Dekorujemy ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z siatki jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów płotów stawianych wokół posesji. Jest to stosunkowo tanie i łatwe w montażu rozwiązanie. Aby pasowało do charakteru domu i podkreślało piękno posesji, warto jest je obsadzić roślinami. Sprawdźmy, jakie mamy możliwości ozdobienia ogrodzenia z siatki.

Kiedy zacząć ozdabiać ogrodzenie

Dekorowanie ogrodzenia powinno być jedną z ostatnich czynności wykończeniowych, jakich podejmujemy się podczas stawiania płotu. Jeśli chcemy do tego celu wykorzystać rośliny, które wymagają czasu, by wyrosnąć, warto zasadzić je jak najwcześniej po wzniesieniu ogrodzenia, aby prace konstrukcyjne nie uszkodziły przygotowanych przez nas zawczasu grządek. 

Po co dekorować ogrodzenie

Poza oczywistymi walorami estetycznymi i możliwością dopasowania stylistyki ogrodzenia do tej pasującej w ogrodzie, udekorowanie płotu znacząco zwiększa nasze poczucie prywatności na terenie posesji. Rozciągnięta pomiędzy słupkami, nawet najdrobniejsza siatka pozwala osobom z zewnątrz bez przeszkód zaglądać do ogrodu, co może sprawić, że trudniej nam będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie. Wypełnienie luk w tego typu ogrodzeniu skutecznie uchroni nas przed wścibskimi spojrzeniami.

Dekorujemy ogrodzenie z siatkiDekorujemy ogrodzenie z siatkiDekorujemy ogrodzenie z siatkiDekorujemy ogrodzenie z siatki

Porada eksperta

Spośród siatek, które można wykorzystać do roli ogrodzenia możemy wybierać modele bardziej i mniej stabilne. Te drugie przeznaczone są do poletek pod sadzonki i mogą okazać się zbyt delikatne do roli płotu wokół posesji. Obsadzone pnączami mogą załamać się pod ich ciężarem i ulec zniszczeniu. Wybierając siatkę, zwróćmy więc uwagę na obszar jej zastosowania, który powinien być określony w specyfikacji.

Zobacz też: Odświeżanie lamelowego płotu krok po kroku

Pnącza dekoracyjne – czym najlepiej obsadzić siatkę?

Najlepszym sposobem udekorowania ogrodzenia wykonanego z siatki będzie obsadzenie go pnącymi roślinami. Takie rozwiązanie będzie kosztowało nas niewiele zachodu – większość tego typu roślin nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Regularnie podlewając sadzonki, już po kilku miesiącach uzyskamy płot wyglądający bardzo naturalnie i pięknie. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by wybrane przez nas pnącza nie były za grube i nie obciążały delikatnej konstrukcji ogrodzenia. Na jakie rośliny powinniśmy zwrócić uwagę?

Wiciokrzew (Lonicera)

Wiciokrzew to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych do obsadzania ogrodzeń. Latem jej pnącza pokrywa bujny kwiatostan, który zachwyca zapachem. Rośnie niemal w każdym rodzaju gleby i kwitnie zarówno w pełnym słońcu, jak i częściowo zacienionych miejscach.

Dowiedz się: Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?

Dekorujemy ogrodzenie z siatki

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz bardzo gęsto porasta powierzchnię, pod którą zostanie posadzony. Pnąc się w górę ogrodzenia, z powodzeniem zasłoni wszelkie szczeliny, zapewniając nam maksimum prywatności i to przez cały rok, gdyż nie gubi liści na okres zimowy.

Wilec (Ipomoea)

Wilec można zobaczyć na wielu balkonach i tarasach znajdujących się w blokach mieszkalnych. Rośnie szybko nawet w zacienionych miejscach, a rozsiewa się praktycznie sam. Intensywnie kwitnie od początku lipca do końca września, a jego kwiatostan urzeka kolorami od białego po intensywnie fioletowy i purpurowy.

Winnik (Ampelopsis)

Winnik to pnącze posiadające wyjątkowe walory estetyczne. Posiada ciekawe, palczaste liście i intensywnie fioletowe owoce przypominające winogrona. Są to owoce jadalne, lecz jeśli nie zapewnimy pnączom wystarczającej ilości światła będą twarde i bardzo kwaśne.

Jeśli rozważamy otoczenie ogrodzenia przy naszym domu pnączami, sprawdźmy także, na jakie rośliny trujące powinniśmy uważać.