Czym wykończyć słupki w ogrodzeniu

Ogrodzenie jako pierwsze decyduje o tym, jak odbierany jest nasz dom na zewnątrz. Z reguły chcąc mieć solidne ogrodzenie decydujemy się na wykonane z metalowych przęseł i słupków murowanych, kamiennych lub klinkierowych. Aby całość prezentowała się odpowiednio, warto zadbać o estetyczne wykończenie.

Czym wykończyć słupki w ogrodzeniu

Daszki w ogrodzeniu mogą przybierać różną postać. Stanowią eleganckie wykończenie całości, ale nie tylko – są bowiem także ochroną dla całych słupków.

Czym i dlaczego – warto wykańczać słupki?

Specjalne kaptury z pewnością będą przydatne do wykończenia słupków klinkierowych

Wiele osób, które zdecydowały się na stworzenie ogrodzenia z klinkieru, po jakimś czasie narzeka na mało estetyczne wykwity, które tworzą się w obrębie całej powierzchni słupków.

Kaptury, czyli zakończenia słupków wykonanych z klinkieru, dzięki temu, że mają pochyłą powierzchnię, skutecznie odprowadzają wodę i zabezpieczają strukturę płytek przed późniejszym moknięciem.

Takie zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi oznacza także trwałe wiązania spoin oraz znacznie większą wytrzymałość całej konstrukcji.

Kapturki oprócz względów praktycznych mają także znaczenie estetyczne, dzięki nim ogrodzenie wygląda na wykończone.

Czym wykończyć słupki w ogrodzeniu

Okładzina, czyli idealny pomysł na wykończenie nowoczesnego ogrodzenia z bloczków betonowych

Okładziny mają wiele zalet, przede wszystkim można nimi wykończyć nie tylko ogrodzenie, ale również parapety oraz cokół dookoła domu.

Same płytki mogą być wykonane z betonu, gresu, klinkieru lub silikonu. Takie wykończenie słupków będzie bardzo trwałe oraz mocne pod warunkiem, że odpowiednio je wykonamy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na podłoże. Dobrze, jeśli będzie suche oraz czyste, wówczas zaprawa będzie mocno trzymać się podłoża.

Jeśli chcemy wykonać okładzinę z kamienia, pamiętajmy, że nie wszystkie jego odmiany będą się do tego nadawały. Z reguły sprawdza się w tej roli piaskowiec oraz niektóre rodzaje wapienia. Mniej polecane są granity i bazalty.

Kapinos – czyli gotowe zakończenie słupka

Te zakończenia słupków o niecodziennej nazwie mogą być zakupione w postaci gotowych czap lub daszków, które dopasowujemy wielkością do naszych słupków. Możemy je też zamówić, jeśli rozmiary naszych elementów ogrodzenia są nietypowe. W sklepach budowlanych spotkamy duży wybór kolorów – nie powinno być zatem większego problemu w doborze takich kapinosów, które będą doskonale współgrały z całym ogrodzeniem.