Drzwi zewnętrzne stalowe – właściwości i wybór

Drzwi stalowe to jedno z najlepszych rozwiązań w sytuacji, gdy zależy nam na modelu antywłamaniowym, na drzwiach mocniejszych od drewnianych, albo wykonanych z włókna szklanego. Drzwi tego typu są wyjątkowe, przede wszystkim ze względów wytrzymałościowych. Zapewniają ochronę przed zniszczeniem mechanicznym oraz pożarowym.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi stalowe nie są tak często wybierane, jak drzwi drewniane, których walory dekoracyjne znacznie przewyższają solidność zastosowanych materiałów. Warto je zamontować przede wszystkim w miejscach newralgicznych dla bezpieczeństwa naszego budynku.

W tego typu drzwiach stalowe jest zarówno skrzydło, jak i ościeżnice, ramy oraz ruszt, który stanowi dodatkowe wzmocnienie. Materiałem izolacyjnym jest natomiast pianka poliuretanowa posiadająca dwukrotnie lepsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z polistyrenem spienionym (styropianem). Pianka wtryskiwana ciśnieniowo i szczelnie wypełniająca całą objętość skrzydła to ogromna zaleta tego rodzaju drzwi. Z zewnątrz posiadają też charakterystyczną powłokę z folii PVC, mogą być też lakierowane na wybrany kolor, aby nieco ocieplić ich metalowy wygląd.

Kto powinien zdecydować się na drzwi stalowe?

Drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi stalowe z pewnością przeznaczone są dla tych osób, które wymagają od tego rodzaju produktów dużej izolacji termicznej oraz wysokiej jakości.

Powinny być montowane przede wszystkim w tych pomieszczeniach, gdzie zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa – szczególnie w zakresie włamań. W pomieszczeniach, dla których powinna być zachowana odpowiednia odporność ogniowa, dymoszczelność i izolacyjność akustyczna.

Drzwi tego typu bardzo często będą zatem montowane w budynkach użyteczności publicznej, a także przy wejściu do kotłowni, a także w pomieszczeniach wyposażonych w instalację gaszenia gazem: serwerowniach, pomieszczeniach UPS, centralach telefonicznych, magazynach specjalistycznych, maszynowniach, archiwach i kasach.

Jak montuje się drzwi stalowe?

W drzwiach stalowych skrzydło jest montowane na ościeżnicy kątowej, która jest wykonana ze stali ocynkowanej. Zawiasy, najczęściej trzyczęściowe, mają odpowiednie zabezpieczenie antywyważeniowe – łożyskowane. Tym samym położone są na podwójnych łożyskach kulkowych z regulacją położenia skrzydła w aż trzech płaszczyznach, za pomocą śrub imbusowych w ościeżnicy.