Drzwi pasywne - co to znaczy? Jak rozpoznać pasywne drzwi zewnętrzne?

Drzwi pasywne to klucz do energooszczędności w nowoczesnym domu. Te nowoczesne drzwi zwiększają izolacyjność termiczną, redukując straty ciepła i chroniąc przed zimnem. Zbudowane z trwałych materiałów jak drewno, stal czy aluminium, zapewniają szczelność i długotrwałą wytrzymałość. Idealne dla domów z dużą ilością okien, drzwi pasywne są nie tylko praktyczne, ale też estetyczne, dostępne w różnych kolorach i materiałach. Odkryj, jak mogą zmienić Twoje mieszkanie w bastion energooszczędności i komfortu.

Drzwi pasywne

Czym są drzwi pasywne?

Drzwi pasywne to takie drzwi, które idealnie sprawdzą się w domach energooszczędnych. Wszystko za sprawą tego, że minimalizują one straty ciepła. Są to nowoczesne drzwi, które najczęściej montuje się w nowoczesnym budownictwie, ale nie tylko. Charakteryzują się one bardzo wysokim standardem izolacyjności termicznej. W dodatku są one wyposażone w szczelny wiatrołap, który stanowi gwarancję ciepła wewnątrz domu nawet w przypadku mroźnej zimy. 

Najczęściej montowane są drzwi pasywne zewnętrzne, ponieważ to one pochłaniają najwięcej zimna i stanowią główną barierę przed dostaniem się chłodnego powietrza wewnątrz mieszkania. 

Popularność drzwi pasywnych związana jest z coraz częściej wybieranym rozwiązaniem architektonicznym,jakim jest dom pasywny. Jak można się domyślić – dom pasywny to taki, którego wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych.

Domy pasywne posiadają szereg rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji. Dzięki nowoczesnym zastosowaniom, zapotrzebowanie na energię w takich domach jest wielokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów podczas budowy są odpowiednie drzwi do domu pasywnego.

Drzwi pasywne – charakterystyka 

Drzwi pasywne – co to znaczy w praktyce? Należy wiedzieć, że tego typu drzwi charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami, które wpływają na dobre właściwości izolacyjne. Przede wszystkim drzwi pasywne są wykonane z najtrwalszych materiałów. Najczęściej produkowane są z wysokiej jakości drewna, stali lub aluminium. Oprócz materiału niezwykle istotna jest także konstrukcja drzwi, w której najważniejszą rolę odgrywa izolacja.

Szczególnie ważne w przypadku domu pasywnego są drzwi wejściowe pasywne. Wynika to głównie z tego powodu, że stanowią one najistotniejszą barierę dla przedostającego się powietrza. Takie drzwi charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, który jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku drzwi innego typu. Posiadają również znacznie wyższą ochronę przed wilgocią. Pozwalają korzystnie gromadzić energię wewnątrz pomieszczenia, co ma wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale również na koszty. 

Zalety montowania drzwi pasywnych w domu

Energooszczędność

Drzwi pasywne są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz aby Twój dom był jak najbardziej energooszczędny i posiadał sprawdzone rozwiązania. Technologia pasywna to standard, który uszczelnia wszystkie newralgiczne punkty obiektu - a wszystko po to, aby zatrzymać ciepło wewnątrz domu, jednocześnie nie pozwalając na ochłodzenie go z zewnątrz. 

W praktyce zastosowanie technologii pasywnej przekłada się na niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie całego budynku. Warto zainwestować w drzwi pasywne i nie zaniedbywać podczas budowy tych wyjątkowo ważnych elementów, czyli poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzić montaż stolarki otworowej zewnętrznej. 

Termoizolacja

Otwory okienne, a także drzwiowe, to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej mogą powstawać luki termiczne, które generują wysokie straty energii. W związku z tym, dzięki zastosowaniu drzwi pasywnych, można zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, którą pochłonęłyby koszty ogrzewania. 

Warto pamiętać również o istotnych kwestiach już podczas montażu. By uniknąć konsekwencji związanych ze skraplaniem wody w warstwie muru czy rozwojem pleśni warto zastosować technologię ciepłego montażu. Jest to sposób montażu warstwowego, który eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, a także przemarzania muru.

Wytrzymałość

Zastosowanie drzwi pasywnych to także gwarancja trwałości i jakości. Drzwi pasywne są wykonane z najwyższej jakości materiałów takich jak drewno, stal czy aluminium. W dodatku konstrukcja takich drzwi jest projektowana w sposób, który ma zapewnić jak największą szczelność.

 Dzięki tym wszystkim zastosowaniom mamy nie tylko energooszczędne, ale również niezwykle wytrzymałe drzwi, które są zdecydowanie bardziej trwałe od pospolitych drzwi wejściowych. 

drzwi pasywne

W jakich domach najlepiej sprawdzą się drzwi pasywne?

Drzwi zewnętrzne pasywne z reguły mogą sprawdzić się w wielu typach pomieszczeń. Co do ich zastosowania nie ma żadnej żelaznej zasady, która określałaby możliwość zastosowania drzwi pasywnych. Oczywiście w ich przypadku najczęściej należy kierować się tym, czy takie rozwiązanie będzie praktyczne. 

Drzwi pasywne przede wszystkim ze względu na swoje energooszczędne właściwości najlepiej sprawdzą się w domach i mieszkaniach, które posiadają dużą liczbę okien i przeszkleń. Tego typu budynki z reguły narażone są na wzmożone straty energii cieplnej. Zatem w przypadku budynków z dużą liczbą przeszkleń, dobrym sposobem będzie zamontowanie drzwi pasywnych, które pomogą zniwelować straty energii. 

Tego typu drzwi najczęściej wykorzystywane są podczas budowy domów w standardzie nowoczesnym. Ma to związek z tym, że nowoczesne budownictwo uwzględnia technologie pasywne w większym stopniu niż miało to miejsce jeszcze parę lata temu.

W nowoczesnym budownictwie również łatwiej jest takie drzwi zamontować. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zamontować do domów budowanych zgodnie z innymi standardami lub do mieszkania. Mnogość dostępnych wzorów sprawia, że każdy znajdzie idealne drzwi – pasujące zarówno do swojego wnętrza, jak i elewacji domu.

Drzwi pasywne najczęściej są wykonywane z drewna, stali lub aluminium. W zależności od materiału, struktury i koloru - tego typu drzwi można zamontować w różnych rodzajach budynków mieszkalnych.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Producenci drzwi pasywnych wzbogacają ofertę i dostosowują się do najbardziej wymagających klientów. W zależności od wnętrza, można zamontować pasywne drzwi w kolorze drewna lub bardziej nowoczesne w kolorach szarości czy klasycznej bieli.