Produkty

Ekologiczne zmywanie naczyń – ręczne czy w zmywarce?

Ekologiczne zmywanie naczyń – ręczne czy w zmywarce?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jest dobre dla naszej planety. Nowe technologie poprawiają jakość naszego życia, ale jednocześnie przy ich produkcji środowisko staje się zanieczyszczone. Dlatego też staramy się na własną rękę odciążyć planetę ziemię, np. wykorzystując mniej wody przy zmywaniu naczyń. Co jest zatem bardziej ekologiczne – zmywanie ręczne czy korzystanie ze zmywarki?

zmywarkaZmywarka – oszczędny wariant zmywania?

Wiele podsumowań przygotowywanych przez producentów sprzętu AGD jednoznacznie wskazuje, że koszty ponoszone za zużycie prądu oraz wody podczas zmywania ręcznego są większe niż w przypadku używania zmywarki. Jednakże często uwzględniają one tylko te dwa czynniki, pomijając na przykład koszt detergentów, które w przypadku zmywania ręcznego są o wiele tańsze (płyn do mycia naczyń) niż w przypadku zmywarek (tabletki, nabłyszczacze, sól, środki do mycia zmywarki).

Z drugiej strony przy zmywaniu ręcznym powinniśmy także uwzględnić gąbki, zmywaki czy ściereczki i inne akcesoria do zlewozmywaków, a także czas poświęcany na wykonanie prac domowych. Ciężko zatem jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest bardziej opłacalna.

zmywanie ręczneKwestia zużycia wody

Możemy się również kłócić z kwestią mniejszego zużycia wody przez zmywarkę w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Takie stwierdzenie może być zasadne, jeśli weźmiemy pod uwagę zmywanie ręczne pod bieżącą wodą. Ci z nas, którym nie obce są techniki ekonomiczno-ekologiczne starają się zmywać w zlewie zatkanym korkiem i wypełnionym wodą – w takim przypadku trudno przebić oszczędność wynikającą z ilości zużytej wody.

Być może w przypadku zmywarki zużywamy mniej wody niż przy myciu bieżącą wodą, ale czy ilość detergentów przedostająca się do ścieków jest równie dobra dla Matki Natury?

Porada eksperta

Zużycie prądu podczas pracy zmywarki może okazać się niewielkie, o ile będziemy korzystali z krótkich programów zmywania. Dłuższe przeznaczone są dla mocno zabrudzonych naczyń czy nawet przypalonych garnków. Wstępne oczyszczenie talerzy i rondli z resztek jedzenia pozwoli nam używać krótszych ustawień urządzenia – wystarczy je wcześniej przetrzeć papierowym ręcznikiem.

Dozownik płynu z myjką Cooke&Lewis satynaDetergenty do zmywarek vs. płyny do mycia naczyń

Składniki używane do produkcji tabletek do zmywarek oraz innych detergentów mocno obciążają środowisko – zawierają bowiem silne substancje drażniące, enzymy, a także fosforany. Nagromadzenie chemii w tych środkach jest nieprzypadkowe – to, co jesteśmy w stanie usunąć z garnków siłą naszych rąk z drucianym zmywakiem, w zmywarce musi wyczyścić chemia. Nie tylko rodzaj użytych substancji może zatrważać, ale również ich ilość. Przy zmywaniu ręcznym wystarczy większa kropla płynu, aby rozprawić się z kilkoma talerzami czy kubkami. Warto rozejrzeć się więc za ekologicznymi detergentami – nie tylko do zmywarki, przyjazny środowisku płyn do mycia naczyń również jest w cenie.

Z tego wynika, że bardziej ekologiczne jest zmywanie ręczne, o ile oczywiście będziemy się stosować do pewnych zasad zakładających oszczędność. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze zmywarki – przy używaniu krótszych programów zmywania i zainwestowaniu w odpowiednie preparaty możemy być spokojniejsi o dobro Matki Natury.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Akcesoria kuchenne ułatwiające sprzątanie

Akcesoria kuchenne ułatwiające sprzątanie
Utrzymanie porządku w kuchni nie jest łatwym zadaniem. Codzienne przygotowywanie posiłków sprowadza się często do sterty brudnych naczyń i obie...
Czytaj więcej

Akcesoria do zlewozmywaków – co może się przydać?

Akcesoria do zlewozmywaków – co może się przydać?
Spośród wszystkich części kuchni, ta najbliżej zlewozmywaka jest miejscem newralgicznym. Od jej wygodnego w użyciu wyposażenia zależy komfort p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ekologiczne zmywanie naczyń – ręczne czy w zmywarce?