Dlaczego warto wybrać wannę prostokątną?

Wybierając wannę, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej pojemność, wymiary i materiał, z którego jest wykonana. Często zapomina się, jak istotnym aspektem jest także jej kształt. Dlaczego spośród tylu dostępnych modeli warto wybrać wersję właśnie prostokątną?

Najpopularniejsze kształty wanien

Myśląc o funkcjonalności wnętrza, koniecznie trzeba zastanowić się nad najbardziej optymalnym kształtem wanny! W celu podjęcia odpowiedniej decyzji warto dowiedzieć się, z jakimi wariantami możemy się spotkać podczas zakupów:

 • wanna prostokątna – to właśnie te modele królują w naszych mieszkaniach. Słyną nie tylko z prostej produkcji, ale też dość bezproblemowego włączania ich w łazienkowe projekty aranżacyjne. Typowe wymiary to 70-100 cm szerokości i 120-200 cm długości;

 • wanna asymetryczna – może przyjąć formę narożną i wnękową, czyli taką, która przylega do ścian łazienki z trzech stron. Zwykle wymiary wahają się w granicach 140-180 cm długości i 75-110 cm wysokości;

 • wanna symetryczna – jej dwa boki mają takie same rozmiary. Zwykle zajmuje sporą część rogu łazienki;

 • wanna nietypowa – tutaj znajdziemy fantazyjne kształty, czego przykłady stanowią wanna okrągła, ośmiokątna czy owalna.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że wanny asymetryczne dzielimy na lewe i prawe. To ważna wiadomość dla wszystkich planujących ich zakup! 

Jakie są zalety wanny prostokątnej?

wanna prostokątna

Wanna prostokątna ma ogrom zalet:

 • uniwersalność – dzięki swojej klasycznej formie i dostępności w wielu kolorach pasuje niemalże do każdej łazienki, niezależnie od dominującego w niej stylu;

 • funkcjonalność – bez trudu można ją wpasować we wnękę lub szczelnie połączyć ze ścianą. To sprawia, że dobrze komponuje się z innymi urządzeniami w łazience;

 • komfort – wanna prostokątna ma świetnie zaprojektowane wnętrze, które umożliwia bardzo wygodne kąpiele. Zwykle posiada też wyprofilowane miejsca na głowę i łokcie oraz zagłębienia na mydło i kosmetyki;

 • łatwość aranżacji – nie zajmuje wiele miejsca, co jest atutem szczególnie przy małej przestrzeni. W dużych łazienkach może być wanną dwuosobową, a nawet wolnostojącą.

Czy wiesz, że…

Najmniejsze wanny mają pojemność 70 litrów, a największe 400? Pamiętajmy, że każda kąpiel w tak dużej wannie wiąże się ze sporym zużyciem wody i produkcją ścieków. Nie jest to z pewnością aktywność sprzyjająca środowisku.

Gdzie sprawdzi się wanna prostokątna?

Wanna owalna czy prostokątna? Choć chciałoby się powiedzieć, że wszystko zależy od naszych upodobań, przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie musimy przeanalizować nasze możliwości aranżacyjne! Mimo że modele owalne są bardzo efektowne, jednocześnie wymagają dużej ilości miejsca, niejednokrotnie stanowiąc centralny punkt łazienki. Wanna prostokątna na pewno będzie doskonała we wszystkich pomieszczeniach, które nie cechują się olbrzymim metrażem.

Jaką wannę wybrać ze względu na materiał wykonania?

wanna prostokątna 2

Jeśli decyzja o kształcie wanny jest już za nami, koniecznie pomyślmy, jaki materiał będzie dla nas najlepszy:

 • wanna akrylowa – akryl to bardzo trwały materiał o dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej. Jest odporny na zarysowania, a w przypadku długoletniego użytkowania, możemy zdecydować się na konserwację przy użyciu pasty polerskiej. 

Modele tego typu będą cechować się gładką powierzchnią, a także odpornością na działanie środków chemicznych. Łatwo tu o utrzymanie czystości, ponieważ nie musimy się martwić o ewentualne zacieki. Na rynku istnieją obecnie także modele antybakteryjne, pozwalające na zahamowanie tempa rozwoju bakterii;

 • wanna żeliwna – zdecydowanie najtrwalszy materiał do konstrukcji wanien, który nie ulega zniekształceniu i jest odporny na uderzenia. Ma dużą bezwładność cieplną, co sprawia, że woda utrzymuje stałą temperaturę. 

„Wanny na całe życie” świetnie pasują do eleganckich wnętrz, ponieważ ich nóżki mają często kształt antycznych rzeźb czy łap egzotycznych zwierząt. Są jednak bardzo ciężkie, a ich transport i montaż bywają uciążliwe. Nie należą też do najtańszych;

 • wanna stalowa – dobrze, jeśli jest wytłoczona z jednego arkusza blachy, gdyż to pozwala na brak spawów, czyli miejsc łączenia, w których z czasem może pojawić się korozja. 

Stal zwykle pokryta jest specjalną emalią. Tu warto pamiętać, że im cieńsza jej warstwa, tym trwalsza powłoka. Z kolei im grubsza stal, tym większa stabilność wanny. Minusem jest fakt, że woda w wannie stalowej bardzo szybko stygnie. Aby temu zaradzić, można zamontować specjalną obudowę ze styropianu.

Wanny produkuje się również z drewna, konglomeratów czy kamienia, ale te rozwiązania są dużo droższe od standardowych i kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Przydatne akcesoria do wanny

wanna prostokątna castorama

Żeby nasza wanna była jeszcze wygodniejsza i uzyskała maksymalną funkcjonalność, możemy pokusić się o zakup dodatkowych akcesoriów. Mamy tutaj spory wybór! 

Po pierwsze, znajdziemy obudowy ze styropianu, które pozwolą na świetną izolację cieplną lub te z akrylu, niezastąpione w zapewnieniu estetycznego wyglądu wanny. Kolejne ciekawe akcesoria to wygodne zagłówki mocowane na przyssawki, uchwyty i relingi, które ułatwią wstawanie, wchodzenie i wychodzenie z wanny, a także antypoślizgowe maty, dbające o nasze bezpieczeństwo. 

Popularność zyskują także parawany z przezroczystego szkła lub te z dekorami. W przypadku długich wanien fantastyczne będą wersje składane.