Domowa biblioteczka – jak ją zrobić?

Domowa biblioteka powinna znaleźć się we wnętrzu każdego, kto uwielbia czytać i kolekcjonować rozmaite książki. Jeśli posiadamy całkiem pokaźny zbiór lektur, warto zorganizować dla nich specjalne miejsce, by je wyeksponować. Dowiedzmy się jak w łatwy sposób zbudować i urządzić domową biblioteczkę.

Z pewnością wielu z nas borykało się z problemem braku miejsca na książki. Z tego powodu zdarza się, że ulubione lektury przechowujemy w pudłach lub w różnych miejscach domu, w których akurat zwolniła się przestrzeń. Przez to kiedy chcemy wrócić do konkretnego egzemplarza, trudno jest odnaleźć go w panującym nieporządku. Warto więc wygospodarować w domu miejsce, w którym można zbudować własną bibliotekę. 

Przed jej stworzeniem musimy się zastanowić, ile dokładnie miejsca będziemy potrzebować. Jeśli posiadamy duży metraż, to świetnym pomysłem będzie zagospodarowanie biblioteczki na całej ścianie – półki powinny być umieszczone od podłogi aż po sam sufit. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzimy dużo miejsca, ale dodatkowo stworzymy ciekawy efekt dekoracyjny w wybranym pomieszczeniu. 

biblioteka w domu

Biblioteka w domu – półki i regały
Płyta meblowa dąb 18 x 600 x 1200 mm

Najważniejszym elementem każdej biblioteki są półki. Powinny one przede wszystkim być mocne i solidne, tak by mogły utrzymać nawet najcięższe książki. W takim przypadku doskonale sprawdzą się półki liściaste, wykonane z solidnego dębu. Ponadto ich naturalny wygląd idealnie dopasuje się do najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz, takich jak skandynawski lub boho. Montowane od podłogi aż do sufitu pozwolą nam umieścić na nich większą liczbę książek. Jeśli natomiast nie dysponujemy tak dużym metrażem, który pozwoli nam zainstalować półki, możemy wyposażyć swój gabinet lub pokój w drewniany regał wolnostojący. Mebel ten stanowi doskonałą alternatywę dla przechowywania lektur.

Wytrzymałe i stabilne półki możemy stworzyć także z płyt gipsowo-kartonowych. Ich szerokość oraz wysokość z łatwością dopasujemy do wielkości książek.

 

Porada eksperta

Płyta gipsowo – kartonowa cechuje się wygodą obróbki – możesz łatwo ją przyciąć do koniecznych rozmiarów oraz kształtu, dzięki czemu wygodnie dopasujesz ją do charakteru wykańczanego miejsca.

Wykorzystując proste półki, musimy pamiętać, by dodatkowo wyposażyć je w specjalne podpórki na książki, które zapewnią im dodatkowo stabilne i bezpieczne przechowywanie.

Wybierając najlepsze półki dla siebie, należy kierować się nie tylko ich wytrzymałością na ciężar domowej biblioteczki, ale również wyglądem. We wnętrzach industrialnych i loftowych najlepiej sprawdzą się półki z metalowymi wspornikami, ułożone równolegle lub tworzące luźne kompozycje. Rustykalne aranżacje wykorzystują naturalne materiały, dlatego półki z drewna, najlepiej w jego surowej, naturalnej formie, podkreślą ten przytulny i ciepły styl. Interesującym i nieszablonowym rozwiązaniem jest wykorzystanie szklanych półek lub gablot. Dzięki nim pomieszczenie będzie jaśniejsze i optycznie się powiększy, eksponując biblioteczkę. Sięgając po szklane półki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich nośność, zwłaszcza jeśli nasza kolekcja bogata jest w ciężkie tomy.

Jak wykorzystać każdą przestrzeń?

Przed rozpoczęciem pracy nad stworzeniem miejsca na naszą kolekcję książek należy wybrać odpowiednią przestrzeń. Najlepszym wyborem będzie duża, pusta ściana, którą w całości będziemy mogli zaaranżować jako bibliotekę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy sięgnąć po inne, równie interesujące rozwiązania. 

Wolny kąt w pokoju z łatwością zamienimy w czytelniczy zakątek, umieszczając w nim narożny regał. Możemy również wykorzystać wolną przestrzeń pod schodami oraz wzdłuż wejścia na wyższe piętro. To rozwiązanie niesie ze sobą dodatkową zaletę – przechodząc obok książek, z pewnością któraś zachęci nas do sięgnięcia po lekturę!

Skosy w pokoju również nie stoją na przeszkodzie do stworzenia domowej biblioteczki. Zamiast regału w takim wypadku sprawdzą się półki umieszczone pod skosem. Możemy zdecydować się na pojedynczą lub podwójną półkę na długości całej ściany, albo tworzyć własne kompozycje z użyciem kilku półek, umieszczonych np. naprzemiennie. 

W pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni interesującą propozycją jest umieszczenie półek wokół drzwi lub futryny. Miłośnikom książek o romantycznej duszy z pewnością przypadnie do gustu rozwiązanie w postaci regału na drzwiach, które pozwoli uzyskać efekt sekretnego pomieszczenia. Taki sposób aranżacji przestrzeni będzie nie tylko praktyczny, ale również przyciągnie spojrzenia gości i doda charakter pomieszczeniu. 

Domowa biblioteka – wyposażenie
ksiązki w domu

Biblioteka to nie tylko regały i półki. Aby czytanie książek było komfortowe, warto także wyposażyć tę przestrzeń w wygodny fotel lub kanapę. Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie, szczególnie jeśli uwielbiamy pogrążać się w lekturze wieczorową porą. W pokoju, pełniącym funkcję biblioteki, przydatne będzie też biurko z wygodnym krzesłem, przy którym będziemy mogli tworzyć własne notatki z czytanych książek.

Przytulny kącik z uporządkowanymi lekturami możemy wykonać w salonie, gabinecie lub w sypialni. Dzięki temu w naszym domu zapanuje porządek, a dodatkowo stworzymy idealne miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć, pogrążając się w ulubionej powieści.