Nieszablonowy regał na książki – inspiracje

Organizując przestrzeń w domu skupiamy się na wielu detalach, ale często zapominamy o miejscu na przechowywanie książek. Nasz wybór pada na zwykłe regały, które nie zawsze korespondują z aranżacją mieszkania. Możemy też wykonać meble, które nie tylko wkomponują się w wygląd wnętrza, ale również podkreślą jego piękno, jak i wartość samego zbioru. Warto przy tym pamiętać, że woluminy niekoniecznie muszą znaleźć miejsce na regale czy półce.

Wykorzystajmy dostępne materiały

Miejsce przetrzymywania książek możemy wykonać z materiałów, które często przechowujemy w piwnicy lub na strychu. Jednym z pomysłów może być wykonanie regału z drewnianych skrzyń przeznaczonych do magazynowania dokumentów. Wystarczy, że kilka przewrócimy na bok i poukładamy jedne na drugich. Konstrukcja nie musi przy tym posiadać regularnego kształtu, ponieważ regał prezentuje się atrakcyjniej, jeśli wykorzystamy skrzynie różnych rozmiarów. Aby całość była stabilna, możemy poszczególne elementy spiąć dużymi klipami biurowymi.

Regał można również zbudować z drabiny malarskiej (jednej lub kilku) oraz desek, które poukładamy pomiędzy szczeblami. Zaletą takiego mebla jest szybkość w rozstawieniu i demontażu. Nadaje przy tym przyjemny klimat w domu.

Oryginalny regał możemy również zrobić ze zwykłej drewnianej drabiny. W tym celu przytwierdzamy ją do ściany, ale z zachowaniem odstępu około 10 cm. Książki z jednej strony są podtrzymywane przez drabinę, z drugiej opierają się o ścianę. Pomysł taki możemy wykorzystać m.in. w domach o wystroju rustykalnym lub prowansalskim.

Nieszablonowe i przykuwające uwagę miejsce przechowywania książek możemy również zorganizować przy pomocy palet, skrzyń po owocach bądź drewnianych ławek. Taki mebel może być umiejscowiony bezpośrednio na podłodze lub przytwierdzony do ściany. Wybór zależy jedynie od naszej wizji i dostępności wolnego miejsca.

Wsporniki, sznury i deski

Książki możemy także przechowywać na szerokich wspornikach. Wystarczy, że zamontujemy je do ściany w takiej ilości, jaka jest nam potrzebna. Następnie na każdym z nich układamy kilka publikacji. Takie wykonanie daje bardzo ciekawy efekt i złudzenie, że książki przytwierdzone są bezpośrednio do ściany.

Ciekawie prezentujący się ragał uzyskamy również dzięki użyciu sznura i desek. Aby go wykonać, należy w pierwszej kolejności zrobić otwory w deskach i przeciągnąć przez nie sznur, tak aby cała konstrukcja po zamontowaniu do ściany lub sufitu była stabilna. Liczba tego rodzaju półek może w mieć różną ilość. Ważne, aby wybrać mocną linę, która utrzyma ciężar książek.

SMALL_regalksiazkiSMALL_regalksiazkiSMALL_regalksiazkiSMALL_regalksiazki

Papier na rurach?

Jeżeli posiadamy aranżację mieszkania w stylu industrialnym, inspiracją może stanowić regał wykonany z rur. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że taka konstrukcja może przybrać najróżniejsze kształty. Aby jednak w pełni spełniała swoje zadanie, rury podpierające książki powinny znajdować się w niewielkiej odległości od ściany – podobnie jak w przypadku regału wykonanego przy użyciu drabiny. Dodatkowy efekt otrzymamy, gdy zakończenie jednej części regału będzie stanowiła lampa lub stylizowana żarówka. Warto również dodać, że tak zorgaznizowane miejsce dobrze prezentuje się na tle drewnianej lub ceglanej ściany.

Wykorzystanie zakamarków

Rolę miejsca, w którym umieścimy książki, mogą pełnić także różnego rodzaju zakamarki naszego domu. Świetnie do tego celu nadaje się przestrzeń pod schodami. Często niewykorzystanym miejscem są przestrzenie pod sufitem lub pawlacze, które również mogą pełnić funkcję domowej biblioteczki. Śmiałym pomysłem jest z kolei przechowywanie woluminów w nieużywanym kominku. Podobnych miejsc w naszym domu może być jednak znacznie więcej.

Stolik jako regał

Książki mogą znaleźć miejsce również na stoliku kawowym, który może przybrać najróżniejsze kształty i formę. Istnieją nawet stoliki, w których książki ułożymy pionowo. Takie przeznaczenie mogą mieć również meble, które posiadają półkę na prasę lub drobiazgi pod blatem.

Gotowe rozwiązania

Możemy zdecydować się też na nabycie gotowych regałów. Projektanci prześcigają się w tworzeniu rozwiązań o różnych kształtach. Jednym z najbardziej popularnych jest regał układający się na ścianie w napis. Ciekawym rozwiązaniem są również półki, w których książki ułożone są pod różnym kątem.

Jak widać powyżej, nasza biblioteczka nie musi być zorganizowna jedynie na zwykłych regałach. Wykonana w zupełnie inny sposób wniesie do wnętrza sporo świeżości i przełamie tradycyjną rutynę w wystroju wnętrz.

SMALL_regalksiazki_castroSMALL_regalksiazki_castroSMALL_regalksiazki_castroSMALL_regalksiazki_castro