony jego wpustu mocujemy uchwyty jednostronne. Podobnie postępujemy z pozostałymi panelami.

Na podłodze układamy podkładkę, np. drewnianą, która pozwoli na zachowanie ok. 1,5 cm odległości pomiędzy panelem a podłogą, co ograniczy ryzyko wypaczania się paneli.

Zakończenie – montaż elementów wykończeniowych

Gdy zakończyliśmy montaż paneli, pozostaje nam jedynie zamaskować ich widoczne i nieestetyczne łączenia w narożnikach i przy styku z podłogą i ścianami.

Krok 7. Listwy przypodłogowe mocujemy na metalowe zaczepy lub korzystamy z plastikowych profili, które przykręcamy do paneli za pomocą wkrętów.

Do zamaskowania narożników i miejsc połączeń używamy specjalnych łączników.

Krok 8. U podstawy sufitu przyklejamy listwy maskujące. Możemy także przybić je gwoździami bez łebków.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Łazienka w drewnie – czy ma sens?

Łazienka w drewnie – czy ma sens?
Pomieszczenia wykończone drewnem z reguły uważamy za atrakcyjne, a także przytulne. Drewno wciąż jest eleganckim i wartościowym materiałem, którym lub...
Czytaj więcej

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?
Przestronny dom to spełnienie marzeń wielu osób, które do tej pory mieszkały w małym mieszkaniu. Duża przestrzeń salonu czy sypialni to jednak również...
Czytaj więcej

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie
Nowoczesne dekoracyjne panele ścienne zachwycają oryginalnością i różnorodnością. Doskonale nadają się do urozmaicenia wielu różnych wnętrz – zarówno ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku