icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Schody drewniane do samodzielnego montażu – jakie wybrać?

Zamiast wykańczać klatkę schodową według klasycznego schematu budowlanego, możesz wykorzystać schody drewniane do samodzielnego montażu. Systemy te są zwykle dużo lżejsze, ich konstrukcja zajmuje mniej miejsca, a do tego są tańsze i dostępne od ręki w marketach budowlanych. Zobacz, jakiego rodzaju schody gotowe drewniane warto rozważyć, projektując swój dom.

schody drewniane

Schody drewniane do samodzielnego montażu – dlaczego warto je wybrać?

Schody drewniane to stylowy dodatek do wnętrza. Sprawdzają się w pomieszczeniu z drewnianymi podłogami, jak i przestrzeni wykończonej kafelkami czy wykładziną. 

Kiedy planujesz wykończenie klatki schodowej schodami drewnianymi, masz co najmniej 2 możliwości: 

  • zamówić je u stolarza według indywidualnego projektu – są wtedy specjalnie projektowane do Twojego domu, zwykle także bardzo dekoracyjne i reprezentacyjne;

  • kupić w markecie budowlanym schody drewniane gotowe – te modele są prostsze, często przystosowane do samodzielnego montażu (oszczędzasz więc na ekipie remontowej).

Co różni te 2 rozwiązania? Przede wszystkim cena. Schody na zamówienie kosztują (razem z montażem, pomiarem i transportem) od około 15 tys. zł do nawet do kilkudziesięciu tys. zł. Schody gotowe ze sklepu będą znacznie tańsze.

Gotowe schody drewniane zainstalujesz niemal wszędzie. Mają najczęściej dość lekką konstrukcję – oparte są najczęściej na metalowych wspornikach. Nie zajmują zwykle dużej przestrzeni, dlatego sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, np. piętrowych apartamentach w wielorodzinnym budynku mieszkalnym. Gotowe schody drewniane możesz zainstalować także w dwukondygnacyjnym pokoju. 

Poznaj przepisy dotyczące wymiarów schodów w domu

Schody drewniane do samodzielnego montażu mają także jeszcze jedną, dużą przewagę nad tymi zamawianymi u stolarza. Chodzi o czas oczekiwania. Jak w przypadku każdego elementu rzemieślniczego, wykonywanego na zamówienie, musisz liczyć się z oczekiwaniem na termin u fachowca. Sama produkcja schodów także swoje zajmuje. Schody wewnętrzne drewniane gotowe są od ręki! Wystarczy, że złożysz zamówienie w sklepie budowlanym, takim jak Castorama!

Nie musisz też martwić się montażem. Schody dostarczane są ze sklepu w elementach. Producenci dołączają do nich szczegółową instrukcję montażu  – czasem nawet z filmem instruktażowym – więc ich złożenie nie powinno sprawiać osobie z przygotowaniem technicznym większych problemów.  Zawsze musisz liczyć się z tym, że nie będą dopasowane tak idealnie, jak robione na zamówienie. Aby uniknąć niespodzianek, wcześniej starannie wymierz pomieszczenie i wybierz schody najlepiej odpowiadające parametrom pomieszczenia.

schody drewniane

Schody drewniane do samodzielnego montażu – rodzaje

W marketach budowlanych znajdziesz schody z różnych gatunków drewna: dębu, buku, sosny i jesionu. Za najlepsze uznaje się drewno z drzew liściastych, ponieważ są z reguły twardsze niż drewna iglaste. Najbardziej odporne na ścieranie i zarysowania jest drewno egzotyczne. Różnica w cenie schodów (o takiej samej konstrukcji) z drewna krajowego i egzotycznego zwykle wynosi 10-30%. 

Gotowe schody drewniane podzielić można także ze względu na kształt i system montażu. Wyróżnia się: modułowe, proste i kręcone.

Gotowe schody proste

Najczęściej spotkasz schody jednobiegowe (proste lub zabiegowe), oferowane w wersji pełnej albo ażurowej. 

Tanie schody drewniane do samodzielnego montażu najczęściej są samonośne. Wystarczy je zamocować do podłogi i do stropu za pomocą śrub rozporowych. Proste schody policzkowe czasami przykręca się bezpośrednio do ścian. Stopnie i balustrady zazwyczaj montuje się do konstrukcji schodów za pomocą śrub.

Gotowe schody kręcone

Schody kręcone są tańsze i łatwiejsze do zamontowania niż tradycyjne. Składają się ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Zajmują mało miejsca (ich średnica to zwykle 120-220 cm), ale są dość strome i ze względu na stopnie w kształcie klina nie tak wygodne, jak schody proste. Sprawdzą się w awangardowym wnętrzu, zwłaszcza gdzie przestrzeń na klatkę schodową jest bardzo ograniczona.

Gotowe schody modułowe

Schody modułowe zbudowane są z pojedynczych modułów, które nakłada się kolejno na siebie, łącząc je w jedną całość – tak, by powstał bieg schodów. Zależnie od sposobu, w jaki połączy się elementy konstrukcji, schody mogą być jedno- lub wielobiegowe – te są bardzo uniwersalne – łatwo można według własnych potrzeb regulować ich skręt, wysokość i kształt biegu. Zajmują niewiele miejsca – mają szerokość 55-120 cm.

schody drewniane

Gotowe schody drewniane – oszczędzaj czas i pieniądze podczas remontu

Gotowe schody drewniane do samodzielnego montażu to szybki sposób na remont w domu. Konstrukcje takie najlepiej sprawdzą się w przypadku niewielkich przestrzeni, w nowoczesnym budownictwie. Dostępne są w sklepach od ręki i nie musisz czekać wielu miesięcy na ukończenie pracy przez doświadczonego stolarza. Schody drewniane, które samodzielnie zamontujesz w domu, znajdziesz na Castorama.pl.