Wybór furtki ogrodzeniowej

Ogrodzenie ma ochraniać nasz dom przed nieproszonymi gośćmi i oddzielać naszą posesję od sąsiednich. Jest to element widoczny z ulicy i witający gości, dlatego ogrodzenie jest niejako wizytówką domu. Jedną z najważniejszych jego części jest furtka, która powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna.

Wybór furtki ogrodzeniowej

Ważne zasady

Na etapie planowania ogrodzenia musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki czemu zarówno brama, jak i furtka, będą w pełni funkcjonalne. Najczęściej furtkę montujemy bezpośrednio przy chodniku czy ścieżce, która prowadzi wprost pod drzwi wejściowe. Producenci oferują nam rozmaite wzory furtek, które różnią się miedzy sobą również rozmiarami. Obecnie odchodzi się już od wysokich płotów i furtek, a coraz częściej stawia się na minimalizm i niskie ogrodzenia. Musimy mieć świadomość, że podczas budowy ogrodzenia obowiązują nas wymogi prawne z tego zakresu. Jeżeli nasze ogrodzenie nie przekroczy 2,2 metra wysokości, to nie musimy się martwić o pozwolenia. Dla nas najistotniejsze są dwie podstawowe zasady: furtka musi otwierać się do wewnątrz, a jej szerokość musi być większa niż 0,9 m. W razie potrzeby, powinna być też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, co oznacza, że nie może posiadać żadnych progów.

Rodzaje furtek ogrodzeniowych

Najprostszym podziałem jakiego możemy dokonać, to rozróżnienie furtek ogrodzeniowych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Nieodłącznym elementem naszego krajobrazu są metalowe furtki, które wpasowują się w różne typy ogrodzeń. Należy bowiem pamiętać, że nie zawsze furtkę kupujemy z całym ogrodzeniem. Furtki tego rodzaju często stosuje się przy ogrodzeniach betonowych. Bardzo często wykorzystujemy je także przy prostych i tanich ogrodzeniach z siatki. Wybór metalowych furtek jest ogromny – możemy przebierać we wzorach, wykończeniach, rozmiarach i kolorach. Bez problemu dopasujemy je do całościowej aranżacji naszego domu i podwórka – mogą być proste i minimalistyczne lub ciężkie i ozdobne. Tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od naszego gustu i oczekiwań. Kolejnym, równie popularnym, materiałem z którego wykonuje się furtki jest drewno. Możemy kupić furtkę w całości drewnianą (rama i wypełnienie) lub zdecydować się na połączenie drewna z innym materiałem, np. z metalem.

Wybór furtki ogrodzeniowej

Furtki możemy podzielić również ze względu na ich wygląd i zastosowanie. Wyróżniamy furtki siatkowe (dopasowane do ogrodzeń wykonanych z siatki), panelowe (zazwyczaj są identyczne jak ogrodzenie, nie wyróżniają się), palisadowe (dopasowujemy je do ogrodzeń wykonanych z prętów i paneli) oraz ozdobne. Do oddzielenia ogrodu lub sadu od reszty posesji montujemy furtki ogrodowe, które charakteryzują się prostotą i lekką konstrukcją.