Produkty

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Moda na urządzanie wnętrz skandynawskich nieco ucichła, ale popularność regałów w stylu skandynawskim nie maleje. Jakimi cechami odznaczają się te meble? Co je wyróżnia i sprawia, że są chętnie kupowane do nowoczesnych mieszkań?

Styl skandynawski, czyli jaki?

regał w pokojuStyl skandynawski w urządzaniu wnętrz wiąże się z aranżowaniem pomieszczeń jako surowych, minimalistycznych, eleganckich. Funkcjonalnych, ale pięknych. Jasnych, przestrzennych, pełnych naturalnego światła. Meble i dodatki do wnętrz skandynawskich muszą odzwierciedlać cechy, które charakteryzują ów styl. Są to przede wszystkim:

- kolorystyka, która w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim jest stonowana, jasna, spokojna. Pasują tu biel i beż, ale również naturalny brąz drewna, szarość kamienia, zieleń świeżych roślin,

- naturalne i trwałe materiały, z których wykonuje się meble i najciekawsze dodatki. Lepiej jest kupić mniej elementów co prawda droższych, ale dobrze przemyślanych i służących przez lata, niż wydać pieniądze na produkty niskiej jakości i musieć je szybko wymieniać lub maskować uszkodzenia powstałe podczas codziennego użytkowania,

- proste i niebanalne formy. Minimalizm nie wyklucza sięgania po różne zestawienia linii i kompilacje powstałych z nich figur geometrycznych. Regał w kształcie rombu jest równie piękny co kwadratowy, a ciekawszy. Należy jednak pamiętać, by pełnił podstawową funkcję – mieścił dużo przedmiotów i pomagał w organizacji przestrzeni, a nie jedynie ją ozdabiał.

Porada eksperta

Styl skandynawski docenia meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Szafa czy komoda z prawdziwego drewna ozdobi nasze mieszkanie i pomieści sporo przedmiotów. Co do materiałów na tkaniny, stawia się na bawełnę, len, jutę – możemy wprowadzić je do pomieszczenia pod postacią zasłon, obrusów, narzut czy dywaników.

bialy regalModne regały w stylu skandynawskim

Regały w stylu skandynawskim wyróżnia wizualna lekkość, przejrzystość oraz delikatność. Drewniane są trwałe, jednak mocniejsze i bardziej wytrzymałe – możliwe do zastosowania także w pracowni czy warsztacie – będą regały skandynawskie z metalu. W przeciwieństwie do tradycyjnych mebli nie muszą być zabudowane. Czasem nie mają jedynie tylnej ściany, a czasem żadnej, upodabniając się tym samym do stelażu.

Jeśli regał ma zamykane szafki, część z nich pozostaje odkryta. Modne regały skandynawskie zachowują harmonię przy jednoczesnym braku symetrii. Zamknięta szafka może znajdować się po prawej stronie, podczas gdy lewa pozostanie otwarta. Również otwarte szafki mogą różnić się pojemnością, a półki odległością.

Popularną alternatywą regałów w stylu skandynawskim są drabiny. Kształty niektórych mebli inspirowane drabiną są długie, wąskie, przestronne i eleganckie. Opierają się na stelażu lub bezpośrednio o ścianę.

W ostatnich latach modne stało się także wykonywanie szafek i regałów w stylu skandynawskim ze skrzynek po warzywach bądź palet. Zastosowanie ich kłóci się z dbałością o trwałość materiałów, ale stanowi sprytne dostosowanie idei stylu skandynawskiego do własnych potrzeb. Pomalowane na biało czy szaro meble z palet i skrzynek są tanie, proste i minimalistyczne. Pomagają doskonale zorganizować przestrzeń.

styl skandynawskiDla kogo regały w stylu skandynawskim?

Meble i regały w stylu skandynawskim sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych nowocześnie. Są doskonałym wyborem dla osób, które cenią minimalizm, porządek, ład i harmonię. Nie stawia się na nich wielu przedmiotów, nie stosuje na nich oklein, nie ozdabia w żaden wyszukany sposób. Skandynawskie regały podkreślają to, co na nich stoi, współtworząc z tymi przedmiotami oryginalną dekorację.

Regały skandynawskie to także dobre rozwiązanie dla osób, których mieszkanie jest małe. Nie zajmują wiele miejsca i nie przytłaczają pokoju wizualnie. Wręcz przeciwnie – za sprawą otwartych elementów, np. braku tylnej ściany, nadadzą salonowi czy sypialni lekkości.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń
Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowaniu spiżarni w swoim domu. Jest to miejsce, które może bardzo łatwo uporządkować Twoją kuchn...
Czytaj więcej

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?
Regały to funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie w pokojach, ale także spiżarniach, garażach, piwnicac...
Czytaj więcej

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem
Urządzając domowe biuro, możemy napotkać na wiele trudności. Jedną z nich i chyba najtrudniejszą do pokonania, jest taki dobór mebli, by możliwość pra...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?