Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Drzwi z systemem przesuwnym – montaż krok po kroku

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które w ostatnich czasach cieszy się sporą popularnością – zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, które stawiają na otwarte przestrzenie. Choć ich montaż nie należy do najprostszych, możemy poradzić sobie z nim samodzielnie. Oto krótki poradnik, który pokaże nam, jak zamontować drzwi przesuwne krok po kroku!

Zestaw wózków do drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne naścienne – kiedy się sprawdzą?

W nowoczesnych wnętrzach często spotykamy się z przesuwnymi drzwiami naściennymi. Zastosowanie tego rozwiązania jest szczególnie polecane w takich miejscach, jak:

- kuchnia z przejściem do pokoju dziennego – w ten sposób możemy cieszyć się jednocześnie zaletami kuchni otwartej i zamkniętej. Jeśli drzwi są zasunięte, kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem, a wytwarzane w niej zapachy nie przedostają się do salonu. Wystarczy jednak tylko odsunąć drzwi, by zyskać bardziej przestronne wnętrze;

- w niewielkich pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu – chodzi tutaj przede wszystkim o małe, ciasne korytarze i przedpokoje, w których zazwyczaj witamy gości czy wracających domowników. Decydując się na zamontowanie w nich drzwi przesuwnych, zyskamy więcej miejsca – z pewnością poprawi to naszą wygodę na co dzień;

- w pomieszczeniach, z których korzystają osoby niepełnosprawne – nie tylko łatwiej się je otwiera, lecz również zapewniają użytkownikom więcej miejsca do manewrowania wózkiem;

Uwaga!

Zastosowanie drzwi przesuwnych może także pomoc nam w wentylacji łazienki. Wystarczy tylko pamiętać o ich otwieraniu, gdy z niej nie korzystamy, a problemy z nadmierną wilgotnością tego pomieszczenia po prostu znikną.

Prowadnica aluminiowa

- w schowkach, spiżarniach i garderobach – pozwoli nam to na odizolowanie tych niewielkich przestrzeni od pozostałej części mieszkania czy domu. Warto też wspomnieć o tym, że drzwi przesuwne nie zabiorą zbyt dużo cennej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku tak małych pomieszczeń;

- pomiędzy dwoma sąsiadującymi pokojami, które chcemy połączyć – przydadzą się np. na ścianie między pokojami dzieci. Wystarczy tylko je otworzyć, by stworzyć jedną, dużą przestrzeń do zabawy lub zamknąć, by zyskać warunki sprzyjające nauce. Możemy też zamontować takie drzwi między salonem i jadalnią – jeśli je otworzymy podczas przyjęcia, zyskamy duże, przestronne wnętrze, które zachwyci gości.

Oto krótki filmik, który przedstawia montaż naściennych drzwi przesuwnych. Poniżej znajdziemy również instrukcję krok po kroku, która jeszcze dokładniej objaśnia wszystkie ważne kwestie – dzięki temu wykonanie tej czynności nie sprawi nam najmniejszego problemu.

Czy wiesz, że…

Do naszej dyspozycji są również specjalne drzwi kasetowe, które są przeznaczone do przykrycia płytą gipsowo-kartonową. Dzięki temu – po ich rozsunięciu – skrzydła drzwiowe pozostają niewidoczne i są niejako schowane w ścianie. W ten sposób zyskamy możliwość praktycznego wykorzystania ściany tuż przy drzwiach – klasyczne drzwi naścienne przesuwne uniemożliwiają nam to. W tej sytuacji zmniejszymy jednak metraż pomieszczenia o szerokość samych drzwi i płyty, która je zakrywa – dlatego też warto je stosować w większych wnętrzach.

Jak przygotować ścianę i podłogę do zamontowania naściennych drzwi przesuwnych?

Pamiętajmy o tym, że drzwi przesuwne wymagają specjalnego przygotowania posadzki oraz ściany – w przeciwnym razie ich przesuwanie mogłoby być utrudnione. Przede wszystkim otwór drzwiowy powinien być pozbawiony ościeżnicy. Jeśli jednak znajduje się w nim ościeżnica, należy ją zdemontować – możemy o tym przeczytać w tym artykule o usuwaniu ościeżnic. Na koniec wystarczy tylko wyrównać ubytki i ewentualnie zatynkować otwór drzwiowy.

Porada eksperta

Montaż przesuwnych drzwi naściennych warto zaplanować już na etapie wykańczania mieszkania. Umożliwi nam to np. umieszczenie łączników światła w pewnym oddaleniu od drzwi tak, aby skrzydło nie zahaczało o nie podczas przesuwania.

W przypadku posadzki musimy się koniecznie upewnić, czy jest idealnie prosta. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której na styku dwóch pomieszczeń spotykają się dwa rodzaje okładziny podłogowej – np. panele i płytki. Pamiętajmy również o tym, by raczej zrezygnować z wypukłych listew przypodłogowych – powinny być jak najbardziej przylegające do ściany tak, by przesuwane drzwi nie ocierały się o nie.

Zestaw do drzwi przesuwnych

Montaż drzwi przesuwnych – co będzie nam potrzebne?

Jeśli planujemy samodzielne zamontowanie drzwi przesuwnych, powinniśmy już na wstępie zaopatrzyć się w potrzebne do tego akcesoria. Dzięki temu nie będziemy musieli później przerywać pracy, aby szukać niezbędnych narzędzi czy śrubek. Oto asortyment, który powinniśmy zgromadzić przed przystąpieniem do montażu:

- drzwi wraz z systemem przesuwnym,

- miara,

- wiertarko-wkrętarka z wkrętami do drewna,

- poziomica,

- kątownik kombinowany,

- ściski, kołki rozporowe,

- młotek,

- wkręty,

- klucze imbusowe,

- piła o drobnych zębach.

Uwaga!

Drzwi przesuwne można zamontować na każdej ścianie, niezależnie od tego, z czego ją wykonano – czy to z płyty gipsowej, czy też z cegły.

Drzwi przesuwne

Krok 1 – przygotowanie skrzydła drzwiowego

Zanim rozpoczniemy pracę, sprawdźmy, czy nasze drzwi rzeczywiście pasują do otworu w ścianie – wystarczy je w tym celu zmierzyć i porównać z wymiarami otworu lub też po prostu przyłożyć je do niego i zobaczyć, czy są odpowiedniej wielkości. Następny krok stanowi przykręcenie do górnej części drzwi kółek, które będą później przesuwane po szynie. Pamiętajmy, aby zrobić to z zachowaniem równego odstępu tak, aby ciężar drzwi równomiernie się rozłożył – zapobiegnie to zbyt szybkiej utracie ich funkcjonalności.

Krok 2 – mocujemy szynę

Kolejny krok stanowi przygotowanie samej prowadnicy oraz jej instalacja. Zacznijmy od odmierzenia na niej podwójnej długości drzwi – przytnijmy ją na taką długość. Na tak przygotowaną szynę możemy nakleić wsporniki – rozmieśćmy je w miarę równomiernie tak, aby szyna była w stanie wytrzymać ciężar skrzydła drzwiowego na całej swojej powierzchni. Przyłóżmy ją na ścianie i zaznaczmy na podłożu, w których powinny się znajdować otwory montażowe. Na koniec sprawdźmy jeszcze poziomicą, czy rzeczywiście są umieszczone równo – w przeciwnym razie drzwi zostaną osadzone krzywo, co zdecydowanie nie poprawi ich estetyki, a może utrudnić korzystanie z nich.

Porada eksperta

Podczas odmierzania potrzebnej długości szyny, uwzględnijmy też 10-centymetrowy zapas – wykorzystamy go na stopery, dzięki którym drzwi nie będą wypadać z szyny podczas otwierania.

Teraz pozostaje nam tylko wywiercić otwory we wcześniej oznaczonych miejscach, a następnie umieścić w nich kołki rozporowe – wybierzmy takie, które pasują do rodzaju naszej ściany. Następnie wykorzystajmy je do przykręcenia wsporników, które wcześniej umieściliśmy na szynie – w ten sposób zadbamy o stabilność całej konstrukcji.

Zestaw do drzwi przesuwnych

Krok 3 – instalujemy drzwi w szynie przesuwnej

W momencie, gdy szyna jest już stabilnie przymocowana do ściany, przychodzi czas na założenie samych drzwi. Wsuńmy kółka w szynę i przesuńmy tak, by nieco oddalić je od krawędzi. Teraz zamontujmy stopery, które będą zatrzymywać skrzydło w szynie, zapobiegając jego wypadnięciu na skutek silniejszego szarpnięcia.

Zestaw do drzwi przesuwnych

Równie istotne jest także zamontowanie prowadnicy na posadzce – dzięki niej unieruchomimy drzwi i zapobiegniemy jego poruszaniu na boku, co po pewnym czasie mogłoby zniszczyć szynę. Prowadnice podłogowe to najczęściej małe, przezroczyste elementy w kształcie kątownika, które montuje się tuż za otworem drzwiowym, przy samej ścianie. Należy się tutaj upewnić, że drzwi swobodnie przez nie przechodzą i nie zahaczają o nie – w ten sposób ochronimy skrzydło przed obijaniem.

Krok 4 – montujemy maskownicę

Jeśli zależy nam na tym, aby drzwi prezentowały się szczególnie estetycznie, powinniśmy wykończyć szynę montażową w taki sposób, aby nie była widoczna podczas ich użytkowania. W uzyskaniu takiego efektu pomoże nam zamontowanie specjalnej maskownicy, która przykryje mechanizm w taki sposób, by nie rzucał się w oczy.

Zobaczmy również, jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne.

Data publikacji: 30.05.2018