Top 3 zabawki do ogrodu dla dzieci

Przydomowy ogród to prawdziwy raj dla dzieci. Przy użyciu prostych i sprawdzonych metod możesz stworzyć ogólnorozwojowy plac zabaw i zapewnić dzieciom atrakcje niczym w prawdziwym parku rozrywki. Jakie zabawki są najlepsze i o czym warto pamiętać?

Zabawki do ogrodu – radość dla Twojego dziecka

Zagospodarowanie ogrodu, aby służył dzieciom i dawał im prawdziwą radość zabawy, to ciekawe i twórcze wyzwanie dla każdego rodzica. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń i zabawek ogrodowych, których możesz używać przez cały rok i które spełnią marzenia niejednego małego odkrywcy. Odpowiednio dobrane sprzęty pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, jego sprawności fizyczne i manualne.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu buduje w dziecku odporność i jest najprostszą metodą na walkę z nudą. Możesz wybrać taki asortyment, który będzie rozwijał sprawność fizyczną oraz siłę młodego człowieka. Możesz także postawić na urządzenia, które zastąpią zajęcia służące rozwijaniu małej i dużej motoryki, koordynacji oraz będą motywować dziecko do działania. Kiedy Twoja pociecha potrafi obsługiwać nowe sprzęty i samodzielnie radzi sobie z eksplorowaniem przestrzeni, staje się odważniejsza, lepiej radzi sobie z przeciwnościami i chętniej podejmuje wyzwania.

Pamiętaj, aby sprzęt do ogrodu wybierać w sprawdzonych miejscach lub sklepach. Nie musisz też wszystkiego kupować w sklepie – możesz spróbować wykonać je samodzielnie i mieć jeszcze większą satysfakcję ze stworzenia ciekawego zakątka dla Twojej pociechy. Decyduj się na te zabawki do ogrodu, które posiadają odpowiednie atesty, nie są pokryte toksycznymi substancjami i są przeznaczone dla dzieci. Dzięki temu zapewnisz pociechom bezpieczną zabawę i nie będziesz obawiać się niebezpiecznych wypadków

Top 3 zabawki do ogrodu dla dzieci

Zjeżdżalnia dziecięca

Jedną z najpopularniejszych zabawek do ogrodu jest zjeżdżalnia dziecięca. To proste i wygodnie urządzenie, które możesz postawić w dowolnym miejscu i korzystać z niego niemal przez cały rok. Zjeżdżalnie są dostępne jako samodzielne zabawki albo zestaw atrakcji ogrodowych. Niekiedy łączona jest z rozmaitymi tunelami, drabinkami do wspinania lub piaskownicą. Wybierz taki model, który będzie odpowiadał wymiarom Twojej działki i pozwoli na swobodne korzystanie przez dzieci.

Zjeżdżalnia może być wykonana z drewna, plastiku lub tworzywa sztucznego. Poszczególne modele różnią się od siebie długością, wysokością i stopniem nachylenia. Zdecyduj się taki model, który będzie odpowiadał możliwościom i wiekowi dziecka, które będzie z niej korzystać. Jeżeli możesz, przetestuj wybraną zjeżdżalnię przed zakupem w sklepie. Może się okazać, że zjeżdżalnia będzie zbyt stroma lub szybka dla małego dziecka, przez co zbyt szybko się zniechęci i nie będzie chciało z niej korzystać.

Powierzchnia ślizgowa zjeżdżalni może być zrobiona z metalu, stali lub plastiku. Tworzywa sztuczne są bardzo wygodne, jeśli chcesz mieć w ogrodzie całoroczne urządzenie, które będzie odporne na wodę, śnieg i lód. Są też proste w czyszczeniu i konserwacji.

Modele powstałe ze stali nierdzewnej mają tendencję do znacznego nagrzewania się, dlatego – mimo że pozwalają na szybsze zjeżdżanie niż plastikowe, trzeba je ustawić we właściwym miejscu. Dobrze, by nie było przesadnie nasłonecznione. Zimą metal może się mocno wychładzać i dziecku ciężko będzie z korzystać ze zjeżdżalni bez rękawiczek.

Jeśli zdecydowałeś się na zjeżdżalnię w ogrodzie, wybierz miejsce, w którym ją zamontujesz. Powinieneś zachować odpowiednią ilość przestrzeni wokół, aby dziecko mogło swobodnie biegać i się przemieszczać. Teren powinien być równy, a zjeżdżalnię musisz stabilnie ustawić, umacniając ją ziemią lub wkopując do gruntu. Gdy wybierasz model w większości wykonany z drewna, pamiętaj regularnej konserwacji i malowaniu drewna olejem lub lakierem. Pozwoli to na długie i efektywne użytkowanie zabawki, bez ryzyka uszkodzenia.

Przeczytaj także: Krok po kroku: Jak zrobić hamak z włóczki lub liny?

Trampolina dla dzieci

Trampolina dla dzieci i decyzja o jej ostatecznym kształcie i modelu to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Możesz wybierać spośród wielu wzorów i kolorów. Najważniejsze, abyś dobrał trampolinę do wagi i wzrostu dziecka, gdyż zbyt twarde i ciężkie materiały będą powodować duże przeciążenia w ciele malucha i prowadzić do bardzo poważnych urazów, a zbyt słabe mogą stanowić zagrożenie, gdy dziecko chce odważniej korzystać z trampoliny.

Trampoliny posiadają specjalne zabezpieczenia z siatek, które ograniczają pole do skakania i przeciwdziałają wypadnięciu poza obręcz. Dobrze, aby siatka była zamontowana w taki sposób, by dolna krawędź obręczy utrzymującej powierzchnię do skakania znajdowała się poza siatką. To twardy i wpływający na kontuzje element konstrukcji, który warto pozostawić poza przestrzenią do skakania. Przed kupieniem urządzenia przeanalizuj wszystkie jego właściwości – dopasuj siłę i grubość do wagi malucha.

Przed każdym użyciem sprawdzaj stan siatki i jakość zapięcia. Jeśli masz wątpliwości, czy chroni ona małego sportowca należycie, wymień ją na nową. Co jakiś czas kontroluj także, czy urządzenie stoi prosto i jest stabilnie osadzone w ziemi. Zabawki do ogrodu, takie jak trampolina i inne sprzęty poprawiające koordynację ruchową u dziecka, to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego przez malucha. Jeśli planujesz zabawę większej grupy dzieci, kup szerszą trampolinę, gdyż skakanie w dużym zagęszczeniu może prowadzić do urazów i złamań.

Zobacz też: Zjeżdżalnia w ogrodzie – jaką wybrać?

Top 3 zabawki do ogrodu dla dzieci

Drabinki dla dzieci

Drabinki dla dzieci to najprostszy i jeden z najtańszych elementów wyposażenia dziecięcego placu zabaw. Sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale także w pokoju czy nawet w zabudowanym balkonie. Dają urozmaicone możliwości wykorzystania i prawie nigdy się nie nudzą. To kultowe miejsce dla starszych i młodszych dzieci, z powodzeniem zastępujące zabawy z dawnych lat na osiedlowym trzepaku.

Drabinki możesz kupić oddzielnie lub zdecydować się na zabawki do ogrodu, które łączą kilka elementów. Drabinki mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jest to odpowiednio zabezpieczone i wypolerowane drewno. Możesz także zdecydować się na drążki pokryte specjalną gumą lub pianką, które są delikatniejsze dla rąk i dają stabilniejszy uchwyt.

Z drabinek możesz zbudować różnorakie konstrukcje, tory przeszkód i tunele. Warto w tym celu wykorzystać rozłożyste drzewo, siatkę do hamaka lub zrobić domek na drzewie, do którego będzie się wchodziło po drewnianych schodach.

Jeśli drabinki mają służyć typowo do gimnastyki, pamiętaj odpowiednim, amortyzującym upadki podłożu. Mogą to być specjalne płyty z miękkiej pianki, sztuczna trawa albo piasek. Zamiast betonowych lub kamiennych powierzchni postaw na tworzywa antypoślizgowe albo zrób pod spodem piaskownicę.

Tradycyjne drabinki możesz zastąpić ścianą przypominającą ściankę wspinaczkową dla dorosłych. Możesz też przygotować kombinację z drabinek, równoważni i lin lub siatek, po których dziecko będzie się wspinać, spacerować lub huśtać. Warto, abyś rozwiesił kilkanaście centymetrów nad ziemią siatkę lub dłuższą drabinkę, po której dziecko będzie przemieszczało się za pomocą dłoni. To nie lada wyzwanie dla małych i starszych sportowców.

Stawiaj na materiały dobrej jakości i takie, które są przeznaczone dla dzieci. Co jakiś czas sprawdzaj jakość wiązań, łączeń i stan placu zabaw. Pod wpływem deszczu, mrozu lub po prostu użytkowania, poszczególne elementy mogą się zużywać lub niszczyć. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Top 3 zabawki do ogrodu dla dzieci

Ogrodowy plac zabaw nie musi wiązać się z dużymi kosztami i znacznymi nakładami pracy. Prawdziwą atrakcją dla dzieci są kąciki do pracy, które wykorzystują naturalne materiały i wszystko to, co jest wokoło nas. Posadź z dzieckiem w ogrodzie rośliny i wspólnie je podlewajcie. Obserwowanie wzrostu warzyw lub kwiatów i zbieranie owoców daje maluchom ogromną satysfakcję.

Bardzo popularne są także błotne kuchnie, w których dziecko może szykować wymyślne potrawy z błota, piasku i kamieni. Możesz także przygotować ogrodowy kącik plastyczny – wystarczy kawałek papieru zamocowany na rolce i zestaw farb lub kredek. Nie będziesz się martwić, że dziecko się ubrudzi lub pomaluje podłogi albo ściany w domu. Na fragmencie deski lub ściany przygotuj powierzchnię pokrytą farbą tablicową. Tak różnorodny i bogato urządzony plac zabaw spełni marzenia najbardziej wybrednych użytkowników.