icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym zastąpić szpadel?

Szpadel do niedawna wydawał się niezastąpionym narzędziem, jednak obecnie mamy urządzenia, które świetnie go zastąpią i sprawią, że praca będzie znacznie mniej męcząca.

Funkcje szpadla – do przejęcia

W ogrodnictwie szpadel stosowany jest głównie jako narzędzie do kopania i spulchniania gleby lub rozkruszania grud ziemi. Wraz z widłami i grabiami stanowi jedno z głównych ręcznych narzędzi stosowanych przy uprawach. Jednak przy cięższych pracach na znacznych terenach, szpadel można zastępować urządzeniami, które ułatwią i przyspieszą pracę.

Kopanie głębokich rowów, uskoków czy otworów w ziemi (np. na zasadzenie drzew), czyli prace, w których trzeba dokonywać równoczesnego przemieszczania gruntu, z łatwością można zmechanizować. W zależności od zakresu zadań możemy zastosować różnego typu koparki. Natomiast do głębszych zasadzeń roślin przydają się np. mechaniczne świdry drążące w glebie.

Czym zastąpić szpadel?

Praktyczne glebogryzarki

Na trawniku, działce czy w ogrodzie ręczne kopanie szpadlem możemy z powodzeniem zastąpić pracą glebogryzarki. Pomoże nam ona, szczególnie wiosną, nawet w ciężkich pracach ogrodowych. Dzięki zastosowaniu glebogryzarki bez większego wysiłku otrzymamy glebę o luźnej strukturze, co pozwoli na dopływ do niej wilgoci, powietrza i ciepła.

W niewielkich przydomowych ogródkach lub na małych działkach z lekką, przepuszczalną glebą możemy stosować glebogryzarki elektryczne. Wystarczą nam niewielkie modele, o mocy 0,75 kW, o obrotach 250/min. i szerokości pracy 20 – 30 cm. Możemy taką kupić już za kilkaset złotych (300 - 800 zł).

Na większych areałach (od 100 do 1000 m²) z ziemią ciężką, podłożem zachwaszczonym i różnorodnie zagospodarowanym dobrze sprawdzą się glebogryzarki spalinowe. Maja one moc od 2 do 3,5 kW i wykonują około 300 obrotów na minutę. Szerokość ich pracy wynosi do 38 cm, a głębokość kopania wynosi 13 – 15 cm. Są dość ciężkie, gdyż ważą nawet 30 kg, dlatego zazwyczaj są one wyposażone w koło transportowe oraz dwuręczny uchwyt do łatwiejszego sterowania maszyną. Ich cena wynosi od ok. 800 do ponad 1500 złotych.

Przeczytaj także: Co to jest wertykulator? Do czego służy?

Dodatkowe możliwości zastąpienia szpadla

Przy glebogryzarkach o większej mocy możemy pomyśleć o dodatkowym wykorzystaniu do innych prac ogrodniczych. Wystarczy kupić glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym i kilka dodatkowych akcesoriów, np. bronę pazurową, wertykulator, urządzenie do odchwaszczania czy obsypnik. Takie czynności jak rozsiewanie nawozów i innych środków, oczyszczanie powierzchni upraw oraz pielęgnacja roślin będą wówczas znacznie łatwiejsze, niż przy użyciu jedynie zwykłego szpadla. Koszt wielofunkcyjnej glebogryzarki to około 3 tysiące złotych.

Jeszcze większa siła

Glebogryzarki profesjonalne – spalinowe, o dużej mocy, z większymi kołami oraz kilkoma biegami –mogą się przydać przy szczególnie wymagających powierzchniach. Mają one nie tylko noże współbieżne, ale także przeciwbieżne, umieszczone za silnikiem. Obracają się w przeciwne strony, co pozwala na szybkie i skuteczne spulchnienie gleby. Głębokość kopania można w nich regulować, a osiągać ona może nawet do 40 cm. Takie maszyny kosztują od około 6 do 18 tysięcy złotych.

Zobacz też: Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Czym zastąpić szpadel?

Wskazówki praktyczne

Do mniejszych i niezbyt wymagających obszarów wystarczą niewielkie, dość tanie glebogryzarki z napędem elektrycznym. Na terenach większych i trudniejszych przydadzą się glebogryzarki spalinowe. Wraz z dodatkowymi możliwościami są nieco droższe, ale funkcjonalne – zastępują szereg innych narzędzi. Glebogryzarki profesjonalne mogą przydać się np. przy pierwszym zagospodarowywaniu czy zakładaniu działki lub trawnika.

Nie zawsze jednak musimy te urządzenia kupować. Jeśli używamy ich sporadycznie, możemy je po prostu wypożyczyć – choćby na próbę, aby sprawdzić, czy zdadzą egzamin i czy warto rozważać taką alternatywę dla naszego wiekowego szpadla. Koszt wypożyczenia maszyny na 1 dobę mieści się w przedziale od około 50 do 100 zł.