Wymiana szyby w drzwiach – czy to się opłaca?

Wystarczy jeden mocny przeciąg i niefortunny trzask drzwi, aby uszkodzeniu uległa włożona w nie szyba. Jeśli jest ona już obluzowana i ruchoma, nietrudno o jej wypadnięcie czy zbicie się nawet przy zwykłym zamknięciu skrzydła. Czy wymiana szyby w drzwiach się opłaca?

wymiana szyby w drzwiach

Przeszklone drzwi

Drzwi z szybą są równie popularne, jak drzwi pełne – szczególnie dobrze sprawdzają się w ciemnych łazienkach (sygnalizując jej zajęcie), pokojach czy biurach umieszczonych wzdłuż korytarza bez dostępu do okna. Przeszklone miejscowo są też często drzwi wejściowe. Jednak ze względu na ważną dla nas prywatność wybieramy najczęściej drzwi ze specjalnie wykonanymi szybami. Nie mogą one być całkiem transparentne.

Drzwi jednoskrzydłowe z przeszkleniami mają zazwyczaj przydymione lub mleczne szyby, obecnie mniej popularne już są tafle nieprzejrzystego szkła, chyba że mowa o coraz modniejszych wejściach do biur i galerii, które w całości są wykonane z przejrzystej tafli. Nowoczesne modele pokojowe mają również wzmacniane przeszklenia, dzięki czemu trudniej o to, aby się uszkodziły.

Czy wiesz, że…?

Szczególnie ozdobne w drzwiach wejściowych będą witraże – również te nowoczesne. Kolorowe szybki ułożone w konkretne wzory czy obrazy doskonale wyróżnią nasze wejście do domu, pięknie również wyglądają od wewnątrz, gdy przebija się przez nie światło.

wymiana szyby w drzwiach

Wymiana szyby w drzwiach

Jeśli zajdzie taka konieczność i będziemy musieli wymienić szybę w drzwiach, powinniśmy zorientować się, jakie są koszty takiej czynności. Za 1 m² będziemy musieli zapłacić nawet 100 zł (ceny oscylują między 60 a 130 zł) – w zależności od rodzaju szkła i jego grubości. To jednak nie wszystko. Szybę należy zazwyczaj poddać jeszcze szlifowaniu krawędzi, a profesjonalny montaż kosztuje przynajmniej 100 zł – i to u szklarza. Jeśli chcemy, aby to on przyjechał do nas do domu, zapłacimy minimum o połowę więcej.

Czy jesteśmy w stanie obciąć takie koszty i wymienić szybę w drzwiach samodzielnie? Tak, nie jest to jednak najłatwiejsze zadanie. Samo zdjęcie wszystkich potrzebnych nam wymiarów może być kłopotliwe. Dowiedzmy się, jak wymienić szybę w drzwiach tutaj.

Dla porównania – nowe drzwi pokojowe możemy kupić już nawet za 120 zł, dlatego niejednokrotnie wymiana szyby może być zupełnie niewarta zachodu. Oczywiście dużo zależy od wartości i jakości skrzydła, w którym przeszklenie uległo zbiciu.

wymiana szyby w drzwiach

Alternatywa dla przeszklenia

Pamiętajmy, że wymiana szyby w drzwiach lub nabycie nowego modelu skrzydła to nie jedyne opcje, jakie mamy. Zamiast przeszklenia powstałe otwory w materiale możemy również zabudować na inne sposoby. Nie musimy sięgać od razu po prawdziwe szkło – dostępne są materiały podobne, a jednocześnie odporniejsze lub całkiem odporne na pękanie, np. plexi czy akryl. Wybierając tego typu panele przepuszczające światło, możemy nawet nie zauważyć różnicy między taką alternatywą, a prawdziwym przeszkleniem.

Miejsca po szybkach możemy także zamaskować materiałem bądź danymi płytami drewnopochodnymi. Sami zdecydujmy, czy i jak naprawić nasze drzwi. Jeśli jednak reszta skrzydeł w domu ma również przeszklenia i wszystkie przejścia do pokojów prezentowały ten sam styl i były spójne, musimy pomyśleć o znalezieniu podobnego szkła lub zaopatrzeniu się w nowy model z tej samej serii.