Ekologiczne zmywanie naczyń – ręczne czy w zmywarce?

W trosce o planetę coraz częściej weryfikujemy nasze codzienne przyzwyczajenia, wdrażając zachowania bardziej ekologiczne. Podobnie może być w przypadku mycia naczyń, które również wykonamy w sposób korzystniejszy dla planety, jeżeli zastosujemy kilka zasad. Podpowiadamy, co zrobić, aby zmywanie naczyń było bardziej eko.

Zmywarka vs. zmywanie ręczne – wady i zalety
zmywarka

Porównując te dwie metody zmywania naczyń, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty zużycia prądu oraz wody, a także koszt używanych podczas mycia detergentów i akcesoriów. Inną równie ważną kwestią jest chemia używana w detergentach i jej wpływ na środowisko.

Wiele podsumowań przygotowywanych przez producentów sprzętu AGD jednoznacznie wskazuje, że koszty zużycia prądu oraz wody w czasie zmywania ręcznego są większe niż w przypadku wykorzystywania zmywarki. Mycie naczyń w nowoczesnych zmywarkach, zwłaszcza w trybie Eco, pozwala na zoptymalizowanie zużycia prądu i wody do niezbędnego minimum. Myjąc naczynia ręcznie również możemy jej mniej zużywać – wystarczy, że nie będziemy myli naczyń pod bieżącą wodą, a zamiast tego zatkamy korkiem zlew i pozostawimy naczynia do namoczenia. Potem wystarczy je już tylko opłukać.

Dokonując takiego porównania trzeba też wziąć pod uwagę koszty zakupu detergentów, które w przypadku zmywania ręcznego są o wiele tańsze (wystarczy płyn do mycia naczyń) niż w przypadku zmywarek (tabletki, nabłyszczacze, sól, środki do mycia zmywarki). Z drugiej strony przy zmywaniu ręcznym powinniśmy dodatkowo uwzględnić koszt gąbek, ściereczek i innych akcesoriów do zlewozmywaków, a także czas poświęcony na wykonanie prac domowych. 

Porada eksperta

Zużycie prądu podczas pracy zmywarki może okazać się niewielkie, o ile będziemy korzystali z krótkich programów zmywania lub trybu Eco. Dłuższe przeznaczone są dla mocno zabrudzonych naczyń czy nawet przypalonych garnków. Wstępne oczyszczenie talerzy i rondli z resztek jedzenia pozwoli nam używać krótszych ustawień urządzenia – wystarczy je wcześniej przetrzeć papierowym ręcznikiem.

Detergenty do zmywarek vs. płyny do mycia naczyń
Dozownik płynu z myjką Cooke&Lewis satyna

Składniki używane do produkcji tabletek do zmywarek oraz innych detergentów mocno obciążają środowisko – zawierają bowiem silne substancje drażniące, enzymy, a także fosforany. Nagromadzenie chemii w tych środkach jest nieprzypadkowe – to, co jesteśmy w stanie usunąć z garnków drucianym zmywakiem siłą naszych rąk, w zmywarce musi wyczyścić chemia. Nie tylko rodzaj użytych substancji może zatrważać, ale również ich ilość. 

Przy zmywaniu ręcznym wystarczy natomiast większa kropla płynu, aby rozprawić się z kilkoma talerzami czy kubkami. Warto rozejrzeć się także za ekologicznymi detergentami - zarówno do zmywarki, jak i w przypadku płynu do mycia naczyń.

Co zrobić, aby ręczne zmywanie naczyń było bardziej ekologiczne?
zmywanie ręczne

Aby ręczne mycie naczyń było bardziej ekologiczne, oprócz stosowania naturalnych płynów do mycia naczyń, warto też zainstalować perlator na zakończeniu kranu. To dzięki temu prostemu rozwiązaniu w znacznym stopniu zredukujemy nasze rachunki za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków.

Zadaniem perlatora jest napowietrzanie wody, dzięki czemu ograniczony zostaje wypływ wody o około 15%, a nawet 60% (wszystko zależy od modelu). 

Woda wypływająca z kranu, na którym znajduje się perlator, zawiera w sobie mnóstwo pęcherzyków powietrza. W kuchniach perlator może zmniejszyć przepływ wody do 5 l/min. To duża różnica, ponieważ standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min. To spowoduje, że strumień wody pozornie się nie zmieni, a wystarczy, aby skutecznie oszczędzać wodę, która niewykorzystana spłynęłaby do kanalizacji. 

Jak wybrać ekologiczną zmywarkę?

Zmywanie naczyń w zmywarce również może być ekologiczne, wystarczy, że przy wyborze modelu zwrócimy uwagę na kilka kwestii.

Pierwszy z parametrów to klasa efektywności energetycznej. To od niej zależy ile zapłacisz za cykl zmywania i działanie zmywarki w skali roku. Wybierajmy zmywarki w klasie energetycznej A, co jest odpowiednikiem najbardziej energooszczędnych modeli na rynku.

Kolejnym parametrem, który trzeba rozważyć, jest pobór wody. To on decyduje, ile wydamy rocznie na rachunki za wodę. Warto wybierać rozwiązania, które standardowo zużywają jak najmniej wody oraz mają skuteczne systemy minimalizujące ten pobór. Dużym atutem będzie także automatyczne dostosowanie poboru wody do poziomu zabrudzenia naczyń. Taką opcję mają zmywarki wyposażone w specjalne sensory, które samodzielnie dobierają długość trwania cyklu mycia, temperaturę wody czy intensywność spryskiwania naczyń wodą. 

Coraz więcej modeli zmywarek dostępny ma program mycia Eco, czyli mycia w obniżonej temperaturze i dłuższym cyklu. Pozwala to na zużycie nawet 50% mniej energii elektrycznej i wody, w porównaniu ze standardowym programem zmywania. Najbardziej ekologiczne zmywanie naczyń oferują modele zmywarek, wyposażone w systemy dodatkowych zbiorników, do których trafia najczystsza woda, którą można użyć ponownie w procesie płukania naczyń.

 

Codzienne zmywanie naczyń, zarówno ręczne, jak i w zmywarce może być ekologiczne, jeżeli będziemy wykonywali je w sposób świadomy i odpowiedzialny. Samo posiadanie zmywarki nie uczyni z nas bardziej ekologicznych, ale już przemyślane korzystanie z dostępnych trybów mycia, w tym trybu Eco znacznie zminimalizuje zużycie wody i prądu. Podobnie w przypadku mycia ręcznego, stosując perlator czy namaczając naczynia z zaschniętym brudem wcześniej, możemy realnie wpływać na poprawę kondycji naszej planety.