Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Drewniany domek to dla dzieci świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Zbudowanie maluchom kryjówki przed światem dorosłych nie jest wcale trudne ani drogie. Oto kilka porad, jak stworzyć od podstaw domek dla dzieci.

Domek drewniany dla dzieci – dlaczego warto?

Pamiętasz fantastyczne przygody dzieci z Bullerbyn? Podczas lektury książki, niejeden czytelnik zazdrościł szwedzkim urwisom niesamowitych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Twoje pociechy nie lubią przebywać na świeżym powietrzu? Warto pokazać im, że świat jest ciekawszy poza ekranem smartfona.

Letni wieczór spędzony pod gołym niebem może być dla dzieci niezwykłą frajdą. Kiedy zrobi się chłodno, powinny przenieść się pod dach. Tam do świtu mogą opowiadać sobie straszne historie lub snuć plany na przyszłość. To znakomita okazja do pobudzania myślenia i rozwoju wyobraźni.

Mała chatka jest także dobrym pomysłem na wyposażenie ogrodu. Gdy dzieci podrosną, można w nim urządzić składzik na narzędzia. Chcesz mieć domek drewniany? Zrób to sam! Oczywiście w marketach budowlanych są już gotowe modele, ale przecież Twoje dzieci zasługują na coś wyjątkowego.

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Jak zrobić domek drewniany dla dzieci?

Na początku należy się zastanowić, z jakich elementów powinien składać się taki domek. Masowo produkowane modele są właściwie miniaturami prawdziwych posiadłości. Mają dach i eleganckie schody prowadzące do środka. Całość umieszcza się na kilku belkach, a w części z nich montuje się zjeżdżalnie.

Jeśli projekt jest już gotowy, pora pomyśleć o materiałach. W drewnianym domku dzieci będą bawić się głównie latem, więc nie trzeba martwić się kwestią ocieplenia. Wystarczą sosnowe deski, które znajdziesz w każdym markecie budowlanym. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w kilka słupów, krawędziaków i profili stalowych.

Wiadomo już, z czego powstanie konstrukcja. Jednak jak zrobić domek dla dzieci i jakich użyć narzędzi? Na pewno trzeba mieć pod ręką młotek, śrubokręt lub wkrętarkę oraz poziomicę. Aby przyciąć odpowiednio deski, do odmierzania ich długości można użyć metrówki. Z pomocą tylko tych kilku narzędzi zbudowanie domku nie przysporzy Ci trudności.

Zobacz także: Top 3 zabawki do ogrodu dla dzieci

Domek drewniany dla dzieci – zrób to sam

Jak zrobić drewniany domek dla dzieci? Pierwszym etapem jest budowa szkieletu. Jeśli projekt uwzględnia osadzenie głównego pomieszczenia na słupach, pamiętaj, by szczególnie zadbać o ich stabilność. W tym celu wyrównaj teren i odpowiednio go wypoziomuj. Dobrą praktyką jest postawienie domku dla dzieci na twardym, betonowym podłożu.

Następnie zbij poszczególne elementy w całość. Pamiętaj, by zostawić otwory na drzwi oraz niewielkie okno. Gdy domek dla dzieci ma już cztery ściany, czas postawić dach. Warto zbudować go z dwóch warstw desek, pomiędzy którymi znajdzie się materiał chroniący przed deszczem.

Przeczytaj także: Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Jeśli wszystko jest już gotowe, pora dobudować schody i balustradę. Dalsze etapy zależą już od indywidualnych preferencji. Z czasem możesz udoskonalać konstrukcję. Ambitni majsterkowicze wstawiają do okien szyby lub budują nawet mały balkon. Wszystko po to, aby nawet ta mała przestrzeń była przytulnym miejscem.

Domek drewniany dla dzieci – pamiętaj o pielęgnacji

Gdy domek drewniany DIY jest już prawie gotowy, trzeba zaimpregnować drewno. Deski muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, aby konstrukcja była trwała. Malowanie impregnatem należy powtarzać co kilka lat. Można wtedy przy okazji zmienić kolor, aby nieco ożywić wygląd domku.

Podsumowanie

Domek drewniany DIY to skuteczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Przy stawianiu konstrukcji mogą pomóc także dzieci. Wbijanie gwoździ i wykonywanie prostych czynności pod nadzorem osoby dorosłej z pewnością będzie dla nich nie lada atrakcją. Z kolei dla dorosłych to dobry sprawdzian z umiejętności manualnych i cierpliwości.

Jak zrobić domek dla dzieci? Teraz już wszystko wiadomo. Jeśli majsterkowanie tylko pobudziło Twój twórczy apetyt, warto dowiedzieć się także, jak wzbogacić przydomowy plac zabaw o nowe elementy. Satysfakcja z samodzielnego wykonania huśtawki lub piaskownicy będzie równie wysoka.