icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować jak najmniej śmieci. Marzą o ogrodzie, który będzie współgrał z naturą. Ekologiczny ogród – czy to możliwe?

Ogród ekologiczny – wyzwanie Moniki i Dawida

Dom Moniki i Dawida to bogactwo ekologicznych rozwiązań. Jest dobrze ocieplony, nie wymaga wysokich nakładów na ogrzewanie, zapewnia niskie zużycie energii. Para stara się oszczędzać wodę, samodzielnie przygotowują posiłki i zaopatrują się u lokalnych dostawców. Postanowili, że będą sukcesywnie wdrażać w życie takie rozwiązania, które zapewnią im zdrowe funkcjonowanie, zgodnie z naturą i otaczającym ich środowiskiem.

Naturalnym jest dla nich stworzenie takiego ogrodu, który będą zdobić naturalne materiały (drewno), w którym będzie dużo zieleni i kolorowa, przyciągająca owady i małe miejskie zwierzęta roślinność.

Chcą, aby ich ogród wzmacniał i budował naturalny ekosystem, dawał cień latem i obniżał temperaturę w upalne dni. Nie chcą stosować chemicznych preparatów do ochrony i pielęgnacji roślin, marzy im się ekologiczny ogród warzywny i owoce z własnej działki. Ekologia w ogrodzie – pomysł na wagę złota!

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

Ekologiczny ogród – nasze rozwiązania

Zaprojektowanie kolorowego i pachnącego ogrodu w mieście nie jest wcale trudne. Wybór miododajnych roślin i stworzenie przestrzeni, która na pierwszy rzut oka nie jest idealnie zagospodarowana, z zakamarkami i skrytkami wśród krzewów, z pewnością przyciągnie miejskich mieszkańców – jeże, owady czy nawet wiewiórki oraz dzięcioły. W koronach drzew ptaki będą chciały uwić gniazdo.

Oczko wodne przyciągnie małe gady lub płazy, a lawenda czy werbena skuszą kolorowe motyle. Możesz wzbogacić ogród o domki dla owadów, które wykonasz samodzielnie z kilku desek, gałązek i starych, zeschniętych liści. Schronią się w nich pszczoły, chrabąszcze oraz biedronki. Zobacz z czego zbudować hotel dla owadów.

Podczas czytania książki lub spożywania posiłku na tarasie będziesz mógł obserwować, jak natura zbliża się do człowieka i pozwala mu się lepiej poznać. Czy jest lepszy pomysł na spokojny, ciepły letni wieczór w towarzystwie bliskiej osoby?

Zobacz także: Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Ogród ekologiczny – przywitaj się z naturą

Jeśli ogród pełen owadów kojarzy Ci się wyłącznie z komarami, muchami i irytującym odgłosem pszczół, ekologiczny ogród pozwoli Ci zmienić stosunek do najmniejszych stworzeń, bytujących wokół nas. Owady same znajdą swoje miejsce, gdy pozostawisz im w cichym i ustronnym miejscu kopczyk z liści, zbudujesz skrzynkę z drewna, wypełnioną bambusowymi lub brzozowymi patykami, w której znajdą schronienie.

Dla jeża wystarczający jest niezbyt szczelny płot, aby mógł się przemieszczać między podwórkami. W gałęziach drzew zamieszkają nie tylko ptaki, ale także nietoperze czy małe gryzonie.

Jeśli obawiasz się, że Twój ekologiczny ogród warzywny zostanie zjedzony przez szkodniki, możesz go odgrodzić przy pomocy estetycznie wykonanego płotka z recyklingu, obsypać warzywa żwirkiem ogrodniczym lub rozrzucić skorupki jajek. W ten sposób zagrodzisz drogę ślimakom i innym mieszkańcom miejskich ogrodów. Osy przegonisz, wieszając w ogrodzie imitację gniazda os – to skuteczny sposób, zwłaszcza dla domowników, którzy są uczuleni na jad owadów.

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

Ekologia w ogrodzie – ogród bez chemii

Nie zawsze rośliny są w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobami, które przenoszą się w powietrzu i za pośrednictwem owadów. Jeśli widzisz, że Twoje ogrodowe rośliny chorują, wybieraj środki przyjazne środowisku, na bazie naturalnych składników.

Monika i Dawid postawili na ekologiczne mieszanki i naturalne nawozy, a do tego sięgnęli po sprawdzone metody odkwaszania i odżywiania gleby, z których korzystali nasi dziadkowie – zamontowali w ogrodzie kompostownik, do którego wyrzucają resztki warzyw oraz zgrabione liście – mają nawóz i niższe koszty wywozu śmieci w jednym.

Ekologiczny ogród – zamontuj beczkę na deszczówkę

Po co zużywać wodę z kranu, skoro możesz ją magazynować w postaci deszczówki? Monika z Dawidem ustawili w kącie ogrodu estetyczną i dekoracyjną beczkę na deszczówkę. Zebrana w ten sposób woda wystarczy na codzienne podlanie kwiatów nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Jest zdrowa i ekologiczna, zapewnia roślinom wzrost, a domownikom niższe rachunki za wodę. Pamiętaj o jej zakrywaniu w słoneczne dni, zamontuj też niewielki kranik z blokadą, który będzie bezpieczny dla dzieci.

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

Meble z odpowiedzialnie pozyskanego drewna

 

Monika i Dawid sprawdzili przed wyborem mebli, skąd pochodzi drewno, użyte do ich produkcji. Zależało im na tym, aby produkty w ogrodzie nie trafiały od producenta z nielegalnych upraw, posiadały odpowiedni certyfikat i były bezpieczne dla użytkowników. Na szczęście w ofercie Castoramy znajduje się wiele produktów, które spełniały ich wymagania, bez problemu więc wybrali zestaw dla siebie.

Ogród ekologiczny potrafi być piękny i ponadczasowy – wystarczy nieco wysiłku, by w szybki sposób zyskać niepowtarzalne miejsce do relaksu i spotkań w gronie rodziny.